Lublin

, kerimris
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dwudniową wycieczkę po Lublinie możemy zacząć od zwiedzania Zamku z Kaplicą Zamkową, pierwotnie zbudowanym w XII wieku.
W XIII wieku do zamku dobudowano romański donżon (wieżę mieszkalno-obronną), wielokrotnie przebudowywany, podczas okupacji niemieckiej mieściło się tam więzienie, później na takie same cele zamek zaadaptowało NKWD, dopiero w połowie lat 50. W XX wieku powstało tam muzeum.

Kaplica zamkowa pw. św. Trójcy wybudowana jako fundacja Kazimierza Wielkiego to jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce, pokryty rusko-bizantyjskimi freskami z 1418, powstałymi na zamówienie Władysława Jagiełły.

, kerimris
, kerimris

Późnym popołudniem centrum miasta zamieni się w jedna wielką cyrkową arenę. Od placu Litewskiego po błonia zamkowe będzie można zobaczyć międzynarodowych fachowców od rozśmieszania, zadziwiania i wywoływania gęsiej skórki.

Nastęmnym miejscem jakie zwiedzimy jest Plac Łokietka - centralne miejsce Lublina, łączące Stare Miasto z ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem i Lubartowską. Na jego obrzeżu stoi Brama Krakowska i Nowy Ratusz. Plac powstał w 1611 roku po zasypaniu fos i rozplantowaniu wałów obronnych. Na pozyskanym w ten sposób placu utworzyło się dogodne miejsce targowe, na którym handlowano głównie zbożem, stosując ówczesną miarę - korzec; plac nazywano wówczas Korce. Obecna nazwa, nawiązuje do 600-lecia nadania Lublinowi praw miejskich przez króla Władysława Łokietka w 1317 roku. Dwugodzinna przerwa na obiad i na zakup pamiątek. Nocleg w pensjonacie.

, kerimris
, kerimris

Drugiego dnia wybieramy się do KL Majdanek – jest to niemiecki obóz koncentracyjny oraz jeniecki w Lublinie, funkcjonujący w latach 1941-1944.

Nazwa właściwa obozu brzmiała KL Lublin i tak obóz był nazywany oficjalnie od 1943 roku. Potoczna nazwa "Majdanek" pochodzi od dzielnicy Lublina na której obóz się znajduje (Majdan Tatarski) i powstała pośród mieszkańców GG. Nazwy "Majdanek" używali jednak niekiedy w oficjalnych dokumentach również i sami Niemcy.

Dzieje tego obozu są nierozerwalnie połączone z historią ziem między Wisłą a Bugiem podczas II wojny światowej, a w szczególności z polityką zagłady Żydów i Słowian, koncepcją generalnej germanizacji niektórych miast regionu (Lublin, Zamość) oraz akcją wysiedleńczą prowadzoną na szeroką skalę na Zamojszczyźnie.

, kerimris
, kerimris
, kerimris

Niestety jeden dzień nie wystarczy na zwiedzenie całego obozu.

, kerimris
, kerimris
Komentarze 4
2012-06-11
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
12 czerwiec 2012 15:44

Lublin piękne miasto.byłam, zwiedzałam i pewnie tam wrócę. Bardzo ciekawe stare miasto i zamek🙂 fajna wycieczka.pozdrawiam🙂

Violetta
12 czerwiec 2012 09:04

Och ale dlaczego tak mało miesjc zostało zareklamowanych do zwiedzenia? Przecież Lublin kryje w sobie naprawdę wiele pięknych zakątków. Ja polecam przejście podziemiami z Placu Łokietka, zwiedzenie - szczególnie latem - ogrodu botanicznego oraz poznanie kultury lubelszczyzny wędrując od chaty do chaty w Muzeum Wsi Lubelskiej. 

toja1358
11 czerwiec 2012 22:07

Ciekawa wycieczka, byłam w Lublinie kilka lat temu, zachwyciła mnie kaplica św. Trójcy na zamku i Archikatedra z iluzjonistycznymi freskami Meyera. Stare Miasto wieczorem jest urocze.

Pozdrawiam

Anna Piernikarczyk
11 czerwiec 2012 21:03

Piekna wycieczka, rok temu podążaliśmy tym szlakiem...

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024