Z wizytą u Kargula i Pawlaka

muzeum kargula i pawlaka, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W Lubomierzu byliśmy dwa razy. Pierwszy raz specjalnie by odwiedzić Muzeum Kargula i Pawlaka,drugi raz by zwiedzić Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa.

Wchodząc na ryneczek Lubomierza wielbiciele sagi o Kargulach i Pawlakach z całą pewnością poczują się bardzo swojsko,ponieważ to właśnie tutaj kręcono np. scenę targu,kiedy to Witia rower za kota wymienił oraz gdy Pawlak szukał lekarza do rodzącej Mani.Charakterystyczne arkady rynkowych kamieniczek niejednokrotnie pojawiają się w filmie i jednoznacznie kojarzą z Lubomierzem. Nic dziwnego,że w 1996r. otwarto tu malutkie,bardzo sympatyczne Muzeum Kargula i Pawlaka. Przewodnik oprowadzający po muzeum w swoich wypowiedziach często używa znanych cytatów filmu,nawiązując do scen,w których dane rekwizyty były użyte. " A to karabin,co z niego zamek wylata,a to granat co to babka do sądu na obronę Kaźmirzowi dawała-sąd-sądem,a sprawiedliwość musi być po naszej stronie" i inne. Opowiada też śmieszne anegdoty i ciekawostki związana z filmem. W muzeum można zobaczyć np. słynny rower Witii,obraz z Antonim Padewskim, radio,które Pawlak naprawiał,ubrania, meble i inne elementy wyposażenia domów zwaśnionych sąsiadów.Można też obejrzeć film i kupić pamiątki np.woreczek ziemi z Krużewnik:-)

, Danusia
, Danusia

Dzięki filmom o Kargulach i Pawlakach w Lubomierzu co roku odbywa się Ogólnopolski Festiwla Filmów Komediowych. Oprócz tego nagrywano tu także sceny do Tajemnicy Twierdzy Szyfrów B.Wołoszańskiego i Krzyża Walecznych K.Kutza.

Niezwykle ciekawym obiektem jest górujący nad lubomierskim rynkiem Kościół. Kościół dwukrotnie był odnawiany po pożarze.Podczas trwania festiwalu zostały udostępnione dla zwiedzających miejsca na codzień nie otwierane,które dzięki temu mogliśmy obejrzeć z bliska.Na fasadzie kościoła zaciekawienie budzą drzwi umieszczone wysoko ponad drzwiami wejściowymi. Są to drzwi do nieba.Nigdy wcześniej,na żadnym z kościołów nie widziałam takiej formy ozdoby. W ołtarzu głównym znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Wniebowzięcie NMP,a po bokach stoją liczne figury świetych, w tym św, Maternusa-patrona kościoła. Z prezbiterium znajduje się bezpośrednie przejście do części kościoła poza ołtarzem głównym. To pozostałość po klasztorze sióstr Benedyktynek,zakonu o ścisłej klauzuli.Przejście prowadzi klasztornymi krużgankami do kaplicy z drugiej strony ołtarza.Siostry uczestniczyły w nabożeństwach siedząc tam niewidczne dla wiernych . Modliły się i śpiewały w kaplicy Zesłania Ducha Świętego. Ołtarz za ołtarzem robi niesamowite wrażenie,odkrywania jakiejś tajemnicy,tym bardziej,że możliwość zobaczenia tego istnieje praktycznie raz w roku,podczas trwania festiwalu,gdy odbywa się odpust. Wrażenie potęgują dwa szklane relikwiarze zawierające szkielety męczenników Beningiusa i Viktoriusa. Są one umieszczone po obu stronach ołtarza,widoczne i od strony nawy głównej i od kaplicy. Ciekawostka kościoła w Lubomierzu była dla nas dużym zaskoczeniem,tym bardziej ,że podczas pierwszego pobytu w tym miejscu,nikt nie mówił nam o tym fakcie.

, Danusia
, Danusia
, Danusia
muzeum kargula i pawlaka, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Kościół w Lubomierzu, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Komentarze 9
2010-07-25
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Ela
04 marzec 2017 19:58

Super Danusiu że odkryłaś uroki Lubomirskiego Kościoła. Skrywa on wiele ciekawostek. Atrakcja jest nocne ziwdzanie przy blasku pochodni na dworze i lamp wewnątrz.. Rewelacja. Ciekawostką jest że obecnie w tym Kościele znajduje się najwięcej relikwii Św. bo około 300 z czego 100 jest opisanych. Zostały one niedawno odnalezione i są wystawione do zobaczenia w relikwiarzu w bocznej kaplicy. Kolejną ciekawostką jest to że wczasie działań wojennych do kościoła przez dach wpadła bomba ktra nie wybuchła i na poczet tego szczęsliwego zakończenia na malowidłach na suficie koło ręki Matki Boskiej jest pozostawiona "dziura". Kościół ten ma bogatą historię. Wg niektórych w podziemiach mogą znajdować się ukryte skarby z Listy Grundmana.

marian
19 lipiec 2013 23:10

Miejsce które muszę zaznaczyć w swoch planach.Film uwielbiam.

Maciej A
16 lipiec 2013 23:33

kultowy film i wycieczka fajna

pozdrawiam

Krzysztof Dorota
16 lipiec 2013 19:49

He he kultowy film miasteczko też pozdrawiamy.

Danusia
16 lipiec 2013 10:44

[cytuj autor=' mokunka']No proszę Danusiu mimo,że mieszkamy w innych , odległych rejonach Polski, podażamy podobnymi szlakami. mały , piękny Lubomierz a Muzeum Kargula i Pawlaka świetne 🙂 pozdrawiam🙂 Ostatnio edytowany: 2013-07-16 10:06[/cytuj]

 

Bratnia dusza,drepczemy swoimi śladami:-) Fajnie tak:-)

Danusia
16 lipiec 2013 10:43

Te bardziej znane,polskie miejsca ,pewnie powtarzaja sie na forum i w naszych opisach. Ale bardzo podobaja mi sie słowa mokunki,ze każdy z nas widzi inaczej,co innego go fascybuje,na co innego zwraca uwagę. I choć opisy pochodzą z tych samych stron,to jednak są inne i w tym tkwi ich urok:-) Chętnie poczytam o "waszym" Lubomierzu.

Anna Piernikarczyk
16 lipiec 2013 10:13

Bardzo fajne miasteczko 🙂 Super wycieczka!

Ela
16 lipiec 2013 10:12

Super. Wyprzedziłaś mnie bo też mam w planie Lubomierz jako miasteczo na drodze śwJakuba🙂

mokunka
16 lipiec 2013 10:05

No proszę Danusiu mimo,że mieszkamy w innych , odległych rejonach Polski, podażamy podobnymi szlakami. mały , piękny Lubomierz a Muzeum Kargula i Pawlaka świetne 🙂

pozdrawiam🙂

Ostatnio edytowany: 2013-07-16 10:06

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Muzeum Kargula i Pawlaka

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024