Muzeum Powstania Warszawskiego

, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

To szczególne miejsce w Warszawie. Miejsce,które każdy Polak powinien zobaczyć. Każda pamiątka,każdy fragment historii Powstania został tam wyeksponowany z absolutnym pietyzmem.Muzeum oddziaływuje na nas wszechstronnie. Jest multimedialne,to sprawia,że gdy tylko wejdziemy w jego progi otacza nas zewsząd dobywajacy się gwar,szmer,odgłosy działań wojennych,komunikaty radiowe. Stylizacja wnętrza to jakby fragmenty ulic zburzonej Warszawy. Na ścianach wiszą ogromne plakaty,fragmenty ogłoszeń,napisy. W murach widać otwory,a w nich oglądamy filmy dokumentalne dotyczące powstania. Wydaje się jakbyśmy przenieśli się w tamte czasy. Już w przedsionku Muzeum niespodzianka-mały,oszklony otwór w podłodze.Gdy do niego zajrzymy widzimy ludzi ,którzy stoją na dole pod tym otworem i patrzą w górę,na nas. Wrażenie niesamowite ,jakby widziało się tych,którzy kiedyś szli warszawskimi kanałami. W każdej sali zbieramy kartki z kalendarza z opisem poszczególnych dni powstania.

Wystawy poświęcone są elementom składającym się na całość obrazu tamtych dni. Jest sala -drukarnia,gdzie widzimy zgromadzony sprzęt do druku tajnych ulotek,słyszymy odgłos ich pracy. Jest pokój z ekspozycją aparatów radiowych i radiostacji i odgłosy szukania fal radiowych.Przejmujące pomieszczenie to sala z listami osób poszukujących swoich bliskich,wrażenie potęguje głos odczytujący ich fragmenty,czytają także dzieci. Na jednej z fotografi widać małego chłopca. Niesamowite jest to,że chwilę tuż po zrobieniu fotografi został on zastrzelony. Obok wisi jego ubranie z dziurą po śmiertelnej kuli. Przechodzimy obok atrapy grobów powstańców,usypywanych naprędce przez warszawiaków na podwórkach i ulicach miasta,obok osmolonych murów i okien. Groza. W jednym z pomieszczeń-dokumentacja z ekshumacji zwłok ofiar rzezi na Woli, zorganizowana w brezentowym namiocie. W powietrzu unosi się zapach formaliny. Dalej przechodzimy korytarzem,dającym złudzenie kanału, z białymi ,odręcznie pisanymi nazwami ulic.

, Danusia
, Danusia

Na dole jest mini labirynt,w którym każdy czuje sie jakby pokonywał trasę w kanale,tyle,że jest w nim czysto. Są też przeźliwie puste sale,bez dekoracji,w każdej znajduje się tylko jeden monitor a z niego płynie relacja świadków,opowiadajacych wstrząsające obrazy z czasów powstania. Tu niepotrzebne są komentarze. Tego słucha się w milczeniu,w obliczu ogromu zła,jakiego jedni ludzie dokonali innym. Za żelaznymi sztabami znajdują się fotografie oprawców niemieckich. W ogromnej sali w centrum muzeum znajduje się kino,gdzie można w dowolnej chwili usiąść i obejrzeć dokumentalny film o powstaniu. W centralnej części widzimy replikę samolotu Liberator B-24J,który niegdyś dokonał zrzutu nad walczącą Warszawą i został zestrzelony w drodze powrotnej do Bochni. Można go dokładnie obejrzeć zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.I na zakończenie kolejna salka kinowa. Tu oglądamy parominutowy,ale bardzo wymowny film 3D przedstawiający lot nad martwym miastem,lot nad Warszawą,miastem ruin. Jest też kaplica,gdzie co niedzielę, o 12.30 odprawiana jest Msza św.

http://www.youtube.com/watch?v=HHYo8HBTHVA

, Danusia
, Danusia

Na zewnątrz budynku Muzeum przechadzamy się po zadbanym placyku-Park uWolności,gdzie znajduje się 156 -metrowy Mur Pamięci,z nazwiskami powstańców,którzy zginęli w 1944r. Jest też wieża widokowa, replika wozu bojowego KUBUŚ oraz pomnik poległych,zamordowanych i wypędzonych mieszkańców Warszawy. Muzeum znajduje sie w dawnej elektrowni tramwajowej przy ulicy Przyokopowej 28 ( z adresem Grzybowska 79)

Bez dwóch zdań Muzeum Powstania Warszawskiego to głęboki ,bolesny kawał naszej historii, o której nie wolno zapomnieć.

, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Avatar użytkownika Danusia
Danusia
Komentarze 10
2012-07-24
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Blanka Zimna
02 sierpień 2013 11:25

Wczoraj pokazywali to Muzeum, byla rocznica Powstania.

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
22 lipiec 2013 10:41

Raczej unikam miast, ale są miejsca które powinno się przynajmniej raz zobaczyć

napewno to muzeum do nich należy

w Warszawie otwarto też niedawno Muzeum Żydów Polskich i tam również zamierzam się wybrać

historii - ku przestrodze, nie powinno się zapomnieć

pozdrawiam

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
21 lipiec 2013 22:04

Oóz to! Dlatego uważam,że każdy powinien tam być i zobaczyć,a zwłaszcza młodzież,by zrozumiała i pamiętała.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
21 lipiec 2013 21:14

Danusiu, jak czytam, że nastolatek pomylił znak Polski Walczacej z Wirtualną Polską ...to przeraża mnie poziom niewiedzy uczniów gimnazjów/ liceów, ehhh.

Masakra a jak patrzylam na wypowiedzi z potralu maturatobzdura.tv ; słow szkoda!

Przecież historia naszego kraju to nasza narodowa tożsamość 🙂

Avatar użytkownika Ela
Ela
21 lipiec 2013 19:55

Piękne upamiętnienie tamtych dni i ludzi. 

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
21 lipiec 2013 19:18

jescze nie miałem okazji zwiedzić tego Muzeum chociaż wiem od znajomych że naprawdę warto - czyję się człowiek jak by był uczesnikiem tych wszystkich wydażeń .

Avatar użytkownika marian
marian
20 lipiec 2013 20:54

Zgadzam się z Tobą że nie można o tych ludziach i ich losach  zapomnieć.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
20 lipiec 2013 13:35

Tak,rzeczywiście muzeum jest tłumnie odwiedzane. Trochę to może przeszkadzać,ale też i cieszy,że ludzie przyjeżdżają z różnych stron Polski,by poznać bliżej prawdę o Powstaniu. Na mnie wrażenie zrobili też przewodnicy. Choć zwiedzaliśmy muzeum na własną rękę,to jednak nie sposób było nie słyszeć przewodnika oprowadzającego pewną kolonię. Pan ów mówił krótko,treściwie,bardzo zrozumiale i czytelnie dla młodzieży. A przy tym,co jakiś czas sprawdzał,czy zapamiętali co mówił. Np. znienacka pytał : A jak sie nazywał dowódca powstańczych? Pytał o to tak wiele razy,że do końca zapamiętam,że był to Antoni Chruściel pseud. Monter:-) Młodym ludziom trzeba wiele mówić o tych trudnych czasach,bo dla nich to jest bardzo abstrakcyjne ,niewyobrażalne wręcz pojęcie. Wojnę kojarzą raczej z grą komputerową lub filmem wojennym. Dowód na to stanowi odpowiedź jednego z uczestyników tej kolonii na pytanie przewodnika: Co to za znak? ( wskazał na znak Polski Walczącej). Odpowiedź nastolatka,udzielona z pewną niepewnością w głosie: Wirtualna Polska?

Ostatnio edytowany: 2013-07-20 13:36

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
20 lipiec 2013 10:31

Masz rację, to miejsce szczególne, też rok temu zwiedzaliśmy Muzeum, zrobiło na mnie wrażenie, choć było mnóstwo ludzi i trochę to utrudniało odbiór i zadumę.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
20 lipiec 2013 10:05

Danusiu opisałaś miejsce, które jest symbolem martyrologi pokolenia, ktróre w dorosłość musiało wchodzić w okresie II Wojny Światowej. Tych, którzy walczyli do końca, bo uznawali to za swój obowiązek. Ci ,którzy mieli wówczas często naście lub 20 -kilka lat!  Pamietni "Kolumbowie roczik 20".

Nigdy niestety nie byłam w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wiele na ten temat czytałam, gdy tylko mogłam zwiedziłam wirtualnie ! Dzieki za te wycieczke. Niebawem 1 sierpnia 69 rocznica powstania.

pozdrawiam🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024