Dolina Białej Wody - Polski Grzebień sierpień 2013

, paweł rosiński

Jest to wycieczka w mało uczęszczane rejony Tatr Słowackich, proszę sobie wyobrazić że przez cały dzień spotkaliśmy na szlaku 6 osób - tylko polacy, dopiero na samej przełęczy i poniżej przy Rozdrożu (szlak na Rohatkę) pokazało się sporo słowaków. Wyprawę można zrobić na dwa sposoby : 1. zacząc na łysej i tam wrócić, 2. Latem do Popradu kursuje autokar biura "Strama", wyjazd z Zakopanego o 6 rano, wyjazd z Popradu około 19, można to uwzględnić i dodatkowo nie wracać ale zejść przez Wielicką dolinę do Starego Smokowca, ewentualnie - Rohatka, Zbójnicka i staroleśną do Smokowca (dłuższy czas). Wybierając wariant autobusowy mamy około 12 godzin. Ale wracając do mojej wyprawy, samochód zostawiamy na łysej po stronie słowackiej, 20 zł za bilet parkingowy przy knajpce zaraz za mostem, nasz polski parking o g.7 jeszcze nieczynny. szlak nieb.zaczyna się 200m od parkingu tuż za mostem i wiedzie brzegiem Białki. Cisza, cisza, dopiero po kilkuset metrach zaczyna dochodzić gwar z drugiego brzegu od polany Palenickiej. Po 40 min marszu wzdłuż potoku mijamy leśniczówkę i wychodzimy na polanę Białej wody, na wys schr w Roztoce gdzie potok Roztoka wpada do Białki, następne 1/2 h i dochodzimy do połączenia Rybiego potoku i Białej rzeczki jest to początek Białki i zarazem początek doliny Białej wody. Teren lekko pod górkę, i po lewej stronie towarzyszą nam szczyty 1300-1500m, lekko po prawej z przodu - Żabia Grań, dalej mocno zarośnięty lasem teren polany pod upłazem, około 2h od początku, w zasadzie spacer we dwoje, zyskaliśmy 150 m przewyższenia. Następne pół godz do polany pod Wysoką, trochę stromiej, lasami, z prawej imponujący masyw Młynarza, dalej obozowisko taternickie. Od tego momentu szlak stromo wije się do doliny Litworowej, w międzyczasie powyżej lini lasu wyłania się próg doliny kaczej i kacza siklawa. W 1h osiągneliśmy 1600m, jesteśmy w dolinie litworowej. otwierają się widoki, z tyłu kaczy staw z lewej Hruba turnia nad nami próg z litworowym stawem, a od prawej granie, ponad 2400 m.i.n Ganek a w oddali nasze rysy!, dla takich widoków chodzi się po tatrach. Litworowy staw - 1860m, u stóp litworowego szczytu (ponad 2400) ma ponad 1,5 hektara, około 4 h od łysej polany. Po następnej 1/2 h docieramy do zmarzłego stawu, otoczenie prawdziwie wysokogórskie, na połowie powierzchni zalega kra, ponad nim lodowiec na kilkaset metrów!. w poprzek lodowca przechodzi szlak na Rohatkę! przez ostatnią godz towarzyszą nam z bliska i z oddali kozice. Ostatnie pół godzinki i przełęcz,widoki zapierające oddech, po prawej zadni Gerlach oraz Gerlach, po lewej Mała Wysoka 2429 - 1h czerwonym, na wprost Dolina Wielicka, w sumie około 5 i 1/2h. Niespieszny powrót, szczególnie w górnych partiach, dosłownie wchłaniamy te przepiękne widoki. Wycieczka górska trwała 11 godz, naprawde polecam wszystkim którzy bez zgiełku, tłumów i hałasu chcą pochodzić po wysokich tatrach. powodzenia!.

zmarzły staw, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
zmarzły staw, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
widok na zadni gerlach i gerlach , paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
litworowy staw, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
Avatar użytkownika paweł rosiński
paweł rosiński
Komentarze 8
2013-08-12
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
12 październik 2013 09:42

Zdjęcia cudne. Szczyty Tatr robią wrażenie Pawle . Pięknie powędrowałeś 🙂

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
12 październik 2013 07:44

Fajne zdjęcia pięknych Tatr, ciekawy opis wycieczki.

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
11 październik 2013 22:05

Piękny kawałek Tatr, piękna wycieczka

przyjemnie popatrzeć

pozdrawiam

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
11 październik 2013 21:58

Widoki przednie,relacja konkretna i rzeczowa. Podane szczegóły przydatne w organizacji wyprawy Twoimi szlakami,świetnie.

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
11 październik 2013 20:53

pieknie  Pawle  ,pieknie .

 

Ja- dopiero co wrocilem z GOR -dzisiaj o godz 18

kuruje  wlasnie moje nogi .

 

Pozdrawaiam KaROL

Ostatnio edytowany: 2013-10-11 20:57

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
11 październik 2013 19:55

No i tym razem są zdjęcia! 🙂 Piękne, i zdjęcia i miejsce, to wiadomo 🙂 Super gratki!

Avatar użytkownika Ela
Ela
11 październik 2013 19:49

Wow. Przeszliczne widoki. Super relacja i zdjęcia. Góry dają kopa do działania i ładują "akumulatorki" do dalszego działania(mi napewno). 

Avatar użytkownika marian
marian
11 październik 2013 19:37

Niesamowite widoki.

Zwiedzone atrakcje

przełęcz - Polski Grzebień

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024