Szlakiem żubra...

, Magdalena Turowska
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jako cel wycieczki wybrałam Białowieżę. Wycieczkę zaplanowałam na 1 dzień. Obejmowała ona atrakcje związane z pobytem na swieżym powietrzu oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Pierwszym punktem mojej wycieczki był Park Pałacowy. Rozciąga się on na powierzchni prawie półtora kilometra kwadratowego. Na terenie parku znajduje się muzeum z wieżą widokową, najstarszy zachowany budynek w Białowieży oraz inne zabudowania z czasów rezydencji carskiej, takie jak stajnia czy brama pałacowa. Park Pałacowy zwiedzałam spacerując po okrągłej scieżce, wzdłuż której ustawione są tablice z informacjami o spotykanych tu obiektach czy roślinach. Spacer po parku nie zajął mi dużo czasu, dlatego mogłam zabaczyć kolejne ciekawe znajdujące się tu miejsca.

, Magdalena Turowska
, Magdalena Turowska

Po zwiedzaniu Parku Pałacowego wybrałam się do muzeum przyrodniczeo - leśnego Biaowieskiego Parku Narodowego. Można je zwiedzać jedynie z przewodnikeim. Wystawa przedstawia miejscowe gatunki zwierząt i roślin. Oprócz eksponatów można tu było usłyszeć śpiew ptaków i odgłosy zwierząt zamieszkujących tutejsze tereny.

Nastepną atrakcją w czasie trwania mojej wycieczki było zobaczenie Rezerwatu Ochrony Ścisłej. Rezerwat ten można zwiedzic tez tylko z przewodnikiem. Jest to świat pierwotnej puszczy, jedno z niewielu miejsc, gdzie człowiek nie zmienił istniejącego tu stanu przyrody. Ścieżka przez rezerwat prowadzi poprzez tereny porośniete róznymi roślinami, trawami, czy nawet czosnkiem niedźwiedzim. Podczas przechadzki należy uważnie patrzeć pod nogi i unikać korzeni, omijać leżące na ziemi przewrócne świerki i schylać się pod zielonymi liśćmi nisko wiszących gałęzi drzew. Można tu spotkać leżące drzewa, ponieważ nikt nie zbiera tu tego co upadło. Tu przyroda decyduje sama, jak wykorzysta stare drzewo. Tutejsze widoki naprawdę zachwycają. Jedyną zmorą były tu komary, których było naprawdę dużo.

, Magdalena Turowska
, Magdalena Turowska

Po zwiedzeniu Rezerwatu Ochrony Ścisłej wybrałam się na obiad do rastauracji "Unikat". Wracając do domu zajechałam jeszcze do Rezerwatu Pokazowego Żubra Puszczy Białowieskiej. Jest to miejsce gdzie można zobaczyć żubra w warunkach zbliżonych do naturalnych. Eksponowane są tu też koniki polskie, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie, ryś i wilki. Po rezerwacie można się poruszać tylko wycnaczoną ścieżką, przy której umieszczone są tablice informacyjne.

Był to ostatni punkt mojej wycieczki, którą zaliczam do jak najbardziej udnych. Za jakiś czas chętnie znów tu przyjadę.

, Magdalena Turowska
, Magdalena Turowska
, Magdalena Turowska

, Magdalena Turowska
, Magdalena Turowska

, Magdalena Turowska
, Magdalena Turowska
Komentarze 1
2012-06-08
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
13 czerwiec 2013 13:24

Piękne miejsce na wycieczkę

pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Piłsudskiego/Sienkiewicza (303)

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024