Białowieża

Pozostałości Pałacu Carskiego - Białowieża, Ada Waszkiewicz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W Białowieży gdzie od stuleci żyją obok siebie różne narodowości wytworzył się specyficzny klimat. Kultura polska, białoruska i ukraińska stworzyły niespotykaną kompozycję, która zachwyca dialektem, zwyczajami, architekturą. Jest to miejsce gdzie każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Szczególnie wartym polecenia miejscem jest Park Pałacowy jest on wydzieloną enklawą Białowieskiego Parku Narodowego. Park w typie ogrodu angielskiego założony pod koniec XIX w. wg projektu Walerego Kronenberga. Na wzgórzu stał pałac rosyjskich carów, którzy przyjeżdżali tu na polowania. Dla osiągnięcia szybszego efektu posadzono w parku od razu starsze drzewa. Na dnie doliny rzeki Narewki płynącej u podnóży parkowego wzgórza wykopano stawy, które urozmaicają krajobraz Parku. Na terenie Parku znajduje się szereg budynków z końca XIX w, obelisk upamiętniający łowy Augusta III Sasa w 1752 r., a także zabytkowy dworek z 1845 r. – obecnie siedziba Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN-u.Czas zwiedzania 1 godz.

Ciekawym miejscem jest także Muzeum Przyrodniczo-Leśne

Muzeum przyrodniczo-leśne Białowieskiego Parku Narodowego można zwiedzać jedynie z przewodnikiem. Wystawa przedstawia miejscowe gatunki roślin i zwierząt. Życie puszczy przedstawione jest tu nie tylko za pomocą wystawionych eksponatów, lecz multimedialnie. W muzeum w nowoczesny sposób i z powodzeniem wykorzystano oświetlenie oraz dźwięk. Szczególnie godna polecenia jest sala poświęcona ptakom. Oprócz eksponatów prawie wszystkich żyjących w tym regionie Ziemii ptaków, zwiedzający usłyszy ich śpiewanie, niczym podczas wycieczki po puszczy podczas wschodu słońca. W okresie letnim muzeum czynne codziennie w godz. 9.00 – 17.00 (poza sezonem nieczynne w poniedziałki); bilety do nabycia na miejscu (bilet normalny – 12 zł; ulgowy – 6 zł).Czas zwiedzania 1,5 godz.

Warto także wejść na Wieżę Widokową, która znajduje się tuż przy Muzeum Przyrodniczo- Leśnym

Nie można pominąć głównego i najważniejszego miejsca jakim jest Obszar Ochrony Ścisłej zajmuje najlepiej zachowaną część Puszczy Białowieskiej, położoną na północ od Białowieży, w widłach rzek Hwoźnej i Narewki, gdzie przebieg procesów zachodzących w lesie nie jest regulowany lub modyfikowany przez człowieka. Największą atrakcją OOŚ jest wielka rozmaitość krajobrazów leśnych i bardzo duża liczba drzew o potężnych rozmiarach. Najcenniejsza część Białowieskiego Parku Narodowego, w której zachowały się najstarsze drzewostany Puszczy Białowieskiej. Wyjścia tylko z licencjonowanym przewodnikiem (indywidualnie lub w grupach max 12 osobowych) codziennie z Biura PTTK . Bilety do nabycia w obiektach BPN-u (Muzeum Przyrodnicze, Domek Myśliwski, Punkt Informacji Turystycznej BPN-u (w godzinach otwarcia poszczególnych punktów; normalny – 6 zł; ulgowy – 3 zł). Czas zwiedzania /trasa do Dębu Jagiełły/ min. 3 godz.

Kolejnym miejscem wartym polecenia jest Rezerwat Pokazowy Żubrów - rezerwat stanowi wydzieloną część Białowieskiego Parku Narodowego. Można w nim obejrzeć również inne zwierzęta występujące w Puszczy Białowieskiej, m.in. łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie (mieszańce żubra z bydłem domowym). Rezerwat czynny w okresie letnim codziennie w godz. 9.00 – 17.00 (poza sezonem w poniedziałki nieczynny). Bilety wstępu do kupienia na miejscu (normalny – 6 zł, ulgowy – 3 zł). Do Rezerwatu Żubrów skręca się w prawo na 4 km drogi BiałowieżaHajnówka (jadąc od Białowieży). Można też dojść pieszo Kładką „Żebra Żubra” (dł. ok. 4 km) od ulicy Zastawa bądź też od ulicy Krzyże (szlak żółty). Czas zwiedzania 1,5 godz.


Dla bardziej aktywnych tyrystów polecam wybór szlaku turystycznego, a jest ich kilka

BIAŁOWIEŻA – HAJNÓWKA (zielony – 25 km):

szlak biegnie przez Rezerwat Krajobrazowy im. Władysława Szafera, który chroni florę i faunę Puszczy Białowieskiej oraz kurhany z X – XIII wieku. Trasa prowadzi do Rezerwatu Żubrów, w którym można zobaczyć zwierzęta żyjące w Puszczy. W połowie szlak przecina szosę Białowieża – Hajnówka przechodząc przez Parking Zwierzyniec. Szlak kończy się w Hajnówce.

BIAŁOWIEŻA – TOPIŁO (żółty – 19 km):

szlak biegnie głównymi drogami puszczańskimi przez rezerwaty: „Podcerkwa”, „Berezowo”, „Olszanka Myśliszcze”, „Michnówka”. Chronią one przede wszystkim miejsca bytowania motyli dziennych i kraśników. Szlak kończy się w leśnej osadzie Topiło, gdzie znajduje się końcowy przystanek kolejki wąskotorowej, a także ciekawe miejsce na odpoczynek pod drewnianą wiatą. Wokół znajdujących się tam stawów poprowadzono ścieżkę edukacyjną „Leśne osobliwości”.

BIAŁOWIEŻA – CZERLONKA – OSADA ZWIERZYNIEC (niebieski – 17 km):

szlak rozpoczyna się przy zabytkowym, drewnianym dworcu Białowieża Towarowa, prowadzi przez wsie Podolany I i Podolany II, do Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”. Dalej biegnie Trybem Jagiellońskim do Czerlonki, a stamtąd do Osady Zwierzyniec.

BIAŁOWIEŻA – „MIEJSCAMI PAMIĘCI NARODOWEJ” (czerwony – 14 km):

szlak rozpoczyna się w Białowieży i biegnie przez całą miejscowość (ul. Waszkiewicza, ul. Tropinka, przez Park Dyrekcyjny, ul. Browska, ul. Wojciechówka). Częściowo pokrywa się ze ścieżką edukacyjną „Krajobrazy Puszczy”. Następnie niedaleko zabytkowego dworca Białowieża Towarowa do Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”, i dalej przez wsie Podolany I i II docierając do Białowieży. Na trasie znajdują się miejsca martyrologii z okresu II wojny światowej: przy Drodze Browskiej – miejsce stracenia 22 mieszkańców Białowieży w dniu 14.08.1942 roku i 200 mieszkańców Hajnówki w dniu 24.12.1942 roku; Stara Żwirownia przy drodze z OEL „Jagiellońskie” w kierunku Podolan oraz przy ul. Granicznej niedaleko dawnego dworca PKP Białowieża Pałac.

BIAŁOWIEŻA – SIEMIANÓWKA (niebieski – 41 km):

szlak prowadzi przez Pogorzelce. Następnie biegnie przez uroczysko Stara Białowieża (znajduje się tutaj Szlak Dębów Królewskich). Szlak przebiega przez Gruszki, Babią Górę (znajduje się tam wieża widokowa). Szlak biegnie przez Obręb Ochronny Hwoźna. Kończy się w Siemianówce, gdzie znajduje się prawosławna cerkiew p. w. Św. Jerzego Zwycięzcy z XVIII wieku. Ciekawostką jest fakt, że wieś leży poniżej poziomu wody Zalewu Siemianówka i jest chroniona wałem przed zalaniem.

BIAŁOWIEŻA – NAREWKA (żółty – 21 km):

trasa szlaku biegnie przez wieś Pogorzelce i Uroczysko Stara Białowieża (gdzie znajduje się Szlak Dębów Królewkich). Szlak prowadzi Drogą Narewkowską przez Janowo do Narewki.

W Białowieży także można dobrze zjeść (jest kilka restauracji), przejechać się bryczką i ciuchcią, zorganizować ognisko, wybrać sie na wieczorek z muzyką na żywą , odbyć lot balonem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bez wyjątku.
Serdecznie zapraszam !

Avatar użytkownika Ada Waszkiewicz
Ada Waszkiewicz
Komentarze 0
2012-05-30
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024