Na zamku krzyżackim w Malborku

, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Na zamku w Malborku byłam kilka razy. Tym razem byłam tam z grupą kolonijną. Jak zwykle musieliśmy zaczekać na przewodnika,ponieważ zwiedzanie zamku odbywa się w grupach. Nic dziwnego,zamek jest ogromny i łatwo można się w nim zagubić. Widać go już z daleka wznoszącego się nad Nogatem, ogromną ,ceglaną,warowną budowlę. Jest to zabytek wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO. Niegdyś stanowił on rezydencję Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego,którą przeniesiono do Malborka,czyli Marienburga z Wenecji w 1309 roku. Od tej pory stał się stolicą państwa Krzyżackiego.Z biegiem lat na skutek zawirowań historii i zmian właścicieli ( rezydencja królów polskich) zamek uległ znacznej dewastacji. W obecnym kształcie odbudowano go dopiero po II wojnie światowej,choć przez moment w katach 50-tych XX wieku były nawet plany wyburzenia go. Do dziś prowadzi się na zamku rozmaite prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne.

Zamek składa sie z 3 części: Zamek Wysoki,Średni i Niski czyli Podzamcze. Dokoła jest otoczony fosą. Nad całością góruje wieża,stanowiąca dziś świetny punkt widokowy na okolicę.OD 1961r.zamek jest siedzibą Muzeum Zamkowego. Są w nim liczne wystawy i ekspozycje związane zamkiem i jego historią,ale także unikalna w skali światowej wystawa bursztynów. Dla mnie zamek jest miejscem kojarzącym się z książką " Pan Samochodzik i templariusze",bo właśnie tutaj główny bohater szukał ukrytego skarbu templariuszy. Tutaj nagrywano także kadry do filmu o tym samym tytule ale także do filmów Krzyżacy,Znak Orła,Przyłbice i kaptury,Wiedźmin,Sztos i inne mniej znane.

, Danusia
, Danusia

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem trwa ok 3h. Podczas oprowadzania poznajemy ,między innymi, historię zdrady wśród Krzyżaków,kiedy to po bitwie pod Grunwaldem ,gdy zamek był oblężony przez wojska Jagiełły,ktoś z zamku wywiesił umówioną czerwoną flagę,mówiącą,że w reflektarzu znajdują się najważniejsze dla zakonu osoby. Oblężnicy mieli wystrzelić z armaty 80kg kulę,która miała trafić w jedyny filar podtrzymujący strop w tej sali i spowodować tym samym jego zawalenie. Niestety,kula minęła filar i utkwiła w ścienie. Znajduje się tam do dziś. Inną ciekawostką są rzeźby małych diabełków na ścianach zamku,które stanowiły informację,że w pobliżu jest ubikacja.

Znużeni wędrówka po zamkowych salach i krużgankach możemy odpocząć na ławeczkach na wewnętrznych dziedzińcach , lub zatrzymać się w sklepikach z pamiatkami.

, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Avatar użytkownika Danusia
Danusia
Komentarze 13
2008-08-13
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
03 październik 2013 11:18

Potężne zamczysko, ciekawa historia wspaniale opisana Danusiu!

Nie byłam niestety, narazie muszą mi wystarczyć Twoje zdjęcia i opowieści.

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
02 październik 2013 18:18

[cytuj autor=' Tomek'][cytuj autor=' Danusia']Podobno wielkie wrażenie robią też inscenizacje na zamku z cyklu "Obraz i dźwięk". Niestety,nie widziałam tego nigdy osobiście. [/cytuj] Danusiu - byłem kilka razy i z czystym sumieniem mogę polecić. Z roku na rok jest to coraz lepsze doznanie. Organizatorzy ciągle coś upiększają!  [/cytuj]

Może kiedyś nadarzy mi się okazja, by to zobaczyć:-)

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
02 październik 2013 18:17

[cytuj autor='Karol Barsolis']ladnie ladnie. Malbork, najwiekszy zamek swiata.   Podrawiam Karol PS. ladna ta Panienka z  okienka  , "białoglowa" u krzyzakow na  zamku ? [/cytuj]

I do tego "Danuśka" ;-) Jednak Zbyszka z Bogdańca tam nie spotkałam,Juranda ze Spychowa także nie było.

Avatar użytkownika Tomek
Tomek
01 październik 2013 21:44

[cytuj autor=' Danusia']Podobno wielkie wrażenie robią też inscenizacje na zamku z cyklu "Obraz i dźwięk". Niestety,nie widziałam tego nigdy osobiście. [/cytuj]

Danusiu - byłem kilka razy i z czystym sumieniem mogę polecić. Z roku na rok jest to coraz lepsze doznanie. Organizatorzy ciągle coś upiększają! 

Avatar użytkownika marian
marian
01 październik 2013 21:19

Właśnie o tym myślałem.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
01 październik 2013 15:38

Podobno wielkie wrażenie robią też inscenizacje na zamku z cyklu "Obraz i dźwięk". Niestety,nie widziałam tego nigdy osobiście.

Avatar użytkownika marian
marian
01 październik 2013 11:39

W Krakowie nie byłem ale  zamek w Malborku udało mi sie raz zwiedzić .Piękny i ogromny zamek.Ładnie go opisałaś.Marzy mi się zwiedzić go nocą .Prawdopodobnie niesamowite wrażenie.

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
01 październik 2013 11:15

ladnie ladnie. Malbork, najwiekszy zamek swiata.

 

Podrawiam Karol

PS. ladna ta Panienka z  okienka  , "białoglowa" u krzyzakow na  zamku ?

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
01 październik 2013 10:03

Tak,zamek w Malborku zawsze robi wrażenie,bez względu na to ile razy sie go odwiedza. I rzeczywiście jego monumentalizm i znaczenie historyczne można w dużej mierze przyrównać do Wawelu.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
01 październik 2013 09:54

Piękny Malbork jak zawsze! co jakiś czas się pojawia u nas, bo każdy przynajmniej raz chce tam być w życiu, bo naprawdę warto. Ja uwielbiam Malbork, byłam kilka razy, nawet we wnętrzu, co nie zawsze się u nas zdarza, bo nie przepadam za Muzeami, ale ten zamek to coś znacznie więcej niż Muzeum, to historia, to tajemnica, emocje. A Ty masz go Danusiu stosunkowo blisko, możesz jeździć tak jak my do Krakowa - co roku 🙂

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
01 październik 2013 09:52

Wielki zamek z wielką historią.

Zwiedzanie wspaniałe

pozdrawiam

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
01 październik 2013 09:37

   Nigdy , niestety nie byłam w Malborku. Szkoda, bo jak czytałam wczesniej  i dziś czytam to co opisałas...aż chciałoby się tam  pojechać. Zobaczytć ! Myślę, że ta pozostała do dziś  ogromna budowla w niegdysiejszej stolicy państwa krzyżaczkiego, jej grube zamkowe mury i wszelkie zakamarki wiele mówią o historii tych ziem oraz zakonie rycerzy , z krzyżem na płaszczach.

Zamczysko robi wrażenie! Zazdraszczam Danusiu takiej ciekawej wycieczki 🙂

Avatar użytkownika Ela
Ela
01 październik 2013 09:36

Zamek piękny, majestatyczny i z wieką historią. Byłam, widziałam, podziwiałam. Wrażenia niesamowite. 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024