Pierwsza stolica Polski-Gniezno

Pomnik w Marcinkowie Górnym
Do Gniezna jechaliśmy od strony Biskupina. Po drodze, w Marcinkowie, minęliśmy bardzo charakterystyczny, z daleka widoczny biały jak mleko pomnik Leszka Białego na koniu. Wzniesiono go na pamiątkę zbrodni gąsawskiej,kiedy to w 1227r .podczas zjazdu władców :Leszka Białego,Henryka Brodatego,Władysława Laskonogiego i Konrada Mazowieckiego,Świętopełek Pomorski najechał zbrojnie na łaźnię, w której przebywali. Podczas tego zajścia Leszek Biały został zamordowany.Jego śmierć dała początek usamodzielnieniu się Pomorza. Od tej pory też ,żaden z książąt dzielnicowych ,nie był już nigdy princepsem,czyli zwierzchnikiem pozostałych. Tą ciekawostkę doczytałam dopiero po powrocie do domu,ponieważ wcześniej historia ta nie była mi znana.

Celem naszej wyprawy do Gniezna była oczywiście słynna katedra . Wzniesiona na Wzgórzu Lecha,góruje nad okolicą . Świątynia sama w sobie jest ciekawym zabytkiem.Jej podwaliny siegają pierwszych lat chrześcijaństwa na ziemiach Polski.W podziemiach wyeksponowane są pierwsze romańskie fundamenty,resztki posadzek,napisy nagrobkowe,palenisko kultowe.Znajdują się też trumny min. Ignacego Krasickiego oraz relikwie św. Radzima Gaudentego,przyrodniego brata św. Wojciecha.Zejście do podziemi jest płatne,zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem,gdy zbierze się grupa.Podobnie jest w przypadku oglądania słynnych gnieźnieńskich drzwi. Owe drzwi przedstawiają sceny z życia i męczeństwa św. Wojciecha,którego kult do dziś jest niezwykle ważny dla miasta i parafii. Szczątki św. Wojciecha w srebrnej trumnie spoczywają w centralnym miejscu katedry. Legendy mówią,że Bolesław Chrobry wykupił zwłoki św. Wojciecha za tyle złota, ile ważyły i przywiózł je do Gniezna. Potężny pomnik Chrobrego ,który właśnie w Gnieźnie został w 1000r. koronowany na pierwszego króla Polski,można podziwiać przezd wejściem do katedry. W katedrze koronowani byli również Mieszko II Lambert, Bolesław II Szczodry, Przemysł II,Wacław II. Stąd też miasto Gniezno nazywane jest miastem królewskim. Wiąże się z nim także powszechnie znana legenda o Lechu,Czechu i Rusie i początkach państwa polskiego. Lokalizacja Gniezna przywodzi na mysl Rzym,ponieważ tak samo jest położone na 7 wzgórzach.

Osobne wejście prowadzi na wieżę ( płatne), z której można podziwiać wspaniały widok na okolice. W dzwonnicy znajduje ogromny dzwon-wielki święty Wojciech ( waga 6,3 t,wys.150cm).Władysław IV przywiózł go z wyprawy do Moskwy. Obok katedry rozściąga się Plac św. Wojciecha, a ulice Starego Miasta prowadzą prosto na piękny Rynek.