Klasztor w Zagórzu

, Catewa
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Swoją wycieczkę rozpoczęliśmy z ulicy Wodnej, przy której zatzrymaliśmy się na nocleg. Ruszylismy w dół w stronę ulicy Piłsudkiego, gdzie droga prowadziła nas wzdłuż torów kolejowych( od pewnego czasu nie kursują tędy pociągi). Minęliśmy mostek i po kilkunastu minutach dotarliśmy do rzeźby przedstawiającej Anioła Ciszy. Z tego miejsca skręcillismy w lewo w ulicę Klasztorną. Idąc pod górę napotkalismy "siedzibę" bieszczazkiego artysty rzeźbiącego w drewnie. Ku naszej uciesze częś swoich prac ustawił przed domem. Tak doszliśmy na szczyt góry Mariemont( 355 m n.p.m.), skąd ubitą ścieżką trasa prowadziła już do samego klasztoru. Po lewej stronie scieżki ustawiono rzeźby w drewnie przedstawiające kolejne stacje drogi krzyżowej. Po kilkunastu minutach naszym oczom ukazał się klasztor w Zagórzu.

Klasztor i Kościół Karmelitów Bosych, ta imponująca ruina pochodząca z XVIII w. stanowi jeden z nielicznych w Polsce przykładów klasztoru warownego, wkonana z lokalnego piaskowca posiadała ośmioboczną nawę główną oraz dwie kaplice boczne. Obecnie z dużego obiektu pozostały mury kościoła, schody na chór oraz fragmenty fresków. Część zabdowań klasztornych uległa pożarowi w czasie oblężenia w 1772 r.pomimo prób odbudowy nie udało się uratować go przed stopniowym popadaniem w ruinę. Przed kościołem ustawiono w 2002 r. figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Z dziedzińca mamy okazję podziwiać szeroką panoramę Bieszczad Niskich.

, Catewa
, Catewa

http://toczac-sie-przez-polske.blogspot.com/2013/07/klasztor-w-zagorzu.html

, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
Komentarze 3
2012-09-09
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Catewa
17 sierpień 2013 08:13

Miło mi to słyszeć;D opisu objektu nie zrobiam, ponieważ dałam link do swego bloga, gdzie streściłam historię klasztoru i napisałam kilka informacji o jego architekturze😁

Podzdr.

Ela
16 sierpień 2013 19:45

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Ładnie ciekawe miejsce ale przydałby się opis pozdrawiamy . [/cytuj]

Popieram prosimy o opis. Zdjecia super.

Krzysztof Dorota
16 sierpień 2013 19:20

Ładnie ciekawe miejsce ale przydałby się opis pozdrawiamy .

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zagórz

Zagórz

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024