Trójmiasto weekendowo

, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Sopot

To był wiosenny, spontaniczny weekendowy wypad do Trójmiasta. Zatrzymaliśmy się w małym pensjonaciku w Gdańsku i stamtąd ruszaliśmy spacerkiem w trójmiejskie plenery. Zaczęlismy od Sopotu.Być w Sopocie i nie przespacerować się Monciakiem czyli ulicą Bohaterów Monte Casino,to jak być w Rzymie i papieża nie zobaczyć:-) Obowiązkowy rzut oka na ciekawostkę ulicy-Krzywy Domek,miejsce z kafejkami,biurami i punktami usługowymi.Potem głowa w górę i...już podziwiamy balansującą rzeźbę rybaka. Podobno dziś rzeźba został przeniesiona w inne miejsce. Wejście na słynne sopockie molo jest płatne,a do kasy zazwyczaj,a zwłaszcza w pogodne dni, spore kolejki. Jednak obsługa kas jest bardzo sprawna i szybko maszerujemy po deskach mola podziwiając nadmorski krajobraz. Za nami piękna panorama imponującego legendarnego Grand Hotelu. Tu były nagrywane sceny do różnych polskich filmów np. Sztos, Wniebowzięci,Tylko mnie kochaj,Czterdziestolatek-20 lat później,Podróż za jeden uśmiech,Stawka większa niż życie, Ile waży koń trojański?

, Danusia
, Danusia

Gdynia

Celem kolejnego spaceru była Gdynia i jej najsłynniejsze miejsce czyli Skwer Kościuszki. To stosunkowo młode miasto nie posiada Starówki,więc jej kulturowym centrum ,a zarazem popularnym miejscem spacerów jest nabrzeże. Z jednej strony piękna marina jachtowa,z drugiej cumują statki muzea-ORP Błyskawica i Dar Pomorza. Oba statki są codziennie udostępniane do zwiedzania.Tego dnia był tam również słynny Dar Młodzieży oraz ,co nas najbardziej rozbawiło Bar Pomorza,czyli stateczek-knajpka. Przy Skwerze znajduje się także fontanna, lunapark,galeria handlowa Gemini z multikiem oraz kawiarnie,bary i mnóstwo kramików z pamiątkami. Warte zwiedzenia jest Oceanarium z morskimi okazami.

, Danusia
, Danusia

Gdańsk

Wizytę w Gdańsku rozpoczęliśmy do spaceru Długim Targiem-moja ulubiona gdańska ulica,ze specyficznym klimatem kamieniczek i gwarem głosów. Obowiązkowy przystanek przy fontannie Neptuna,potem lody w jednej z kawiarenek nad Motławą w pobliżu żurawia i powrót w stronę Bazyliki Mariackiej wąskimi uliczkami,pełnymi kramów z biżuterią z bursztynu. Po drodze na ulicy Mariackiej podziwiamy gdańskie kamieniczki z kamiennymi przedprożami, kulami i figurkami zwierząt u wejścia, oraz z charakterystycznymi rzeźbami u szczytu np.Pod łabędziem. W Kościele Mariackim podziwiamy wysokie gotyckie sklepienia ( jest to najwyższa ceglana gotycka światynia w Europie),rzeźbę Piety z 1410r.,piękny ołtarz główny oraz zegar astronomiczny z XV wieku wykonany przez Hansa Duringera.

, Danusia
, Danusia
, Danusia

Następnie pojechaliśmy do Oliwy,gdzie można oczywiście spacerować po okazałym ZOO,ale ponieważ nie było z nami małych dzieci ,darowaliśmy sobie tą przyjemnośc i weszliśmy na teren otaczający Katedrę Oliwską. Spacerowaliśmy po wspaniałym parku,zajrzeliśmy też do Ogrodu Botanicznego i palmiarni. A na koniec -smakowity kąsek-koncert organowy w Katedrze Oliwskiej. Niezapomniane wrażenia.

Ostatnim punktem naszej trójmiejskiej wyprawy było Westerplatte-miejsce,gdzie w 1939r. wpłynął niemiecki pancernik Schlezwig Holstein, nad ranem rozpoczał ostrzeliwanie polskiego nabrzeża i i rozpoczęła się druga wojna światowa. Do Westerplatte można dopłynąć z Gdańskiej Starówki statkiem turystycznym lub dojechać samochodem. Zwiedzanie jest bezpłatne. Wędrując po rozległym terenie napotykamy resztki kwater i umocnień wojskowych. Zachowała się Wartownia nr 1,jedyny ocalały obiekt z tamtych dni. Dziś znajduje się w niej Izba Pamięci, a ekspozycja przedstawia min. wnętrze z września 1939r.. Bilet kosztuje 3zł. Punktem kulminacyjnym wyprawy jest górujący nad całym terenem Pomnik Obrońców Wybrzeża o wys.23 m, z którego rozściąga się widok na port oraz okazały napis "Nigdy więcej wojny".

, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Komentarze 11
2011-05-20
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
15 lipiec 2013 21:08

Rozmarzyłam się ...te bursztyny, morskie fale . Pospacerowałabym brzegierm morza 🙂 a to ode mnie z 600 km. Szkoda!

Danusia
15 lipiec 2013 11:51

Prawda,najwięcej bursztynu jest po sztormie:-)

mokunka
15 lipiec 2013 11:02

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Powróciliśmy wspomnieniami, ale nie lubimy morza gdy pada. Dlatego zwiedziliśmy okolice Gdańska, Gdyni i Helu. Pozdrawiam Tadek. [/cytuj]

 

Eee, Tadziu, wtedy tez fajnie. Wiatry,  deszcz, sztorm -w powietrzu dużo jodu. Na plaży  dużo (?) bursztynu 🙂 dla krajtroterów nie ma złej pogody !

pozdrawiam🙂

 

Ela
15 lipiec 2013 08:51

Super. Wspomnienia i dawne dobre czasy. 

Danusia
14 lipiec 2013 18:22

No tak,deszczu i wiatru ci u nas dostatek:-) Ale jak sie nie ma co się lubi( słońce),to sie ma czego nie lubi;-) ( sztormy).

Tadeusz Walkowicz
14 lipiec 2013 11:24

Powróciliśmy wspomnieniami, ale nie lubimy morza gdy pada. Dlatego zwiedziliśmy okolice Gdańska, Gdyni i Helu.

Pozdrawiam Tadek.

marian
13 lipiec 2013 23:22

Piękna wycieczka.Powróciły wspomnienia.Pozdrawiam.

Danusia
13 lipiec 2013 15:50

Tak,to prawda. Ta wycieczka do Trójmiasta była szlakiem miejsc najbardziej znanych,a zarazem bardzo lubianych. Kocham gdańską Starówkę i chętnie tam wracam,by zachwycać się nią wciąż od nowa. Wśród moich wycieczek jest i taka mniej standarowa-Muzeum Motoryzacji w Gdyni, Manufaktura Ciuciu w Gdańsku, Góra Gradowa , forty i Centrum Hewelianum w Gdańsku. Polecam.

Krzysztof Dorota
13 lipiec 2013 14:39

Danusiu piękna wycieczka dobrze znane nam miejsca i jest moja ulubiona ORP Błyskawica super , pozdrawiamy.

Maciej A
13 lipiec 2013 12:52

Trójmiasto jest piękne i śmiało można tam spędzić kilka dni na zwiedzaniu.

Podobne miejsca zwiedzaliśmy jak Ty, zwłaszcza Gdańsk mi się podobał.

Byliśmy jeszcze w muzeum morskim i zwiedzaliśmy żuraw. W planach było jeszcze muzeum bursztynu, ale brakło czasu.

Bar Pomorza - to dobre

na Westerplatte płynęliśmy statkiem komercyjnych piratów

to był długi urlop, morze i Mazury (też ostatnio opisywałaś) specjalnie dla mojej Żonki która niespecjalnie lubi góry

fajnie powspominać,

pozdrawiam

 

mokunka
13 lipiec 2013 10:12

Trójmiasto. Piękne, bardzo chciałabym się tam wybrać! Ładnie opisane, super obfocone🙂

pozdrawiam🙂

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024