Szlakiem Biebrzańskich bagien i historycznej Twierdzy Osowiec

Kładka 1, justyna
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

 

Naszą wycieczkę zaczniemy od zwiedzenia Muzeum Twierdzy Osowiec, w którym zobaczyć możemy przyrządy służące wojsku podczas II wojny światowej tj. : karabiny, noże, maski, granaty. Znajdują się tu również mundury żołnierzy polskich i rosyjskich. Działa tu również Jednostka Wojskowa przy której funkcjonuje Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne, którego członkowie chętnie oprowadzą po twierdzy, z jej mrocznymi i tajemniczymi schronami, podziemiami, a także "tunelem śmierci", w którym pokutować ma duch carskiego oficera. Przewodnicy opowiedzą też o historii obiektu, a także związanych z nim legendach, zjawach i duchach.

Kładka 2, justyna
Kładka 2, justyna

Następnie udamy się na bunkry, aby podziwiać konstrukcję i wykonanie fortu II.  Niestety nie jest on udostępniony turystom z powodu zniszczenia  w czasie II wojny światowej i możliwości zawalenia się pozostałości skalnych. Jest otoczony  głęboką i częściowo zarośniętą fosą, ale to nie stanowi problemu w podziwianiu go z pewnej odległości. Jego ogromne rozmiary, pozwalają nam z dokładnością obserwować niezwykła konstrukcję. W niewielkiej odległości znajdują się pozostałe części fortów, tzw. małe forty. Możliwe jest wejście na nie po schodach, obejrzenie od środka. Warto jest robić zdjęcia pamiątkowe przy tego typu budowlach, ponieważ są one unikatowe i rzadko spotykane w Polsce.

Ostatnim etapem jest spacer po kładce ok. 2km pośród urokliwych terenów podmokłych Parku Biebrzańskiego. Wzdłuż ścieżki krajoznawczej jest wiele tarasów widokowych znajdujących się na bagnistym podłożu porośniętym różnymi zagrożonymi gatunkami roślin. Częstym widokiem są łabędzie pływające w niewielkiej odległości od tarasów oraz kaczki, które są już przyzwyczajone do obecności  turystów. Spacerując wzdłuż kładki w stronę wieży widokowej natkniemy się na żeremia bobrów, które na pewno przyciągną naszą uwagę. Dochodząc do ostatniej atrakcji na trasie powinniśmy zobaczyć to wszystko co dotychczas zwiedziliśmy z góry. Wieża widokowa umożliwia podziwianie unikatowej roślinności, różnych gatunków ptactwa wodnego oraz krajobrazu rozciągającego się na wiele kilometrów. Naszą uwagę na pewno skupi natura a przede wszystkim podmokły teren bagien który jest głównym siedliskiem kolorowych i krzykliwych ptaków. Przy chwili skupienia i ciszy usłyszymy odgłosy ptaków, które na pewno długo pozostaną w naszej pamięci.

Fosa wokół fortu, justyna
Fosa wokół fortu, justyna
Ruiny Twierdzy, justyna
Bunkry, justyna
, justyna
Fort 1, justyna
, justyna
Mundur żonierza, justyna
Muzeum Twierdzy Osowiec, justyna
Ruiny Twierdzy Osowiec, justyna
Zabytki Muzeum, justyna
Wieża widokowa, justyna
justyna
Komentarze 1
2012-06-01
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Krzysztof Dorota
Krzysztof Dorota
01 czerwiec 2012 19:49

ładnie 🙂 pozdrawiamy

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Muzeum Twierdzy Osowiec

Muzeum Twierdzy Osowiec

Kładka wzdłuż bagien biebrzańskich

Kładka wzdłuż bagien biebrzańskich

Wieża widokowa

Wieża widokowa

Ruiny Twierdzy Osowiec

Ruiny Twierdzy Osowiec

Pozostałości po wojsku

Krajobraz rozciągający się z kładki

Widok z góry

Ruiny twierdzy (bunkry)

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024