Ruiny zamku w Ogrodzieńcu

, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ogrodziniec ,a właściwie Podzamcze,przywitało nas pochmurną i deszczową pogodą. Jednak zupełnie nas to nie zraziło i pełni entuzjazmu wdrapaliśmy się na niezbyt wysokie zamkowe wzgórze,by zwiedzić malownicze ruiny. Zamek początkowo stanowił średniowieczną warownię,świetnie wkomponowaną w skały. Wraz ze zmianą kolejnych właścicieli zmieniał się także jego wygląd i przeznaczenie. Z gotyckiego ,surowego zamczyska za czasów rodu Włodków Sulimczyków przeszedł metamorfozę w zamek renesansowy za czasów Seweryna Bonera. Zamek kilkakrotnie był trawiony pożarem,zniszczenia dokonały też wojska szwedzkie. Sami właściciele nie dbali zupełnie o stan techniczny budowli i doprowadzili do jego zupełniej ruiny, zwłaszcza Tomasz Jakliński i Ludwik Kozłowski. Ostatnimi właścielami zamku była rodzina Wołczyńskich. Po pracach konserwacyjnych w 1973r. zamek został udostępniony dla zwiedzających.

Zamek ,jak większość tego typu budowli,obrasta legendami. Podobno po jego murach i dziedzińcu nocami, dzwoniąc ciężkim łańcuchem,biega ogromny Czarny Pies-widmo. Jest to dusza okrutnego krakowskiego kasztelana Stanisława Warszyckiego,która strzeże ukrytych w zamkowych lochach skarbów. Zamkowe plenery niejednokrotnie stanowiły scenerię do filmów takich jak Janosik,czy Zemsta.Pojawiły się także we wstawce filmowej zespołu Iron Maiden.

, Danusia
, Danusia

Tuż przy zamku znajduje się, tradycyjnie Sala Tortur. Od 2010r. pod zamkiem usytuowano ciekawy Park Miniatur ,z miniaturami zamków jurajskich i replikami machn oblężniczych oraz rodzinny park rozrywki. Pewnie ,gdyby nie strugi deszczu,zajrzelibyśmy i tam.

, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Komentarze 13
2011-07-27
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
26 sierpień 2013 09:44

Foremny zameczek i miejsce do spędzenia czasu, okolicy nie trzeba reklamować,

nie zazdraszczam tylko dlatego że mam blisko,

może dlatego dawno nie byłem ?

w ogóle mam blisko: i nad morze i w góry i na Mazury; ponieważ jestem z łódzkiego ;-) , więc jestem w komfortowej sytuacji, wszędzie tak samo

pozdrawiam

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
23 sierpień 2013 22:00

piknie Danusiu - piknie. 

widze ze wedrujesz po rewirach :

wplascicieli portalu ,Mokunki  ,Danuty, Vinci,  Romana .

no i bardzo dobrze  niech widza co maja u siebie

 

Pozdrawiam karol 

Danusia
23 sierpień 2013 16:46

Rzeczywiście, szlaki krajtroterów często się przecinają:-) Może nawet mijamy się gdzieś w trasie.

marian
23 sierpień 2013 15:48

Ja z Wielkopolski to wszędzie muszę ładny kawałek dojechać. W Ogrodziencu też mi się udało być.Cudowne miejsce.Mam wrażenie  Danusia że wędrujemy podobnymi trasami.

Roman Świątkowski
23 sierpień 2013 11:39

Mokunki i mój również jeden z ulubionych zamków - ruin zamku na Jurze. Lubię tam zagladać co jakiś czas, przynajmniej raz w roku.

Danusia
23 sierpień 2013 09:38

To wszystkie 3 sobie wzajemnie zazdraszczamy,bo ja kocham i Jurę i Dolny Śląsk,a ode mnie tam wszędzie daaaleko:-(

Ela
23 sierpień 2013 09:35

Tak Mokunko wedłe przysłowia "Cudze chwalicie, swego nie znacie" hi hi hi🙂

mokunka
23 sierpień 2013 09:33

[cytuj autor='M Ela']To ja pozazdraszam Wam Obu🙂 [/cytuj] 

hihihi Elu, a Twój przecudny Dolny Śląsk ?

Wygląda na to, że dziś zazdraszczamy hurtowo 😉

Ostatnio edytowany: 2013-08-23 09:34

Ela
23 sierpień 2013 09:31

To ja pozazdraszam Wam Obu🙂

mokunka
23 sierpień 2013 09:26

[cytuj autor=' Danusia']To zazdraszczam Ci kochana:-) Ode mnie to bardzo daleko i jest mało prawdopodobne,że będę tam w najbliższym czasie.Ale...nigdy nie mów nigdy,może kiedyś:-) [/cytuj]

 

Tak, tak Ogroidzieniec  mam bliziutko , natomiast Ty Danusiu masz nad Bałtyk "rzut beretem". Coś za coś... Ja też zdecydowanie zazdraszczam 🙂

 

Danusia
23 sierpień 2013 09:09

To zazdraszczam Ci kochana:-) Ode mnie to bardzo daleko i jest mało prawdopodobne,że będę tam w najbliższym czasie.Ale...nigdy nie mów nigdy,może kiedyś:-)

mokunka
23 sierpień 2013 09:05

Ogrodzieniec 🙂 super Danusiu, że udało ci sie go odwiedzić !

Mój ulubiony zamek Szlaku Orlich Gniazd ! To tylko 40 km ode mnie .Bardzo lubie tam jeździć wekendowo. Jutro się tam wybieramy ma być Pożegnanie Lata, oraz pokaz sztucznych ogni na zamku.

Ela
23 sierpień 2013 09:00

Śliczne te ruinki, moje marzenie żeby je zobaczyć. Może kiedyś się uda. Świetne zdjęcia. Zazdraszam Ci Danusiu tej wycieczki.

 

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024