Szczecin,Szczecin, Szczecin ....

, Zbyszek Mat

Szczecin,Szczecin,Szczecin...

Szczecin, Szczecin, Szczecin,…. miasto do lat dziewięćdziesiątych trochę zapomniane i przy zamkniętych granicach było portem największym na Bałtyku, choć do morza to jeszcze sto kilometrów, daleko od stolicy, w której przypominano sobie o nim jak trzeba było „coś ukraść” i …. zapominano. „ Cały Naród Buduje Swoją Stolicę”- to dzięki temu rozbierano wiele zabytkowych obiektów, które po wojnie były „zdobyczne”. „ Ukradli” nam wiele pomników i zabytków- niektóre po wielkich awanturach wracają. Tak wrócił słynny Colleoni i inne. Stąd zawsze było bliżej do Berlina, Kopenhagi i Pragi niż do Warszawy.

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

Tylko ludzie, którzy tu mieszkali i nowi, którzy przybywali tacy jacyś inni. Polska w pigułce, bo jesteśmy tu w większości przybyli z terenów Polski tej przedwojennej, Wileńszczyzny i Lwowa i dawnych ziem przed jałtańskich i tych powojennych. Tu można usłyszeć śpiewną gwarę lwowską i gwarę z Wileńszczyzny, i gwarę śląską i tych z Łemkowszyzny przesiedlanych przymusowo w ramach akcji „Wisła”. A jednak jak uważają językoznawcy mówimy tu najczystszym językiem polskim.

Ot, taki chichot historii, bo Szczecin nazywany jest „Miastem wielu Narodów”. Kogo tu nie było – Polacy, Brandenbury, Duny, Szwedy, Francuzy, Prusy ………. Każda z nacji zostawiając część swojej kultury, tradycji, stylu w architekturze.

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

Szczecin to „Miasto Caryc”. To tutaj urodziła się Sophie Friederike Auguste von Anhalt-Zerbst późniejsza największa monarchini Rosji i ówczesnej Europy, caryca Katarzyna II zwana też Wielką.

To tutaj urodziła się Sophie Dorothéa Augusta Luisa von Württemberg nazywana bywa "matką Carów". W 1776 r. poślubiła Pawła Piotrowicza, syna Katarzyny Wielkiej, późniejszego cara Pawła I. Maria Fiodorowna (takie imiona przybrała po ślubie) urodziła dziesięcioro dzieci. Dwóch z jej synów - Aleksander I Romanow i Mikołaj I Romanow - zasiadło na rosyjskim tronie.

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

Tak jak można przemierzać Londyn znaczony przez „Blue Plug” – niebieskie tabliczki opisujące znanych i sławnych mieszkańców Londynu tak i tu można „przenieść się” w czasy wcześniejsze ze sławnymi ludźmi.

Carl Loewe, którego urnę z sercem zamurowaną w murach Katedry odkryto obecnie - niemiecki kompozytor ballad. Jego spuścizna zawiera 400 ballad i pieśni, 17 oratoriów, 6 oper, 2 symfonie, Sonaty, Kantaty, utwory kameralne, utwory na fortepian i kompozycje wokalne.

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

Johannes Quistorp jeden z pierwszych kapitalistów w Szczecinie i Prusach. Był fundatorem szkół, pensji, schronisk, sierocińców i fundacji. Część swoich prywatnych gruntów w Szczecinie przeznaczył na park i otworzył go dla mieszkańców miasta (dzisiejszy Park Kasprowicza - dawny Quistorp Anlage).

I wielu, wielu innych……..

I ten z największym pozostawionym swoim pomnikiem - Hermann Haken - nadburmistrz Szczecina w latach 1878-1907. Był inicjatorem zagospodarowania starych fortów, które nazwano jego imieniem - Hakenterasse (dziś Wały Chrobrego). A my upamiętniliśmy go rondem – Rondem Herrmana Hackena.

I Ci powojenni jak: bigbitowa Helena Majdaniec, Piotr Zaremba – profesor, urbanista, pierwszy prezydent powojennego Szczecina, Irena i Grażyna Brodzińska- śpiewaczki operowe, Kasia Nosowska- autorka tekstów, wokalistka znana z zespołu Hey, Antoni Kaczorowski (ur. 1893 w Lwowie, zm. 1982 w Szczecinie). Aktor, śpiewak, reżyser, dyrektor teatru, Henryk Sawka- polski rysownik, satyryk i ilustrator, Aleksander Wolszczan – urodzony w Szczecinku, obywatel świata, ale także Honorowy Obywatel Szczecina. i wielu, wielu innych , ………

Powstająca nowa trasa turystyczna „ Niezwykli Szczecinianie i ich kamienice” będzie łączyła opowieści o Nich z architekturą ich kamienic, może nieraz zaniedbanych, ale kamienic, które zatrzymały czas i piękno tamtych lat……….

….. bo Szczecin jest nazywany także „Paryżem Północy „. XIX-wieczna urbanistyka miasta wzorowana była na układzie paryskim, ale też układ trzech centralnych placów (Grunwaldzkiego, Odrodzenia i Sprzymierzonych) odzwierciedla rozmieszczenie piramid w Gizie, natomiast Odra symbolizuje Nil.

……. A Szczecińska Wenecja?

Ale Szczecin to trzecie najrozleglejszym miasto w Polsce - gdzie dużą część miasta zajmują rozlewiska Odry, to wyjątkowe miejsce, niemal półmilionowe miasto w otoczeniu jezior, rzek i w otoczeniu trzech dużych obszarów leśnych, Puszczy Wkrzańskańskiej, Goleniowskiej i Bukowej, które wkraczają w obszar miasta i nieraz zastanawiam się czy to miasto w zieleni czy zieleń w mieście.

Nazywane też „Zielonym Miastem”, „ Miastem Kwitnących Magnolii", „Miastem….. ech ………. to trzeba zobaczyć.

Ja nazywam go „Moim Miastem”.

Pozdrawiam

Zbyszek Mat

Ps. Dziękuję Mokunce za opis „Pogoria III -woda i tereny rekreacyjne” i wywołanie do tablicy ……

Dziękuje Krzysztofowi i Dorocie z Wałbrzycha, Annie z Gliwic, Monice z Trzebini i wszystkim Krajtroterom, których opisy odwiedzanych miejsc inspirują mnie do dalszych wycieczek.

Relacje z wycieczek

Zielony Szczecin

1) Dookoła jeziora Szmaragdowego - http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,4850,dookola-jeziorka-szmaragdowego---zielony-szczecin.html

2) Doliną Siedmiu Młynów - http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,4873,dolina-siedmiu-mlynow-%E2%80%93-zielony-szczecin.html

3) Wokół Jeziora Głębokiego - http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,4874,wokol-jeziora-glebokiego-%E2%80%93-zielony-szczecin.html

4) Jesienny Rajd Kniejołaza 2011 - http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,4902,jesienny-rajd-kniejolaza-2011--zielony-szczecin.html

5) Przez 10 000 lat historii Puszczy Bukowej - http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/galeria,4968,przez-10-000-lat-historii-puszczy-bukowej-%E2%80%93-zielony-szczecin--.html

Spacerkiem po Szczecinie

1) Z Łasztowni na Zamek - cz. 1 Złoty Szlak - http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,4967,z-lasztowni-na-zamek---zloty-szlak-cz-1----szczecin.html

Avatar użytkownika Zbyszek Mat
Zbyszek Mat
Komentarze 4
2012-04-21
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika toja1358
toja1358
21 kwiecień 2012 22:25

Zbyszku! Pięknie zapraszasz do swojego miasta. Bardzo ciekawy opis, przyznam, że do tej pory jakoś niewiele wiedziałam o Szczecinie. Czekam z niecierpliwością  na Twoje wędrowki, opisy i fotki. 


21 kwiecień 2012 22:11

Ja już zapowiadam, że będę wracał. Zawsze wracam tam gdzie pięknie. Pozdrawiam

Avatar użytkownika Zbyszek Mat
Zbyszek Mat
21 kwiecień 2012 21:10

Witaj Adamie

Spróbujemy to miasto i okolice pokazać z wnukiem z innej strony. Jest ciekawe ale iwasz rejon który obfitują w historię i tradycję. Inwentaryzacja Wejherem zakończyła rok ubiegły a ten zaczniemy trochę lokalnie a w maju w bieszczady. Do zobaczenia na szlaku.

Pozdrawiam

 

Avatar użytkownika Adam Prończuk
Adam Prończuk
21 kwiecień 2012 20:33

Piękne zaproszenie do Szczecina. Sławni ludzie - niespodzianką jest dla mnie pochodzenie Katarzyny Wielkiej  i matki Romanowów. 

Zwiedzone atrakcje

Szczecin i okolice

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024