SZLAKIEM PAPIESKIM PO SUDETACH.

SZLAK PAPIESKI JELENIOGÓRSKO - WAŁBRZYSKI
( Rowerowy ).
Szlak ten prowadzi przez Sudety Zachodnie i Środkowe, od Gór Izerskich, obrzeżem Karkonoszy, przez Kotlinę Jeleniogórską, Wałbrzyską, Kamiennogórską, po wzgórza Krzeszowskie i Zawory ( zachodnia część Gór Stołowych).
Przebieg Szlaku odtworzony jest na podstawie notatek i wspomnień osób towarzyszących ks. Karolowi Wojtyle w wycieczce rowerowej 1 - 5 września 1956 r., oraz wpisów księdza Wojtyły do parafialnych ksiąg posług kapłańskich.
Wędrówkę tę wspominał Jan Paweł II w czasie pobytu w Legnicy z racji koronacji Matki Bożej Krzeszowskiej. Trasa Była tak ułożona, że uwzględniała zarówno piękno ziemi dolnośląskiej – przyrody, krajobrazu, jak i miejsca kultu i zabytki architektury sakralnej i świeckiej.
Księdza Wojtyłę zdumiewały wtedy dolnośląskie świątynie - ich ilość i piękno.
Trasa którą pokonał ówczesny ks. Karol Wojtyła wyglądała w ten sposób :
Przyjazd nocnym pociągiem z Krakowa przez Wrocław , Legnicę do Bolesławca. Dalej na rowerach przez Lwówek Śląski, Lubomierz, Mirsk, Świeradów Zdrój, Szklarską Porębę, Sobieszów, Zamek Chojnik, Jelenią Górę, Karpacz, Karpacz Górny, Kowary, Przełęcz Kowarską, Kamienną Górę, Krzeszów, Szczawno Zdrój, Wałbrzych i koniec trasy był w Świebodzicach.
W Książu grupa podzieliła się i ks. Wojtyła wraz z innym uczestnikiem wyprawy rowerowej pojechał do Świdnicy, skąd pociągiem powrócił do Krakowa.
Szlak Papieski został otwarty 9 czerwca 2007 r. przy współpracy Kurii legnickiej i świdnickiej, władz i samorządów lokalnych, Karkonoskiego Parku Narodowego, Zamku Książ, oraz Fundacji Szlaki Papieskie z Krakowa, w 10 rocznicę Pielgrzymki Jana Pawła II do Legnicy (02.06.1997) i koronację Ikony Krzeszowskiej, w 15 rocznicę ustanowienia przez Jana Pawła II Diecezji Legnickiej, oraz w 51 rocznicę turystycznej wędrówki ks. Karola Wojtyły szlakami Ziemi Jeleniogórskiej.
Szczególnym miejscem gdzie przebywał przyszły papież wraz z grupą studentów i zatrzymał się na nocleg był zamek Chojnik.