Jeziora Turawskie

..średnie..., Ola Dzitkowska
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Turawa to niewielka wieś pod Opolem, posiada piękną okolicę otoczoną z każdej strony lasem, ma w niedalekiej odległości od siebie 4 jeziora:
"Duże" Jezioro Turawskie to zbiornik retencyjny na Małej Panwi o powierzchni 24 km², wysokości zapory 13 m, głębokości do 13 m i pojemności maksymalnej ok. 108 mln m³. Zbiornik zbudowano w latach 1933-39, aby umożliwić regulację poziomu wody na Odrze oraz w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Pierwsza nazwa jeziora brzmiała Hitlersee. Oprócz Małej Panwi do jeziora uchodzi mniejsza rzeka Libawa. Na odpływie z jeziora działa elektrownia wodna o mocy 1,2 MW. Brzegi północny i południowy tworzą plaże otoczone sosnowymi lasami z wieloma ośrodkami wypoczynkowymi. Na akwenie tym jest również uprawiane żeglarstwo i wędkarstwo (występowanie sandacza).
Zbiornik Turawski jest jedną z trzech najważniejszych na Opolszczyźnie ostoi dla ptaków migrujących. Jesienią i wiosną zatrzymują się na nim liczące do ponad 20 000 osobników stada ptaków z rzędu blaszkodziobych i siewkowych. Stwierdzono na nim gniazdowanie ponad 58 gatunków ptaków wymienionych z Załączniku I Dyrektywy Ptasiej UE. Wiele rzadkich i pierwszych w stwierdzeń gatunków ptaków w kraju miało miejsce właśnie na tym zbiorniku, np. brodziec żółtonogi czy biegus wielki.
Jeziora "Średnie" i "Małe" znajdują się przy południowym brzegu Jeziora "Dużego". Powstały na miejscach wydobycia żwiru wykorzystanego do budowy zapory Jeziora "Dużego".
Jezioro Srebrne (inne nazwy to Osowiec, Zielone lub Szmaragdowe) znajduje się w lasach w okolicach wsi Osowiec i Turawa i jest oddalone o około 4 km od jeziora "Dużego". Zajmuje powierzchnię 12 ha, a głębokość dochodzi do 17 m. Jezioro powstało na miejscu zalanego wyrobiska. Swoją nazwę zawdzięcza pięknej barwie połyskując w słońcu - woda daje blask i ma się wrażenie, że świeci się jak rybie łuski 🙂
Pomiędzy Jeziorami: Dużym, średnim i małym znajduje się pole namiotowe, gdzie warto się zatrzymać na kilka dni, około 15 metrów od pola namiotowego jest bar,gdzie w okresie letnim odbywają się imprezki z dyskotekami. Są boksy z ławeczkami zrobione z drewna- świetny klimat.
Kiedyś mieściła się tu również duża dyskoteka, jednak została spalona, szczątki po niej zostały, także zwiedzić można a nawet trzeba 😉 Pole namiotowe otaczają lasy, gdzie warto wybrac się spacerek, grzyby, jagody. Do miasta jest dość kawałek idąc od jezior, polecam jednak spacer do centrum brzegiem Dużego, później ścieżką, leśną- droga mija w ekspersowym tempie a widoki piękne.
Pole Namiotowe, Ola Dzitkowska
Średnie., Ola Dzitkowska
Rozkład PKS z Jeziora Turawskiego :), Ola Dzitkowska
Bar przy Średnim, Ola Dzitkowska
Knajpka z jedzeniem na Średnim, Ola Dzitkowska
wewnątrz baru na Średnim, Ola Dzitkowska
, Ola Dzitkowska
Dyskoteka od wewnątrz, Ola Dzitkowska
Disco spalone..., Ola Dzitkowska
Stara Dyskoteka przy Średnim, Ola Dzitkowska
Średnie..., Ola Dzitkowska
na Dużym., Ola Dzitkowska
Średnie.., Ola Dzitkowska
Średnie, Ola Dzitkowska
Knajpka przy polu namiotowym, Ola Dzitkowska
na Dużym .., Ola Dzitkowska
na Dużym, Ola Dzitkowska
J. Duże, Ola Dzitkowska
Jezioro Duże, Ola Dzitkowska
Duże, Ola Dzitkowska
.Średnie., Ola Dzitkowska
Jeziora Turawskie, Ola Dzitkowska
Komentarze 2
2008-10-11
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Ola Dzitkowska
16 październik 2008 08:59
Mam w pobliżu swojego miejsca zamieszkania jeszcze jedno takie "morze" jest to zbiornik retencyjny w Świerklańcu a za to klimat juz zupełnie inny, nie to co Turawa.... cisza.... spokój.... można oderwać się od rzeczywistości i rozmarzyć się ile wejdzie 😉

12 październik 2008 13:44
Konto użytkownika zostało usunięte
Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024