Szlakiem toruńskiej starówki

, Dominik Dobros
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ostatniego dnia maja mimo przelotnych opadów deszczu pogoda dopisała więc postanowiliśmy ruszyć na piękną toruńską starówkę…. a więc sezon turystyczny czas zacząć!

Idąc krótką ścieżką turystyczną przez Toruń mijamy jako pierwszą Piernikarkę toruńską. Rzeźba ta ma upamiętniać największą toruńską piernikarnię, którą Gustaw Weese otworzył w 1751 r. w kamienicy przy Małych Garbarach. Autorem rzeźby piernikarki jest toruński artysta Tadeusz Porębski, twórca m.in. alei gmerków na ul. Żeglarskiej oraz herbów miast na deptaku.

, Dominik Dobros
, Dominik Dobros

Ratusz Staromiejski, jeden z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury mieszczańskiej w środkowej Europie, który mieści się prawie w samym środku rynku. Znajduje się na nim wieża widokowa, z której można zobaczyć uroki piękna miasta. Niestety nie udało nam się na nią wejść z racji braku czasu. Wrócimy tu jeszcze.

Dalej na trasie znajduje się Dwór Artusa, który obecnie jest Miejskim Ośrodkiem Kultury. Warto tu zajrzeć przy okazji różnych imprez.

, Dominik Dobros
, Dominik Dobros

Następnie kierujemy się pod Pomnik Mikołaja Kopernika, który w lewej ręce trzyma astrolabium, a palcem prawej ręki wskazuje na niebo. Pomnik ten mieści się zaraz koło Ratusza Miejskiego.

Jako kolejny zabytek, który napotykamy to Budynek neogotyckiej poczty mieszczący się na przeciwko Ratusza Staromiejskiego z bogatymi zdobieniami zgodnie z wytycznymi stylu neogotyckiego.

, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros

Zaraz obok niej mieści się Kościół św. Ducha, który do 1945 roku służył jako kościół ewangelicko- augsburski, potem przeszedł w ręce zakonu jezuitów.

Dalej na przeciwko mamy tzw.”Fontannę Flisaka” zwieńczona statuetką. Pomnik przedstawia flisaka grającego na skrzypcach otoczonego przez żaby.Legenda głosi, że Flisak o imieniu Iwo wypędził z Torunia dzięki swojej grze na skrzypcach plagę żab, która nawiedziła to miasto na wskutek powodzi, na wskutek klątwy rzuconej przez wygnaną z miasta żebraczkę.

, Dominik Dobros
, Dominik Dobros

Po przeciwnej stronie znajduje się kolejny kościół, a mianowicie Kościół W.N.M.P Jedna z trzech zachowanych gotyckich świątyń w zespole staromiejskim Torunia. Znajduje się się na Starym Mieście, w zachodniej części północnego bloku przyrynkowego ograniczonego ulicami Panny Marii, Piekary i Franciszkańską. Powszechnie zwany kościołem Marii Panny, niekiedy Mariackim.

Obok Kościoła W.N.M.P mamy Planetarium im. W. Dziewulskiego w Toruniu, które mieści się w dawnym zbiorniku gazowym. Prezentowane tu są seanse astronomiczne z zakresu wiedzy astronomicznej.

, Dominik Dobros
, Dominik Dobros

Nie sposób będąc na Rynku Staromiejskim nie zahaczyć o Pomnik Psa Filutka postać z komiksu słynnego rysownika Zbigniewa Lengrena o profesorze Filutku i piesku Filusiu.

Podążając dalej trafiamy na Łuk Cezara. Barokowa kamienica z bogatym zdobieniem położona niedaleko zachodniego muru Starego Miasta, gdzie na szczycie budynku od strony ulicy Różanej znajduje się figura archanioła Michała z trąbką, natomiast po jego bokach znajdują się puchary oraz metalowe chorągiewki. Nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego architekta, który w 1911 roku otrzymał zgodę władz miejskich na przebicie kamienicy celem usprawnienia komunikacji Bydgoskiego Przedmieścia z centrum miasta. Dawniej w latach 1936-1970 pod Łukiem cezara kursował tramwaj, lecz zaprzestano jego ruchu, gdyż źle wpływał na architekturą zabytkową. Pozostał tylko pod nim pamiątkowy fragment torów.

, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros

W 1845 roku właścicielem sąsiedniej kamienicy był księgarz Ernst Lambech. Prowadził drukarnię, w której w 1858 roku po raz pierwszy na ziemiach polskich wydrukowano “Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. Przypomina o tym wydarzeniu tablica pamiątkowa wmurowana w ścianę kamienicy.

Dalej na rogu ulicy Żeglarskiej mamy Toruński pręgierz w postaci Osiołka, gdzie przed wiekami skazywano na niego złoczyńców za drobne i cięższe występki. pokuta była podwójna, gdyż delikwent był narażony na pośmiewisko gawiedzi, a ostry grzbiet pręgierza wbijał mu się w siedzenie.Jednakże jeśli występek był wyjątkowo duży, nieszczęśnikowi do nóg przytwierdzano ołów. Karę pręgierza wymierzano najczęściej w południowo-wschodnim narożniku rynku, w pobliżu odwachu. Natomiast Od XV w. w miejscu obecnego pomnika Kopernika stał tradycyjny pręgierz w kształcie słupa, przy którym to wykonywano kary. Osiołek pojawił się na początku XVII w. i przetrwał aż do roku 1797 r. lecz potem słuch po nim zaginął.

, Dominik Dobros
, Dominik Dobros

Następnym naszym punktem na mapie zabytków jest Krzywa Wieża. średniowieczna baszta miejska, która swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu (1,46 m), z która związane są dwie ciekawe legendy. Obecnie w wieży mieści się Toruńska Agenda Kulturalna oraz kawiarnia Krzywa Caffe.

Kierując się dalej znajdujemy się przed Wielkim Spichlerzem Barokowym, który należy do największych i najciekawszych budowli barokowych w Polsce. Został wzniesiony w I poł. XVII.

, Dominik Dobros
, Dominik Dobros

Kolejny spichlerz jaki dalej mamy to Spichlerz Gotycki z przełomu XIII / XIV, który jest siedzibą główną miejskiej instytucji kultury- Dom Muz w Toruniu.

Jako na miejsce odpoczynku wybraliśmy piękny Bulwar Filadelfijski. Swoją nazwę otrzymał ze względu na współpracę Torunia z Filadelfią. Jest to częste miejsce odwiedzane nie tylko przez turystów, ale także liczni mieszkańcy udają się tu na spacery wzdłuż jego długości. Z tego miejsca można również zobaczyć Kępę Bazarową czyli wyspę na lewobrzeżnej części miasta. Przy tym bulwarze znajdują się także trzy przystanki żeglugi pasażerskiej, a najważniejszą jego częścią jest łódź Katarzynka, kursująca śladem drewnianego mostu w sezonie turystycznym. Cumują tu również statki- restauracje. Jako ciekawostkę można nadmienić, że na terenie Bulwaru były kręcone pierwsze sceny do filmu “Rejs” Marak Piwowskiego.

, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros

Po odpoczynku udaliśmy się do domu urodzin Kazimierza Serockiego polskiego kompozytora, ur. 3 marca 1922 r. w Toruniu. Na budynku znajduję się pamiątkową tabliczkę z napisem: “W tym domu urodził się w 1922 r. wybitny kompozytor i pianista Kazimierz Serocki, autor muzyki do filmów “Krzyżacy” i “Potop”. Urząd Miasta Torunia 2007″.

Następnie kierujemy się do Domu Mikołaja Kopernika, gdzie prawdopodobnie narodził się ten wielki astronom.

, Dominik Dobros
, Dominik Dobros

Następnie idziemy stronę Bramy Klasztornej. zbudowana została w stylu flandryjskiego gotyku, jedna z trzech bram średniowiecznego Torunia, które przetrwały do dziś. Zwana także Bramą Świętego Ducha, lub Bramą Mniszek.

W pobliżu Bramy Klasztornej znajduje się także pomnik Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w postaci kotwicy na postumencie z tablicą.

, Dominik Dobros
, Dominik Dobros

Kolejny przykład architektury na ziemi chełmińskiej to Katedra śś. Janów trójnawowej na 27,30 m hali z niższym prezbiterium i kaplicami bocznymi, dawna fara toruńskiego Starego Miasta, w okresie średniowiecza miejsce wyboru władz miasta i pochówku patrycjatu. Miejsce najważniejszych uroczystości miejskich, w tym związanych z wizytami królów polskich w Toruniu. Do końca XX w. była określana była jako kościół Świętego Jana. Obecnie katedra pw. Św. Jana Chrzciciela i Jana Apostoła, wznoszona od XIII do XV wieku

Podążając dalej ulicą Żeglarską trafiamy na Pałac Dąmbskich barokową rezydencję z końca XVII w.Fasadę pokrywają stiukowe dekoracje o motywach roślinno-kwiatowych. Jest to jeden z nielicznych zachowanych przykładów toruńskiego zdobnictwa barokowego.

, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros

Następnie mamy Bramę Żeglarską, która jest jedną z ośmiu bram toruńskiego Starego Miasta. Jest jedną z trzech zachowanych bram staromiejskich i jednocześnie jedną z czterech pierwotnie znajdujących się w nadwiślańskim fragmencie murów miejskich.

Idąc dalej postanowiliśmy się udać do Domu Eskenów (Czerwony Spichlerz) pałac mieszczański na Starym Mieście z XVI w. Dziś mieści się w nim Muzeum Archeologii i Historii będące oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu.

, Dominik Dobros
, Dominik Dobros

Na sam koniec naszej wycieczki po starówce Torunia przeszliśmy się szlakiem odrestaurowanych kamienic. Niestety z powodu psującej się pogody nie zdążyliśmy zwiedzić wszystkich zabytków, lecz w przyszłości na pewno to nadrobimy. Tymczasem to jeszcze nie koniec naszej wycieczki, gdyż w drodze powrotnej postanowiliśmy pojechać do Obserwatorium radioastronomicznego UMK w Piwnicach, który służy nie tylko studentom UMK, a także turystom.

Więcej zdjęć na stronie: http://swarozyc.wordpress.com

, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
Avatar użytkownika Dominik Dobros
Dominik Dobros
Komentarze 7
2013-05-31
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
06 czerwiec 2013 21:45

ladna wyprawa Dominika i  ladne zdjecia z miasta  pirnikow i   "Tadzia ".

pozdrawiam Karol Brasolis

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
06 czerwiec 2013 21:36

Piekny opis, szczególowy Dominiku. Nigdy nie zwiedzałam Torunia , oj kiedys będzie trzeba🙂

pozdrawiam🙂

Avatar użytkownika Dominik Dobros
Dominik Dobros
06 czerwiec 2013 19:26

Dziękuję. Warto warto a co do obserwatorium to zwiedzanie z przewodnikiem i astronomem kosztuje ok 300 zł ale plus jest taki, że można się zebrać w nieograniczoną ilość osób czyli np 20 🙂

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
06 czerwiec 2013 17:42

Miasto warte odwiedzenia

niby byłem, ale tak dawno że już się chyba nie liczy

pozdrawiam

Avatar użytkownika Krzysztof Dorota
Krzysztof Dorota
06 czerwiec 2013 15:49

Nasze ulubione miasto dużo zbytków i bulwar extra i obserwatorium w Piwnicach też byliśmy fajnie pozwiedzałeś pozdrawiamy

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
06 czerwiec 2013 10:37

Bardzo ładnie 🙂

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
06 czerwiec 2013 09:45

Bardzo fajna, ciekawa i dośc szczegółowa relacja z wędrówki. Lubię takie opisy bo nieraz się przydają. Często odwiedzam Bydgoszcz a w Toruniu wieki nie byłem. Pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024