Dwudniowa wycieczka po Trójmieście

, Eryk Zdanowicz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Swoją dwudniową wycieczkę rozpocząłem od podróży do Gdańska. Jest to miasto portowe położone u ujścia Motławy nad Zatoką Gdańską. Początki tego miasta sięgają IX wieku, a okres jego świetności przypada na okres XVI i XVII wieku, kiedy to Gdańsk był jednym z największych miast w Europie. Obecnie jest to jedno z piękniejszych miast naszego kraju, z wieloma świetnie zachowanymi, unikatowymi zabytkami (na przykład średniowieczny żuraw portowy nad Motławą).

Dzień pierwszy - Gdańsk

, Eryk Zdanowicz
, Eryk Zdanowicz

Pierwszym punktem wycieczki jest zabytkowy Kościół Mariacki w gdańskim Głównym Mieście. Jest to historyczna fara zbudowana w latach 1346-1506 w stylu gotyku ceglanego - odmiany stylu w architekturze gotyckiej upowszechnionego w krajach basenu Morza Bałtyckiego. Znajdziemy tam również wiele przykładów rzeźby gotyckiej, marinistycznej lub barokowej. Bazylikę zdobi siedem wież iglicznych, 3 ceramiczne i masywna wieża dzwonna o wysokości 82 m zakończona dwoma dachami, między którymi znajduje się pomost widokowy. Do środka tej wyjątkowej budowli można dostać się przez siedem różnych bram wejściowych.

, Eryk Zdanowicz
, Eryk Zdanowicz

Następnym obiektem, który warto zobaczyć jest Ratusz Starego Miasta pochodzący z końca XVI wieku. Obecnie znajduje się tutaj siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, kiedyś jednak stanowiło reprezentatywną siedzibę władz miasta. Ulokowany jest na styku ulicy Długiej oraz Długiego Targu. Obecnie w ratuszu można obejrzeć wystawy z dziejów Gdańska. W sezonie letnim można wejść do galerii wieży widokowej i obejrzeć panoramę miasta.

Kolejnym miejscem, które chętnie odwiedziłem był Dwór Artusa znajdujący się tuż nieopodal Ratusza. Było to dawne miejsce spotkań bogatych mieszczan, ośrodek życia towarzyskiego ówczesnych gdańskiej elity. Z czasem jednak (pod koniec XVIII wieku), na prośbę gdańskich firm kupieckich, rada miasta zgodziła się na projekt przemianowania Dworu na giełdę. W ten sposób miasto utraciło swoją najsławniejszą gospodę. Obecnie jest to jednak nadal jedno z bardziej reprezentatywnych miejsc Gdańska. Wnętrze Dworu Artusa otwarte jest dla zwiedzających, a w budynku funkcjonuje jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

, Eryk Zdanowicz
, Eryk Zdanowicz
, Eryk Zdanowicz

Czas na spacer nad brzeg Motławy, a tam - jeden z symboli Gdańska, coś co tworzy jego charakterystyczną, unikatową panoramę - Gdański Żuraw, będący najstarszym, najlepiej zachowanym dźwigiem portowym w całej Europie. Zbudowano go w XV wieku i służył jako urządzenie portowe do załadunku towarów na statki oraz stawiania ich masztów. Dziś znajduje się tu jedna z filii Centralnego Muzeum Morskiego z siedzibą własnie w Gdańsku. Był to ostatni punkt wycieczki po stolicy Pomorza. Czas na dzień drugi.

Dzień drugi - Sopot

Zwiedzanie Sopotu zacząłem od spacerze po popularnym "Monciaku", czyli Ulicy Bohaterów Monta Cassino. Jest to miejska pomenada, strefa wyłącznie piesza, w całości wyłączona z ruchu samochodowego. Przy Monciaku zabudowa mieszkalna stanowi mniejszość - znajdują się tam głównie restauracje, kawiarnie oraz kluby. W sezonie jest to - obok Drogi Królewskiej w Gdańsku i Skweru Kościuszki w Gdyni - najtłumniej odwiedzane przez turystów miejsce w Trójmieście.

Molo w Sopocie - kolejny punkt wycieczki, jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Polsce, swoista "perełka" Sopotu. Obowiązkowy punkt wizyty w tym mieście. Jest najdłuższym drewnianym obiektem tego typu w Europie - część spacerowa ma 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Składa się ono z dwóch części - lądowej oraz drewnianej (spacerowej). W części lądowej znajduje się m.in zabytkowa fontanna, wiele obiektów gastronomicznych, zielonych terenów, w spacerowej zaś - znajduje się przystań dla statków pasażerskich. Na terenie Molo odbywa się wiele imprez masowych a zimą tworzone jest tu otwarte lodowisko.

Gdynia

Podróż po Gdyni warto rozpocząć od tutejszego Oceanarium. Istniejące od 1971 roku jest polskim muzeum Morskiego Instytutu Rybackiego posiadającym status ogrodu zoologicznego. Prezentowane są tam wystawy muzealne dotyczące oceanografii, hydrobiologii oraz akwaria z florą i fauną zarówno morską, jak i słodkowodną. Warto wspomnieć, że tamtejsza fauna liczy ponad 200 gatunków zwierząt, głównie ryb, chociaż znajdziemy tam również kilka gatunków płazów, gadów czy bezkręgowców. Wizyta w gdyńskim oceanarium stanowi świetną, kształtującą przygodę dającą niemalże namacalną możliwość obserwowania nietuzinkowych zwierząt, szczególnie dla dzieci.

Ostatnim ważnym miejscem do zwiedzenia w Gdyni podczas mojej wycieczki był legendarny już żaglowiec Dar Pomorza. Wybudowany w 1909 roku służył niemial przez 70 lat dla elitarnej Szkoły Morskiej w Gdyni. Warto nadmienić, że jego zakupu dokonali sami mieszkańcy Pomorza. W swoich dziennikach pokładowych ma zapisaną m.in. podróż dookoła świata (1934-35). Dziś pełni funkcje muzeum, jednej z wizytówek miasta, nierozłącznie związaną właśnie z Gdynią.

Eryk Zdanowicz
Komentarze 1
2013-06-12
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
13 czerwiec 2013 13:27

Trójmiasto ma dość atrakcji na długi urlop,

ładne i w dodatku nad morzem

pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024