Niedziela za miastem-Dębnica Kaszubska

, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pogoda wczoraj dopisała wybraliśmy się więc za miasto,by na świeżym powietrzu cieszyć się resztkami lata. Caly dzień spędzliśmy na zadbanym polu biwakowym tuż za Dębnicą Kaszubską. Jest to dobre miejsce na rodzinne grillowanie. Są tu zadbane wiaty,miejsca pod ognisko,boisko do gry w siatkówkę i w piłkę nożną oraz plac zabaw dla dzieci. Miejsce to stanowi jednocześnie stanicę kajakową na trasie spływu rzeką Słupią. Spływ Słupią nie należy do najbardziej znanych w Polsce,a szkoda,bo płynie się po terenie malowniczego Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi".Długość całego szlaku kajakowego po Słupi wynosi 133km i kończy się w Ustce. Czas spływu taką trasą to 6-7 dni. Oczywiście można wybrać wariant jednodniowy na dowolnym odcinku szlaku.Kolejne stanice na trasie spływu to:

Gowidlino - Sulęczyno -14,3km
Sulęczyno – Bylina -13,5km (przewózka kajaków do Soszycy)
Soszyca - Jezioro Głębokie - 18,8km (przewózka kajaków do Gałąźni Małej)
Gałąźnia Mała - Leśny Dwór - 15,4km
Leśny Dwór - Łosino - 16,5km
Łosino - Bydlino - 25,3km
Bydlino – Ustka – 16,8km

, Danusia
, Danusia

My byliśmy na terenie stanicy w nadleśnictwie Leśny Dwór. Na pamiątkę wizyty na ziemi słupskiej papieża Jana Pawła II ( jeszcze jako arcybiskupa) na terenie nadleśnictwa zasadzono dąb papieski. Wcześniej dąb papieski widziałam też w Warcinie,które niedawno opisywałam.W 2004r. polscy leśnicy zawieźli do Watykanu 2,5 kg żołędzi pochodzących z najstarszego dębu o nazwie Chrobry . Żołędzie pobłogosławił sam papież,wróciły one do Polski i dojrzewały przez dwa lata w nadleśnictwie w Rudach Raciborskich.Z 630 nasion przetrwało 514 sadzonek.Zostały one podzielone pomiędzy nadleśnictwa,sanktuaria i seminaria w Polsce i z należytym szacunkiem posadzone jako dęby papieskie. Ideą pomysłu było ,aby dęby te były długowiecznym i żywym pomnikiem czasów papieża Polaka. Także jeden ze szlaków kajakowych na Słupi nazwany jest Szlakiem Papieskim.

Niedaleko Leśnego Dworu znajduje się ciekawa ścieżka przyrodnicza "Łysomice".Jej trasa wynosi 12 km.Scieżkę tą fragmentarycznie niejednokrotnie przeszłam razem z uczniami podczas klasowej wycieczki. Ścieżka zaczyna się przy szkólce drzewek w Łysomicach,prowadzi dalej przez las pokazując etapy pracy leśnika,wzdłuż stawów retencyjnych. Po drodze mijamy najstarszą na ziemi słupskiej sosnę Księżna Anna ( wys.33m,obwód 3,80m),podziemne przejście przez jezdnię dla żab,stanowisko kaczki gągął i wiele innych ciekawostek przyrodniczych. Znużeni wędrowcy mogą odpocząć na łące za nadleśnictwem Leśny Dwór,upiec nad ogniskiem kiełbaski i podziwać dzikie piękno załomu Słupi i okolicznej przyrody.Co prawda nie płynęliśmy kajakami,ale miło i aktywnie spędzilismy sierpniową niedzielę przy grilu nad Słupią.

, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Komentarze 5
2013-08-18
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
19 sierpień 2013 20:29

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Ciekawe miejsce fajowo 🙂 pozdrawiamy [/cytuj]

zgadzam się

Krzysztof Dorota
19 sierpień 2013 18:57

Ciekawe miejsce fajowo 🙂 pozdrawiamy

marian
19 sierpień 2013 11:19

Wspaniale spędzony dzień.Najważniejsze miłe towarzystwo i piękne otoczenie.

Ela
19 sierpień 2013 10:13

Super się czyta. miejsca dlamnie nie znane więc relacje tym bardziej wartościowe. Super zdjęcia. Pogoda dopisała i to najważniejsze. Pozdrawiam

mokunka
19 sierpień 2013 09:52

Tyle ciekawostek i  pogodna niedziela wśród przyrody. Super Danusiu pozwiedzałaś i ciekawie opowiadasz o tym. Mało znam Pomorze; dlatego takie opowieści bardzo, bardzo  chętnie czytam 🙂

pozdrawiam już z Sosnowca 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Dębnica Kaszubska

Słupsk

Słupsk

Leśny Dwór

Stanica i szlak kajakowy na rzece Słupi

Ścieżka przyrodnicza "Łysomice"

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024