Poznajcie Choroszcz i Tykocin

, Paulina
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Moja wycieczka zaczyna się od zwiedzenia niegdyś letniej rezydencji Branickich, dziś Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy otoczonego pięknym zabytkowym parkiem pałacowym. Ilekroć znajduję się w tym magicznym miejscu, czuję że czas się zatrzymał...

Nieopodal znajduje się szpital psychiatryczny zlokalizowany w latach 30 XX wieku na terenie dawnej fabryki kortów i sukna należących do rodziny Moesów. Kolejnym punktem do zwiedzenia będzie Kościół i Klasztor podominikański położony na ulicy Kościelnej przy rynku otoczonym XIX wiecznym kamienicami... Warto również zajechać do parafialnej cerkwii prawosławnej przy ulicy Lipowej wybudowanej w 1878 r., wewnątrz znajduje się ikonostas z zabytkowymi ikonami.

Następnym miejscem mojej wycieczkowej destynacji jest malowniczy Tykocin. Tutaj zwiedzanie proponuję zacząć od barokowego Kościoła Świętej Trójcy zaraz przy Dużym Rynku. Dla mnie, jednym z najważniejszych miejsc w tym mieście jest Barokowa Wielka Synagoga z 1642roku, obecnie Muzeum Kultury Żydowskiej oraz Dom Talmudczy - Muzeum Kultury Żydowskiej. To miejsca, które najbardziej wabią tu turystów z całej Polski i Świata... Można tu również skosztować prawdziwej kuchni żydowskiej.

Warto obejrzeć Alumnat Wojskowy-pierwszy w Polsce dom żołnierzy-weteranów, z lat 1634- 1638 oraz Zespół Klasztorny Bernardynów wzniesiony w latach 1771-1790 z inicjatywy Jana Klemensa Branickiego.

Kolejnym miejscem, gdzie warto zagościć jest XVwieczny zamek królewski Zygmunta Augusta położony na prawym brzegu rzeki Narwi.Od 2006 roku w okolicach zamku odbywa się cyklicznie bitwa stanowiąca rekonstrukcję historycznego oblężenia twierdzy w Tykocinie w czasach Potopu szwedzkiego.

Kończąc naszą wycieczkę po Tykocinie zajedźmy jeszcze na cmentarz żydowski- najstarszy zachowany kirkut na Podlasiu. To miejsce pozwoli nam na chwilę zadumy i świetnie podsumuje naszą podróż po tym pięknym, pożydowskim miasteczku...

Komentarze 0
2012-06-04
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Choroszcz

Muzeum Wnętrz Pałacowych

Kościół i Klasztor Dominikanów

Cerkiew prawosławna pw. Matki Boskiej Opiekuńczej

Zespół pałacowy Branickich

Fabryka sukna i kortów Augusta Moesa

Rynek otoczony XIX-wiecznymi kamienicami

Kościół Świętej Trójcy w Tykocinie

Barokowa Wielka Synagoga z 1642 r. – Muzeum Kultury Żydowskiej

Dom talmudyczny – Muzeum Kultury Żydowskiej oraz Restauracja z Kuchnią Żydowską

Alumnat wojskowy

Zespół Klasztorny Bernardynów

Zamek w Tykocinie króla Zygmunta II Augusta

Cmentarz Żydowski

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024