Siódmy cud Polski w Supraślu

Gdy już zajedziemy do Supraśla pierwszm punktem naszej wycieczki będzie Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy , gdzie już przed wieloma wiekami istniał przedchrześcijański ośrodek kultowy, gdzie dawni mieszkańcy gromadzili się, aby czcić siły Ziemi i Kosmosu. Początkowo był tu klasztor i cerkiew obronna, powoli rozwijała się osada przyklasztorna. W I połowie XIX wieku do Supraśla sprowadzili się przemysłowcy, którzy rozwinęli tutaj przemysł włókienniczy, pozostawiając po sobie trwały ślad w postaci obecnego podziału architektonicznego na kwadraty i osiedla.
Idąc ulicami Supraśla zatrzymamy się na chwilę przy Domie Ogrodnika, który został zbudowany w II połowie XVIII w. jako mieszkanie klasztornych ogrodników. Następnie mieściła się tu karczma, w okresie międzywojennym urząd pocztowy. Obecnie dom mieszkalny - rzadko już spotykany przykład drewnianego budownictwa terenów puszczańskich.
Kolejnym przystankiem bedzie Dom Kleina , zbudowany w końcu XIX wieku jako dom administratora fabryki włókienniczej Buchholtzów. Następnie dom parafialny gminy ewangelicko – augsburskiej do 1939 r. Jest to jeden z już nielicznych obiektów budownictwa fabrycznego z przełomu XIX/XX w. Od 2007 r. siedziba Centrum Kultury i Rekreacji. Tu znajduje się galeria Wiktora Wołkowa – znanego i uznanego fotografa podlaski przyrody i krajobrazu. W filmowej trylogii Jacka Bromskiego “ U Pana Boga za...” budynek i jego wnętrza zagrały rolę Komisariatu Policji w Królowym Moście.