Ełckim szlakiem...

Ełk, Karolina Dołęga
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Na początku wybieżmy się do muzeum koleji wąskotorowej gdzie zobaczymy zabytkową halę lokomotywowni oraz zabytkowy tabor, co więcej w tymże muzeum odwiedzimy skansen pszczelarski oraz pracownię rzeźby.

Następnie przejdziemy się spacerem do zabytkowych ruin zamku krzyżackiego który znajduje się na wyspie. Wybudowałgo Urlich von Jungingen na jeziorze Ełckim. Budowla ta została zburzona przez wojska polskie. Zbudowany był na wyspie Jeziora Ełckiego połączonej z lądem drewnianymi mostami zwodzonym. Miał on położenie strategiczne oraz dawał dobre zabezpieczenie okolicznej ludności. Zniszczony po 1410 roku, został odbudowany pod koniec stulecia. Po sekularyzacji zakonu w 1525 roku, ełcki zamek był siedzibą starosty, potem stał się także siedzibą sądów grodzkich.Teren zamku jest pod opieką Konserwatora Zabytków oraz wpisany do rejestru zabytków

Ełk, Karolina Dołęga
Ełk, Karolina Dołęga

Teraz Cofnijmy się aby zobaczyć bardzo ciekawy kościół pw Najświętrzego Serca Jezusowego. wybudowany został w latach 1847-1890, a przebudowany w 1925. Do 1945 była to świątynia ewangelicka. Wewnątrz znajduje się ołtarz główny z 1959, 4 ołtarze boczne oraz witraże przedstawiające najważniejsze sceny z życia Jezusa Chrystusa. Posiada wysoką wieżę. Został wpisany do rejestru zabytków 25.02.1988. Mieści się przy ulicy Armii Krajowej 2. Z wieży kościoła codziennie o 12:00 w południe, jak i na początku każdej sesji Rady Miasta Ełk grany jest hejnał.

Idziemy w stronę placu Jana Pawła II, nazywa on się tak po wizycie papieża w mieście w 1999roku. Można tutaj spokojnie usiąść , poddać się zadumie, spędzić czas ze znajomymi, poobserwować ciekawie zaplanowaną przestrzeń, fontannę, scenę...

, Karolina Dołęga
, Karolina Dołęga

Po chwili odpoczynku udajmy się w stronę słynnej ełckiej promenady. Promenada ta idzie wzdłóż jeziora Ełckiego. Na tym odcinku znajdziemy wiele barów oraz kawiarenek ,które sądodatkową atrakcją tego miejsca. Ponadto nie ma lepszych miejsc na przekąszenie wspaniałych mazurskich wyrobów w trakcie spaceru niż te co na znajdują się na promenadzie. Wzdłóż trasy napotkamy również podświetlany most który dzieli dwie połowy jeziora Ełckiego , świetny ,bardzo znany bar "Smętek" ,który znajduje się bezpośrednio na jeziorze oraz podświetlaną fontannę ,która działa 24h na dobę.

Pod koniec naszej wyprawy zajdźmy do ełckiej Wieży Ciśnień, gdzie znajduje się Muzeum Kropli Wody.

Ełk, Karolina Dołęga
Ełk, Karolina Dołęga
Ełk, Karolina Dołęga

Wieża została zbudowana w 1895 roku, stając się jednym z urządzeń umożliwiających zaopatrywanie mieszkańców Ełku w wodę. Pozyskiwano ją z sześciu studni głębinowych zlokalizowanych w lesie, ok. 4 km od Ełku, a następnie gromadzono w zbiorniku retencyjnym. Z wieży korzystano przez osiemdziesiąt lat, do czasu, gdy w latach 70-tych wybudowano nowoczesny system wodociągowy. Dziś Wieża Ciśnień pełni wyłącznie rolę atrakcji turystycznej.Można tu zobaczyć oryginalne urządzenia techniczne służące niegdyś do zaopatrywania miasta w wodę pitną. Na placu przy wieży stoją pompy i urządzenia przeciwpożarowe z dawnych czasów. 
Dzięki nocnemu oświetleniu obiekt wygląda atrakcyjnie również po zachodzie słońca.

To już wszystko na dziś, dziękuję za uwagę i zapraszam ponownie już na dłuższą wycieczkę po Ełku...

Karolina Dołęga
Komentarze 0
2012-06-02
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Muzeum Kolei Wąskotorowej

Ruiny zamku krzyżackiego

Kościół Najświętszego Serca Jezusowego

Plac Jana Pawła II

Spacer promenadą nad jeziorem

Wieża Ciśnień

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024