Władysławowo i okolice w kilka dni cz.III

Obelisk u skraju Lisiego Jaru, Tomek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

WładysławowoJastrzębia Góra. Wytrwali turyści, którzy z Władysławowa podążą w kierunku Jastrzębiej Góry, po minięciu wcześniej wspomnianego Przylądka Rozewie dotrą do miejsca, które wśród miejscowej ludności zwane jest Lisim Jarem. Pamiętajmy o tym (jeśli nie podążamy plażą, a „górą” klifu), że przed wrześniem 1939 roku ten szlak zwany był „Drogą ku słońcu”, którą podążało wiele znamienitych osób II RP dążąc do modnego podówczas kąpieliska.

Lisi Jar miał kiedyś kilka kilometrów długości, jednak przez wieki morze pochłonęło prawie cały ten obszar. Dzisiaj jar stanowi rozcięcie pomiędzy Rozewiem a Jastrzębią Górą głębokością dochodzące do 50 metrów i mające naprawdę strome zbocza. U wylotu jaru znajdziemy dosyć zaskakujący monument. Otóż według podań w roku 1594 w tym miejscu król Zygmunt III Waza salwował się z morskich odmętów podczas powrotu z nieudanej wyprawy do Szwecji. Podążając dalej na zachód dotrzemy do obelisku zwanego Gwiazdą Północy, gdzie według najnowszych badań znajduje się najdalej na północ wysunięty kraniec Polski.

Tablica na obelisku , Tomek
Tablica na obelisku , Tomek

Gdy już obejrzymy ten obelisk możemy udać się do centrum miejscowości, gdzie przy Bulwarze Światowida w biurze Informacji Turystycznej, będącym jednocześnie centralą Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry, możemy nabyć Certyfikat potwierdzający pobyt w tym miejscu. Korzystając z okazji zobaczmy również wille pochodzące z okresu początków II RP, w których znajdowały wytchnienie osoby znane „ze świecznika” okresu międzywojennego z prezydentem Mościckim na czele. Nasz spacer możemy zakończyć w jednej z wielu turystycznych knajpek lub udać się do kościoła ojców Jezuitów, aby wsłuchać się w brzmienie organ, które budzi ze snu wyjątkowo zaangażowany w to co robi miejscowy organista.

Widok klifu w kierunku zachodnim, Tomek
Do Gwiazdy Północy, Tomek
Gwiazda Północy, Tomek
Widok klifu w kierunku wschodnim, Tomek
Klif w Jastrzębiej Górze, Tomek
Kaszubskie Nuty, Tomek
Avatar użytkownika Tomek
Tomek
Komentarze 7
2012-01-16
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
19 styczeń 2012 13:51

[cytuj autor=' Danuta']   Toju! Tomku! Wasze relacje są bardzo ciekawe i gdyby nie odległość, to już pewnie wraz z Mokunką i innymi Krajtroterami- poczłapalibyśmy nad morze.Niestety mnie narazie muszą wystarczyć Wasze opowieści, zdjęcia, a wraz z nimi wirtualny powiew jodu- którego baaardzo mi tutaj brakuje. Niemniej pięknie dziękuję za zaproszenie. Pozdrawiam cieplutko :-) Ostatnio edytowany: 2012-01-19 12:10[/cytuj]

 

 

No, baaa oczywiście , ze byłybyśmy nad morzem z Danusią wraz z innymi krajoterami z woj sląskiego(które od Jury, poprzez Zagłębie aż po Beskidy sie ciągnie-więc i krajotroterów sporo by było, hihihi 🙂

Narazie zazdraszczamy i  spieszymy oglądać każda "obfoconą" nadmorską wycieczkę🙂))

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
19 styczeń 2012 12:09

 

Toju! Tomku! Wasze relacje są bardzo ciekawe i gdyby nie odległość, to już pewnie wraz z Mokunką i innymi Krajtroterami- poczłapalibyśmy nad morze.Niestety mnie narazie muszą wystarczyć Wasze opowieści, zdjęcia, a wraz z nimi wirtualny powiew jodu- którego baaardzo mi tutaj brakuje. Niemniej pięknie dziękuję za zaproszenie. Pozdrawiam cieplutko :-)

Ostatnio edytowany: 2012-01-19 12:10

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
19 styczeń 2012 11:54

[cytuj autor=' toja1358'] Danusiu, Mokunko i Stasiu, a także wszyscy inni - przyjeżdżajcie, morze czeka, Tomek pięknie zachęca!   [/cytuj]

Tak racja , Tomek zachęca pięknie, jako i ty to czynisz Toja, w każdej twojej wycieczkowej opowieści🙂.pozdrawiam z dalekiego Sosnowca🙂))

Avatar użytkownika toja1358
toja1358
18 styczeń 2012 22:09

Danusiu, Mokunko i Stasiu, a także wszyscy inni - przyjeżdżajcie, morze czeka, Tomek pięknie zachęca!

 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
17 styczeń 2012 14:12

Ja co prawda nadrabiać nie musze (bo -jak wspominałam-kiedys tam byłam) lecz wypadałoby sie ponowni wybrać w te rejony.Jak mawia stać 'do nadrobienia".pozdrawiam Tomku, fajna wycieczka  na 5 🙂))

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
17 styczeń 2012 13:18

Nie mogłam sobie odmówić przetłumaczenia tekstu na ostatnim Twoim zdjęciu:

To je krótczi, to je dłëdżi, to kaszëbskô stolëca.
To są basë, to są skrzëpczi, to òznaczô Kaszëba.
Òznaczô Kaszëba, basë, skrzëpczi, krótczi, dłëdżi, to kaszëbskô stolëca.

czyli:

To jest krótkie, to jest długie, to kaszubska stolica.
To są basy, to są skrzypce, to oznacza Kaszuba.
To Kaszub, basy, skrzypce, krótkie, długie, to kaszubska stolica.

Coraz bardziej mi się podobają miejsca które opisujesz. Chyba bede musiała wreszcie zaplanować wyjazd nad morze. I nadrobiś straaaaszne zaległości. Pozdrawiam :-)


16 styczeń 2012 23:21

Nigdy tam nie byłem, choć bywałem bardzo blisko. Do nadrobienia. Dzięki.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024