Warmia!

Dzień 1
Zamek Kapituły - Budowę Zamku w Olsztynie rozpoczęto w roku 1346 w granicach niewielkiego cypla na wschodnim brzegu Łyny. Na piętrze znajdowała się izba mieszkalna administratora z wykuszem latrynowym, kancelaria, refektarz, a także nakryta czteroramiennym sklepieniem gwiaździstym kaplica pw. św. Anny. W pobliżu usytuowano też zapewne główny skarbiec kapituły. Cylindryczna wieża pełniła wielorakie funkcje: była jednocześnie lochem więziennym, mieszkaniem straży, łącznikiem pomiędzy murem kurtynowym i skrzydłem południowym, a także strategicznie najważniejszym stanowiskiem obserwacyjnym i obronnym. Niezniszczony w czasie II wojny zabytek aktualnie pełni funkcje muzealne. Obecnie mieści się w nim Muzeum Warmii i Mazur, a od 1997 działa tutaj również Bractwo Rycerskie. Cenne i bogate zbiory obejmują m.in. ekspozycję archeologiczną, kolekcję sztuki zdobniczej, rzemiosło artystyczne, sztukę współczesną, stare ikony. Osobne miejsce zajmuje stała wystawa biograficzna poświęcona Mikołajowi Kopernikowi prezentowana w komnacie astronoma.

Spływ rzeką Łyną - Spływ rzeką Łyną odbywa się w soboty i niedziele, od maja do września. Uczestnicy spotykają się pod zamkiem, na łące przy restauracji "Yu Grill Boro". Trasa spływu wynosi 3 km i prowadzi przez Las Miejski. Dopływa się do rozlewiska łączącego Łynę i Wadąg. Trwa on 1,5 h i zakończony jest imprezą nad ogniskiem z kiełbaskami.

Kościół św. Andrzeja Apostoła - Kaplica jest jednym z najpiękniejszych renesansowych dzieł na Warmii. Wnętrze świątyni jest bardzo bogate. Warto zwrócić uwagę na osiem barokowych ołtarzy i rokokową ambonę. W chórze znajdują się stalle zakonne - wysoko cenione przez znawców sztuki.
Dobre Miasto



Kolegiata w Dobrym Mieście -W położonym nad Łyną Dobrym Mieście największe zainteresowanie turystów wzbudza imponująca gotycka kolegiata z XIV wieku. Wewnątrz znajduje się m.in. XV -wieczna rzeźba Madonny, barokowy ołtarz i bogato zdobiona ambona. Kościół jest częścią gotyckiego zespołu kolegiackiego z lat 1357-1389 i należy do największych kościołów w regionie. W połowie XIV wieku do Dobrego Miasta przeniesiona została kapituła kolegiacka. Około roku 1359 rozpoczęto budowę nowego kościoła. Pod koniec XIV w. w kościele były już co najmniej cztery ołtarze. Z zewnątrz przypominająca zamek budowla, ma wysokość aż 16 metrów. Wnętrze kościoła nakryte jest sklepieniami gwiaździstymi. W skład zespołu wchodzą również: pozostałość domu biskupów, zakrystia, brama od strony miasta i Brama Młyńska oraz budynki mieszkalne kanoników.
Dzień 2

Zamek Biskupów Warmińskich - Zamek Biskupów Warmińskich zalicza się do najcenniejszych obiektów zabytkowych w Polsce. Powstał w XIV wieku i do złudzenia przypomina warownię krzyżacką. Zalicza się do najcenniejszych obiektów zabytkowych w Polsce. Został uznany za zabytek klasy "0" (najwyższa ocena w skali). Jest też najlepiej zachowaną średniowieczną twierdzą na ziemiach dawnego państwa zakonnego, choć - co ciekawe - nigdy nie znajdował się w rękach Krzyżaków. Powstał w XIV wieku i do złudzenia przypomina warownię krzyżacką. Wewnątrz można oglądać piękne sklepienia gwiaździste, charakterystyczne dla gotyckich budowli. Znajdują się tu m.in. kaplica, sala audiencyjna i komnaty biskupie, w których zobaczyć można wystawy poświęcone zakonników warmińskich. Budowla posiada wieżę. Obecnie w zamku mieści się oddział Muzeum Warmii i Mazur.
Orneta

Kościół św. Jana Chrzciciela - powstał w XIV wieku w stylu gotyckim. Wybudowany został z czerwonej cegły, posiada wieżę. W XV wieku świątynia zyskała kaplice boczne z ozdobnymi szczytami, dodające budowli urody i strzelistości. Kościół jest jedną z najciekawszych atrakcji miasta i okolicy. Nie tylko jego wygląd zasługuje na uznanie, ale również wnętrze. Warto zwrócić uwagę na osiemnastowieczny ołtarz główny, szesnastowieczny żyrandol oraz filary wspierające rzeźby. Niewątpliwym zabytkiem świątyni jest gotycki krzyż oraz piękna zabytkowa monstrancja umieszczona w skarbcu. Zachowało się wiele gotyckich malowideł ściennych, w tym "Koronacja Najświętszej Marii Panny".
Pieniężno



Rezerwat doliny rzeki Wałszy - Rzeka Wałsza wypływa u podnóża Góry Zamkowej i uchodzi do Pasłęki. Rezerwat przyrody Dolina Rzeki Wałszy zajmuje powierzchnię 205 hektara. Na jego terenie żyje wiele rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Niewątpliwie dla turystów atrakcje stanowi ścieżka dydaktyczna, do dyspozycji jest również punkt widokowy na Białej Górze. Najczęściej wybierana jest trasa "przy cudownym źródełku", z którą wiąże sie legenda o tajemniczych mocach płynących tam wód. Przed II wojną światową był wielką atrakcją turystyczną i miejscem wypoczynku mieszkańców okolic. Archeolodzy znaleźli ślady funkcjonowania na tym terenie miasta nazywanego Malcekuke, czyli Czarci Las lub Diabelska Dolina.
