Turystyczna stolica Półwyspu Helskiego.
Po długiej nieobecności w tym mieście, na każdym kroku widać, iż obecnie Hel zaczyna odżywać jako miasto cywilne.
Zwiedzanie rozpoczynamy od piaszczystej plaży, potem przechodzimy do Portu Rybackiego, a dalej do Portu Marynarki Wojennej.
Port cywilny jest osłonięty falochronem, który wychodzi w morze na odległość ok 500 metrów i zarazem jest miejscem spacerów, oraz kąpieli słonecznych dla licznych turystów spędzających tutaj urlop. W porcie cumuje ok 30 kutrów oraz statek ratowniczy. Korzystając z połowów kutrów rybackich turyści mogą tutaj kupić taniej świeże ryby morskie z przeznaczeniem na obiad lub na wieczornego grilla.
Będąc w porcie ku uciesze naszych dzieci skorzystaliśmy z godzinnego rejsu turystycznym statkiem po Morzu Bałtyckim. Następnie udało nam się wejść na teren portu wojskowego, jednak nie pozwolono nam na fotografowanie, wychodząc zwiedziliśmy "Salę Tradycji 9 Flotylli Obrony Wybrzeża". Potem obok budynku Klubu Garnizonowego zainteresowała nas plenerowa ekspozycja broni morskiej. Gdzie można było zobaczyć wyrzutnie bomb głębinowych, miny morskie, działa okrętowe i lądowe, oraz fragment pociętej lufy armaty Bofors kal. 152,4 mm z byłej 31 baterii im. H. Laskowskiego. Ciekawym eksponatem był 330 kilogramowy pocisk, kaliber 280 mm, pochodzący z pancernika "Schleswig - Holstein", wystrzelony w stronę Helu we wrześniu 1939 r.
Następnie ulicą Przybyszewskiego udaliśmy się do Muzeum Rybołówstwa zlokalizowanego nieopodal portu w samym sercu miasta. Był to kiedyś kościół po ewangelicki pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Obecnie znajdują się tutaj liczne eksponaty łodzi rybackich, można zapoznać się z przeszłością Helu, oraz z rybackimi tradycjami. Dzieci znowu mają uciechę, bo wspinamy się na dawną dzwonnicę o wysokości 21 metrów, gdzie po wejściu podziwiamy wszyscy wspaniałą panoramę Helu, obu portów tzn. rybackiego i wojskowego, oraz piękny widok na Zatokę Pucką, a w dużej oddali po drugiej stronie zatoki udaje nam się dostrzec kontury budynków Trójmiasta.
Następnym miejscem naszej wycieczki jest fokarium, gdzie mogliśmy obserwować na żywo foki, które przywykły do obecności turystów i rozleniwione wygrzewały się na słońcu.
Gdy już napatrzyliśmy się na te zwierzaki to udaliśmy się w stronę Latarni Morskiej, przez ul. Wiejską, która jest chyba bez wątpienia wizytówką miasta. Znajdują się tu piękne stare domki rybaków, wzniesione z belek sosnowych, oraz cegły lub gliny malowanej na biało. Potem skierowaliśmy się w stronę plaży ulicą Leśną, a przy stacji meteorologicznej skręciliśmy w prawo i po chwili zobaczyliśmy ośmiokątny budynek z czerwonej cegły o wysokości 41 metrów. Wchodząc do tegoż budynku naszym oczom znów ukazały się schody, które przy samym szczycie były dość strome i wąskie. Po tak trudnym podejściu, na górze czekała dla nas nagroda w postaci wejścia na taras widokowy, z którego mogliśmy podziwiać panoramę półwyspu, oraz Zatokę Pucką i Gdańską. Zasięg naszych obserwacji był o wiele większy niż z wieży kościelnej.
Ostatnim punktem naszej wycieczki były znajdujące się w pobliżu latarni i plaży stanowiska ogniowe z roku 1939.
Na Cyplu Helskim podziwialiśmy wiele opuszczonych budowli, schronów i umocnień, które jeszcze do nie dawna nie były dostępne dla turystów, ponieważ były na terenie wojskowym.
Zwiedzanie kończymy w Muzeum Obrony Wybrzeża, którego siedzibą są dwa największe obiekty ze znajdujących się na tym terenie: wieża kierowania ogniem i jedno ze stanowisk artyleryjskich baterii Schleswig-Holstein.
Ta monstrualna bateria 406mm z 1940 roku, największa z baterii nadbrzeżnych świata, co do kalibru (większy kaliber miały później tylko niemieckie działa kolejowe i japońskie pancerniki) składa się z 6 obiektów, czyli wieży kierowania ogniem, 2 schronów amunicyjnych i 3 stanowisk artyleryjskich. Te ostatnie są jednymi z największych stanowisk artyleryjskich świata, gdzie załogę każdego ze stanowisk stanowiło 88 marynarzy.
I tym wojskowym akcentem przy zachodzącym słońcu i w trakcie spożywania świeżo uwędzonej rybki, zakończyliśmy naszą przygodę z najdalej położonym miastem na Półwyspie Helskim.