Świętokrzyski szlak literacki

Świętokrzyski Szlak Literacki to trasa wiodąca śladami znanych polskich poetów,pisarzy,kronikarzy,ludzi zasłużonych dla krzewienia polskiego języka. Dotyczy takich postaci jak Mikołaj Rej,Wincenty Kadłubek, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski,Witold Gombrowicz,Leopold Staff,Adolf Dygasiński, Jarosław Iwaszkiewicz,Jak Długosz, Edmund Niziurski,Gustaw Herling Grudziński i wielu innych. Z bogatej oferty ciekawych miejsc na tym szlaku wybraliśmy do zwiedzania cztery,naszym zdaniem najciekawsze lub najbardziej znane. Ze względu na odległości między miejscowościami wędrówka zajęła nam dwa dni,ale warto było.
Karwów

Niewielka miejscowość Karwów,niedaleko Opatowa,kryje w sobie ciekawostkę dotyczącą Wincentego Kadłubka,pierwszego polskiego kronikarza.Wieś ta jest uznawane za prawdopodobne miejsce urodzenia Wincentego Kadłubka. Znajduje się tam poświęcona mu kapliczka oraz cudowne źródełko,z uzdrawiającą wodą. Mało kto wie,że Wincenty Kadłubek był biskupem i otrzymal tytuł błogosławionego.

Prześliczny,dobrze zadbany dworek sienkiewiczowski,otoczony parkiem. Dar społeczeństwa polskiego dla znakomitego pisarza,noblisty. W dworku tym Sienkiewicz przebywał latem,traktując go jako swoją letnią rezydencję. Obecnie znajduje sie tam Muzeum Henryka Sienkiewicza,muzem pamiątek po wielkim pisarzu,o utworzenie którego wystapiły w 1958r, jego dzieci Jadwiga i Henryk. Na parterze można przechadzać się po pokojach zamieszkiwanych niegdyś przez Sienkiewicza,a na piętrze-niespodzianka. Ogromna biblioteka z książkami, w której pełno jest tajemniczych szafeczek otwierających się pod dotknięciem dłoni i odkrywających kolejne osobiste pamiątki po pisarzu np.pióro,cygarniczka,binokle itp. W sąsiednim pomieszczeniu kopia nagrody Nobla za dokonania literackie ,rzeźby,dyplomy,oraz multimedialna stacja kolejowa z makietą lokomotywy. To przypomnienie wielkiego wydarzenia z 1924r. czyli sprowadzenia zwłok Henryka Sienkiewicza ze Szwajcarii do kraju.



W Nagłowicach warto zajrzeć do dworku Mikołaja Reja. Utworzono w nim muzeum w 400 rocznicę jego śmierci. Znajdują się tam pamiatki po tym wielkim Polaku,który pokazał ,że "Polacy nie gęsi i swój język mają". Muzeum zresztą przypomina jego słowa,pisane zawsze w ojczystym języku,na wielkich planszach. Zastanawiające jak wiele z nich ma swoją wartość i w dzisiejszych czasach np. te dotyczące pracy rządzących,czy życia codziennego prostych ludzi. Ekspozycja nie jest zbyt bogata,ale niezwykle ciekawa. Zawiera między innymi List do sąsiada i zeznania podatkowe -rękopisy Reja.W parku otaczającym dworek rosną dęby sadzone podobno ręką Reja,kóry w Nagłowicach spędził znaczną część swojego życia.
Ciekoty

W Ciekotach niegdyś stał dom rodzinny Stefana Żeromskiego.Niestety uległ on całkowitemu zniszczeniu podczas pożaru. W to miejsce postawiono stylizowany dworek,w którym gromadzone są pamiątki po pisarzu. Naprzeciw dworku postawiono zupełnie odmienny w stylu nowoczesny Szklany Dom ,czyli Centrum Edukacyjne. Ma to symbolizować przeszłość czyli wspomnienia o Żeromskim oraz przyszłość czyli pracę pozytywistyczną służącą edukacji i rozwojowi cywilizacyjnemu,idei której hołdował Żeromski. Dał temu wyraz np. w powieści Przedwiośnie,Syzyfowe prace czy Siłaczka. Żeromszczyzna zatem to bardzo interesujące miejsce,w którym można zarówno wędrować w przeszłość jak i wybiegać myślami w przyszłość. Ma to ogromne znaczenie dla rozwoju kultury i edukacji,bo tam właśnie odbywają się rozmaite prezentacje sztuki współczesnej oraz realzowane są ambitne programy edukacyjne.