W Orzechowie Morskim

Orzechowo Morskie, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ostatni weekend września.Łapiemy ostatnie ciepłe i słoneczne dni wczesnej jesieni. Żal siedzieć w domu ,więc jedziemy do Orzechowa. To niezbyt daleko,ok 17km. Mamy zamiar przejść dziś przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną Wydma Orzechowska.

Zaczynamy przy ośrodku wypoczynkowo-szkoleniowym Leśnik. Pierwszy widoczek-strzelista wieża przeciwpożarowa a, tuż przed nią kącik przyrodniczy z tablicami informacyjnymi dotyczącymi roślinności nadmorskiej i leśnej. Wchodzimy głębiej w las. Zdumiewające jest,że w środku lasu nagle przed nami jawi się wzniesienie z drewnianymi schodkami. Wiodą one na wyrastającą w lesie wydmę. Ciekawostką jest,że wydma oddalona jest od brzegu morza o 600m. Jej wzniesienie,utworzone z moreny czołowej, wynosi 50 mnpm. Cała ścieżka ma długość ok 3km. Po drodze mijamy 11 tablic informujących o charakterystycznych stanowiskach roślinnych i etapach wypiętrzania się wydmy. Szlak przez samą wydmę wiedzie specjalnym drewnianym traktem,aby nie niszczyć bezpośrednio szaty roślinnej i samej wydmy. Na szczycie wydmy jest taras widokowy,ukryty w zacisznej kotlince. Siadamy tam na chwilę,by złapać oddech oraz podelektować się widokiem. Leeeniwie,słonecznie,przyjemnie....

, Danusia
, Danusia

Wracamy tą samą drogą w stronę parkingu. Jednak nie jedziemy jeszcze do domu. Przez piękny, bukowy las nad rzeczką Orzechówką,idziemy w stronę brzegu morza.Schodzimy na plażę przy ujściu Orzechówki. Na wydmie było zacisznie,a tu wiatr stał się trochę odczuwalny,jak to nad morzem bywa . Spacer brzegiem morza jest bardzo przyjemny. Po sezonie plaże są puste. Widać tylko nielicznych spacerowiczów i niestrudzonych wędkarzy,wielbicieli ciszy. Towarzyszy nam tylko wiatr i szum fal. Brzeg morski w Orzechowie to dość wysoki klif z urwiskiem podmywanym przez fale. Podobno co roku ubywa tu 2,8m wybrzeża. Niestety,niszcząca działalność fal morskich jest trudna do powstrzymania. Mimo to krajobraz nadmorski jest tutaj wyjątkowo piękny. Czytałam,że tereny te upododał sobie niegdyś na wypoczynek i spacery żelazny kanclerz Rzeszy Otto Bismarck,wypoczywający tu ze swoją rodziną.

Odurzeni jodem,świeżym powietrzem,wracamy do domu. Czas na obiad. Spacer zaostrza apetyt.

, Danusia
, Danusia

, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Wydma Orzechowska, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Orzechowo Morskie, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Komentarze 13
2013-09-29
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
03 grudzień 2013 18:00

Rzeczywiście Orzechowo, nieco mniej znana,malutka  miejscowość nadmorska,potrafi zaskoczyć tą nietypowo usytuowaną wydmą. Fajne miejsce na spacery.

Katarzyna Jamrozik
03 grudzień 2013 15:55

Danusiu, bardzo ciekawe miejsce. A że wydma może być w takiej odległości od plaży to bym nie pomyślała.  Sama bym się z chęcią przeszła taką ścieżką.

Pozdrawiam

toja1358
17 październik 2013 22:17

Ale pięknie! Wydma i ścieżka super, a taka plaża bez turystów - bajeczka! W Sopocie - niestety- trudno o taki luksus 🙂)).

Pozdrawiam z innej części  polskiego wybrzeża 🙂

Roman Świątkowski
17 październik 2013 10:44

Fajna wycieczka . Osobiscie to właśnie lubię takie morze bez tłumów plażowiczów itp. lubię ciszę, spokój, małą samotność. Hałas man na codzień. Pozdrawiam

Danusia
16 październik 2013 22:03

Plaża w Orzechowie nawet w sezonie jest nieco  mniej oblegana przez turystów,ponieważ jest węższa i bardziej kamienista niż w pobliskiej Ustce. Może przez to bardziej urokliwa przyrodniczo?

marian
16 październik 2013 21:20

Och, pospacerowałoby się. Fajna ta ścieżka .

mokunka
16 październik 2013 21:00

Zazdraszczam 🙂 tego szumu wiatru i fal. Tych pięknych nadmorskich plenerów Danusiu.

Super i jak ciekawie. Uwielbiam takie tereny zdala od zgielku 🙂

Anna Piernikarczyk
16 październik 2013 20:38

No właśnie tłumów nie ma, a morze wygląda równie pieknie jak w lato 🙂 Super wycieczka 🙂

Maciej A
16 październik 2013 20:36

Taki czas nad morzem jest fantastyczny,

kiedy nie ma śladu po tłumach -

cisza, spokój i piękna przyroda, którą można w smakować bez ograniczeń

pozdrawiam

Ela
16 październik 2013 20:33

Lubie ściezki dydaktyczne, a ta jest bardzo ciekawa. To fajna forma poznawania otaczającej nas przyrody. Super. Zdjęcia piekne.Relacja jak zawsze extra.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
16 październik 2013 20:14

ładna i ciekawa ta ścieżka  dydaktyczna .

 

Pozdrawiam  Karol 

Danusia
16 październik 2013 18:46

[cytuj autor=' violus']Dansiu  szkoda że nie napisałaś relacji z tej fajnej wycieczki.Zdjęcia super i z tego co widać musi być tam bardzo ładnie .Pozdrawiam. [/cytuj]

Napisałam:-) Tylko w trakcie pisania Twojego komentarza relacja dopiero nabierała kształtu. Dziękuję,że do mnie zajrzałaś.

Ostatnio edytowany: 2013-10-16 18:47

violus
16 październik 2013 18:28

Dansiu  szkoda że nie napisałaś relacji z tej fajnej wycieczki.Zdjęcia super i z tego co widać musi być tam bardzo ładnie .Pozdrawiam.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Słupsk

Słupsk

Orzechowo

Orzechowo Morskie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024