W słowiańskiej osadzie

, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Biskupin to dobrze wszystkim znana jedna z najstarszych osad słowiańskich odkrytych na naszych terenach. Jej elemenety wynurzające się z Jeziora Biskupińskiego zostały zauważone w roku 1933 i od tej pory prowadzono tam intensywne prace archeologiczne. Podczas wojny prace kontyuowali Niemcy,by wykazać pragermańskość osady. Ponieważ nie znaleziono na to żadnych dowodów,część wykopalisk zasypali piaskiem,co oczywiście w dużym stopniu uszkodziło znaleziska i utrudniło dalsze prace po wojnie. Obecnie osada w Biskupinie zawiera pełnowartościowe rekonstrukcje wałów obronnych,falochronu,bram,ulic i budynków mieszkalnych. Są także zrekonstruowane piece chlebowe i garncarskie,stanowiska wytopu i obróbki żelaza, wytopu brązu,produkcji dziegciu i smoły. Znajduje się tam również Muzeum,które co roku we wrześniu organizuje festyn biskupiński. Można wtedy trafić na rozmaite pokazy rzemiosła,wybijanie monet,sztuk walki np.łucznictwo,walka na miecze itp. Na codzień w niektórych chatach prezentują się lokalni rzemieślnicy jak brązownik.garncarz,pszczelarz,wikliniarz. Muzeum organizuje również lekcje muzealne dotyczące życia dawnych mieszkanców osady.Można także za 6zł zabrac się w rejs po jeziorze uroczym stateczkiem "Diabeł wenecki".

Od maja do września kursuje kolejka wąskotorowa ze Żnina do Wenecji,Biskupina i Gąsawy. Można nią dojechać do osady lub obejrzeć inne rejony Jeziora Biskupińskiego. Podróż ze Żnina do Biskupina trwa ok.40 min. Jeśli ktoś podróżuje samochodem to ma do dyspozycji rozległy,bezpłatny parking.

, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Komentarze 8
2010-07-21
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
22 lipiec 2013 10:20

Powinienem, a nie byłem, chociaż to miejsce jak trafnie Ania nazwała, protoplasta parków rozrywki.

I to po części dzięki rodzinie Romana

pozdrawiam

 

marian
19 lipiec 2013 23:42

Dzięki Twojej wycieczce przypominamy sobie kawałek histori Polski i ciekawostkę z rodziny Romka.

Danusia
19 lipiec 2013 20:24

To niesamowita informacja! No,no...masz znakomitego przodka w rodzinie. Gdyby nie on,nie byłoby dzis Biskupina w obecnej postaci.

Roman Świątkowski
19 lipiec 2013 20:11

Biskupin - odkryty przez nauczyciela p.Szwajcer, skąd ja znam te nazwisko. Nie ma co się chwalić ale to rodzina a dokładnie mojego chrzestnego dziadek.  

Krzysztof Dorota
18 lipiec 2013 20:45

Fajowo Polska historia super.

mokunka
18 lipiec 2013 17:41

Ciekawie i historycznie . Obfocone wzorowo 🙂 Choć nigdy tam nie bylam( niestety) po przeczytaniu relacji już trochę poznałam Biskupin.

pozdrawiam🙂

Ela
18 lipiec 2013 08:32

Bardzo ciekawe miejsce. Super.Bardzomi się podoba.

Anna Piernikarczyk
18 lipiec 2013 08:19

Super miejsce, mozna powiedzieć, że to taki protoplasta polskich parków rozrywki 🙂 Mieliśmy okazję być ale z 8-9 lat temu, chętnie bym się znów wybrała.

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024