Zamek w Pieskowej Skale

, Danusia

Będąc na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej nie sposób ominąć zamku w Pieskowej Skale i słynnej maczugi Herkulesa. Sylwetka zamku znana wszystkim doskonale chociażby z filmow takich jak "Janosik" ,"Podróż za jeden uśmiech","Stawka większa niż życie" czy "Nie kłam kochanie",jest widoczna już z daleka. Pod zamkiem płatny parking i strefa kulinarna.Podejście na górę zamkową jest dość wygodne,ale zadyszki przy wejściu nie dało sie uniknąć. Wychodzi brak kondycji. W Pieskowej Skale byliśmy kilkakrotnie i szczerze powiem,że niewiele się tam zmieniło przez te lata. Muzeum Zamkowe jest niezbyt bogate,sale zamkowe pustawe,a zbiory ,odnosi się takie wrażenie, dość przypadkowe. Wrażenie robi wewnętrzny dziedziniec i studnia, a także przepiękny ogród,który niestety,można oglądać tylko z góry. Najlepszym punktem do takiej obserwacji jest taras pobliskiej restauracji.

Zamek znajduje się na terenie parku krajobrazowego. W pobliżu stoi malownicza, wapienna skała znana jako maczuga Herkulesa. Skała ma także inne nazwy: Sokolica lub Czarcia Skała.Jest ulubionym miejscem do wykonywania pamiątkowych fotografii.U podnóża zamku są stawy z rybami i roślinami wodnymi.Idąc wąską ścieżką pod zamkiem dochodzimy do pamiątkowej płyty poświęconej poległym tu 65 powstańcom z 1863r.Stąd już blisko do parkingu,gdzie nasz samochód.

Zamek w Pieskowej Skale, Danusia
Zamek w Pieskowej Skale, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Zamek w Pieskowej Skale, Danusia
Zamek w Pieskowej Skale, Danusia
, Danusia
Zamek w Pieskowej Skale, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Avatar użytkownika Danusia
Danusia
Komentarze 6
2011-07-28
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
27 sierpień 2013 22:57

Ładnie położony zamek, mimo kilku wypadów w ten rejon wnętrza nie widziałem.

Ojcowski Park Narodowy jest cały piękny i zachęca do wycieczek.

fajnie fajnie

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika Ela
Ela
24 sierpień 2013 12:13

Super. Mi pozostaje tylko pozazdraszczać. Pozdrawiam

Avatar użytkownika Krzysztof Dorota
Krzysztof Dorota
24 sierpień 2013 11:56

Ładny zamek i okolice byliśmy tam w tym roku maj-czerwiec  ale fajnie popatrzyć znowu pozdrawiamy .

Ostatnio edytowany: 2013-08-24 11:57

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
24 sierpień 2013 11:06

To prawda,zawsze biorę na to poprawkę oglądając muzealne zbiory i cieszę się,że wogóle ,po tych wszystkich zawieruchach,tyle się zachowało.

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
24 sierpień 2013 11:02

[cytuj autor=' mokunka']No proszę jak nie Ogrodzieniec, to piękna Pieskowa Skała . Tu pogoda widzę dopisała. Udało Ci sie sporo pozwiedzać Danusiu .......[/cytuj]

Tak to fakt Danusia pozwiedzała ostatnio i to sporo Wisła, Żywiec, Wadowice czy Inwałd - piękne miejsca. Fajnie spędzony czas.

Jesli chodzi o Piaskową Skałe to masz racje zbiory muzeum mogły być większe. Ale Polska troszkę przeszła rozbiory, wojna. Przykład Kraków i Wawel 99% zbiorów obrazów, mebli, srebra, złota, zbroi, porcelany, kosztownosci itp przepadło bezpowrotnie. jedynie co udało się odzyskać , znalezione po II wojnie Światowej w Kanadzie przez przypadek - arrasy wawelskie. Podczas zaborów Prusacu z zamku zrobili koszary zniszczyli wszystko, wywieźli dzwi, okna, najpiękniejsze w całej Europie piękne kaflowe piece, nawet wyrwali marmurowe podłogi wszystko co się podobało, lub palili. To co dzisiaj widzimi to tylko dary zamożnych ludzi lub rekonstrukcje.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
24 sierpień 2013 10:12

No proszę jak nie Ogrodzieniec, to piękna Pieskowa Skała . Tu pogoda widzę dopisała. Udało Ci sie sporo pozwiedzać Danusiu 🙂

Widzę, że wędrowałaś ścieżką od strony stawów, skoro jest fota z pamiątkową płytą dotyczącą powstańców z 1863 roku.

pozdrawiam🙂

 

Ostatnio edytowany: 2013-08-24 10:14

Zwiedzone atrakcje

Pieskowa Skła

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024