Zagadki Fromborka

pompa na rynku we Fromborku, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W tym roku na urodziny dostałam w prezencie niezwykłą niespodziankę-weekend we Fromborku. Bardzo się ucieszyłam ,bo zawsze chciałam zobaczyć miasto Kopernika,a nigdy dotąd jakoś nie było ku temu okazji. Od razu skojarzyła mi się książka "Pan Samochodzik i zagadki Fromborka". Pomyślałam sobie ,że fajnie będzie odwiedzić miejsca znane do tej pory jedynie z książki. Przede wszystkim jednak celem wycieczki miała być oczywiście wspaniała katedra we Fromborku-Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja.

Do Fromborka zajechaliśmy późnym piątkowym popołudniem ,dosłownie w strugach deszczu. "Jestem w tak ciekawym miejscu,a niewiele zobaczę,bo wciąż leje:-myślałam sobie smętnie obserwując krople deszczu na hotelowej szybie.Jednak sobotni poranek przyniósł słoneczne,radosne zaskoczenie. Było wprawdzie chłodno,ale bardzo,bardzo słonecznie.Wystarczająco ,by zwiedzanie Fromborka zaliczyć do udanych wypraw.

brama do kompleksu katedralnego, Danusia
brama do kompleksu katedralnego, Danusia

Wieczorem przed wyjazdem z domu oglądaliśmy w Google ulice miasta.Byliśmy zdziwieni,że tak mało można tam znaleźć tzw. view stret z Fromborka . Wkrótce okazało się dlaczego tak bylo.Otóż kojarzyłam Frombork jako miasto wielkości co najmniej Malborka,a tymczasem jest to urocze,malutkie miasteczko nad Zalewem Wiślanym,liczące zaledwie 2,5 tys. mieszkańców. Prawa miejskie Frombork uzyskał w 1310r. jednak po latach upadku miasta , odzyskał je stosunkowo niedawno, w 1959r.

Zwiedzanie we Fromborku obowiązkowo należy zacząć od wspaniałej katedry,której nie sposób nie zauważyć.Jej strzelista sylwetka góruje nad miastem,w nocy wrażenie potęguje dodatkowo oświetlenie wzgórza katedralnego. Zaraz po śniadaniu ruszyliśmy do katedry. Tuż przy drodze natknęliśmy się na obelisk poświęcony pamięci bojowników o wolność i niepodległość z czasów II wojny światowej oraz pamiątkowe dęby katyńskie . Minęliśmy także ciekawą izbę dziedzictwa kulturowego Warmii "Skarby z poddasza" zorganizowana przy katedralnej parafii Wniebowzięcia NMP.

wnętrze archikatedry we Fromborku, Danusia
wnętrze archikatedry we Fromborku, Danusia

Nas jednak ciagnęła brama główna. Wejście do katedry przypomina wjazd do zamku obronnego. I nic dziwnego,bo jak powiedział nam później przewodnik,była to jedna z nielicznych warownych budowli sakralnych w Polsce. Samo zwiedzanie wnętrza katedry w towarzystwie przewodnika zajęło nam ponad godzinę. Dowiedzieliśmy się,że wzniesienie tak potężnej budowli w małym Fromborku było podyktowane dogodnymi do obrony warunkami i usytuowaniem. Jest to naprawdę imponująca budowla, czwarta co do wielkości w Polsce! Warowne mury oparły się wielu najazdom,zwłaszcza szwedzkim. Bardziej ucierpiało wyposażenie światyni. Z najstarszych gotyckich zabytków uchował się zamykany ołtarz,reszta została zniszczona lub zrabowana.Ogromną ciekawostką okazała się zaskakująca informacja o tym,że z Fromborkiem związany był drugi w naszej historii papież. Mało kto o tym wie,że Eneasz Sylwiusz Picolomini,pochodzący z Włoch poeta i humanista,został wybrany biskupem warmińskim,choć nie objął tego urzędu ze względu na sprzeciw króla Kazimierza Jagiellończyka. Następnie zaś konlawe wybrało na papieża,który przyjął imię Piusa II. Na pamiatkę tego wydarzenia nad prezbiterium w archikatederze fromborskiej wisi wśród kapeluszy kardynalskich także papieska tiara.

Najbardziej znanym kanonikiem we Fromborku był oczywiście nasz wielki astronom-Mikołaj Kopernik. Choć to głównie Toruń jest kojarzony z jego osobą,to jednak należy pamietać,że to właśnie we Fromborku Kopernik spędził 33 lata swego dorosłego życia i tutaj opracował swoje rewolucyjne dzieło " O obrotach sfer niebieskich". Większość z nas pewnie kojarzy słynny obraz Jana Matejki,na którym widać Kopernika w swojej pracowni w wieży we Fromborku. W wieży tej,zwanej dziś Wieżą Kopernika pracował on jednak jedynie przez kilka miesięcy,Pozostałe lata spędził, jak inni kanonicy, w swoim mieszkaniu za murami katedry tz. kanonii.

ciekawe epitafium w archikatedrze, Danusia
grób Kopernika w archikatedrez we Fromborku, Danusia
ołtarz boczny pod którym znaleziono grób Kopernika, Danusia

Najciekawszym miejscem w katedrze jest grób Mikołaja Kopernika. O tym,że astronom został pochowany właśnie w katedrze we Fromborku wiedziano od dawna,jednak dokładne miejsce jego pochówku było nieznane.Poszukiwania grobu astronoma od XiX wieku prowadzone były wielokrotnie i bezskutecznie. Pod podłogą świątyni znajduje się krypta ,w której chowano kanoników. Była ona dość zaniedbana i dopiero po dokładnym jej przeszukaniu znaleziono trumnę Kopernika. Dopiero w 2005r. po bardzo wnikliwych badaniach DNA stwierdzono,że te ,znalezione wśród wielu innych, niekompletnych szczątków ludzkich, należą do Kopernika. W roku 2010 odbył się ponowny,uroczysty pogrzeb astronoma,którego pochowano w krypcie w pobliżu ołtarza bocznego,którym za życia opiekował się jako kanonik. Miejsce jego pochówku jest dziś wyraźnie oznaczone. Przy okazji należy wspomnieć,że niestety,najciekawsze i orginalne eksponaty związane z życiem naszego wybitnego astronoma nie znajdują się ani we Fromborku,ani w Toruniu,tylko w Uppsali w Szwecji! Dokładniej zaś w największej skandynawskiej bibliotece w tym akademickim mieście na miarę angielskiego Oxfordu. Biblioteka ta szczyci się największą na świecie kolekcją pamiątek po Mikołaju Koperniku,która stanowi jeden z łupów wojennych jaki trafił do Szwecji po szwedzkim "potopie" w Polsce. Przewodnik mówił,że Szedzi nie zgodzili się na zwrot Polsce tej kolekcji.

Z katedry skierowaliśmy się do dawnego Pałacu Biskupów,w którym znajduje się muzeum Kopernika. Jest tam wiele rzeźb,posągów,obrazów związanych z jego osobą,w,tym replika najsłynniejszego obrazu Jana Matejki. Eksponaty podzielone są na dziedziny nauki, którymi zajmował się Kopernik: medycyna,kartografia,astronomia,system monetarny,prawo,matematyka, obronność i inne. Zdecydowanie był to człowiek przerastający swoją epokę,o rozległych zainteresowaniach,na miarę Leonarda da Vinci. Na najwyższym piętrze muzeum spotkała nas niespodzianka w postaci, odbiegającej nieco od tematu Kopernika, wystawy pt" Śmierć bramą życia". Ekspozycja przy oglądaniu której ciarki biegały nam po plecach,bo czyż można spokojnie oglądać łoże śmierci,kondukty pogrzebowe,sarkofagi,katafalki,urny,chorągwie cmentarne itp? Z ulgą opuściliśmy progi muzeum.

ocalały tryptyk-ołtarz gotycki w archikatedrze we Fromborku, Danusia
ocalały tryptyk-ołtarz gotycki w archikatedrze we Fromborku, Danusia

Tym razem skierowaliśmy się do potężnej Wieży Radziejowskiego ,w której mieści się słynne fromborskie Planetarium. Oczywiście spędziliśmy tam miłe chwile oglądając interesujące multimedialne gwiezdne widowisko oraz okazy kamieni kosmicznych. Nad Planetarium ,zbudowanym na bazie oktogonu ,znajduje się wieża widokowa. Jest ona o tyle ciekawa,że w jej wnętrzu ze szczytu zawieszone jest,trzecie co do długości w Polsce,wahadło Faucaulta ( 28m dł.). Gdy weszliśmy pani z obsługi podpaliła sznurek przytrzymujący wahadło i tym samym wprawiła je w ruch. Wahadło to dowodzi obrotu Ziemi wokół własnej osi. Stąd też ,gdy po kilkunastu minutach wracaliśmy ze szczytu wahadło wykazało widoczną zmianę w torze poruszania się ciężarka ( 46,5kg).Po drodze,na półpiętrach, oglądaliśmy wystawę pieców i kafli piecowych. A ze szczytu wieży roztaczał się fantastyczny widok na wzgórze katedralne ,miasteczko oraz port. Nie powinno się ominać tego miejsca zwiedzając Frombork.

Pozostając w kręgu medyczno-duchownych zainteresowan Kopernika ruszyliśmy w stronę niezwykłego Muzeum Historii Medycyny. Mieści się ono w dawnym przyszpitalnym kościele św. Ducha. Znajdują się w nim ciekawe eksponaty związane z historią medycyny jak np.naczynia i narzędzia lekarskie,dawne recepty,ale także zabytki sakralne jak malowidła ścienne czy ambona i epitafia. Przy muzeum jest ciekawe herbarium- orgódek z roślinami leczniczymi. A tuż za jego płotem kolejna niespodzianka-obelisk upamiętniający przejazd przez Frombork cesarza Napoleona Bonaparte.

Muzeu KOpernika,dawny Pałac Biskupów, Danusia
Muzeu KOpernika,dawny Pałac Biskupów, Danusia

Znużeni i trochę zmęczeni długim zwiedzaniem postanowiliśmy zajrzeć do miejscowej pizzeri i kaloriami doładować akumulatory. Zregenerowani podreptaliśmy w stronę Wieży Wodociągowej z XVI wieku.Była bardzo innowacyjna jak na swoje czasy,jedyna taka w Polsce i druga w Europie. Niegdyś zasilała ona w wodę wzgórze katedralne,obecnie mieści się w niej doskonaly punkt widokowy. Przed wieżą trafiliśmy na świetną tablicę z trasą turystyczną śladami Pana Samochodzika we Fromborku i okolicach. Szkoda,że nie wiedziałam o niej wcześniej,chyba bym się pokusiła.

Od wieży skierowaliśmy się stronę portu nad Zalewem Wiślanym. Frombork od Krynicy Morskiej oddziela w prostej lini jedynie 7,5 km,podczas ,gdy przejazd lądem to ok. 80km. Nic dziwnego,że w sezonie dużym powodzenie cieszy się tu regularna komunikacja promowa między tymi miastami. Port we Fromborku nie jest duży,ale stanowi fajne miejsce widokowe na Zalew Wiślany i okolice . W parku,który znajduje się w pobliżu, obejrzeliśmy kolejne miejsce pamięci 450 tys,mieszkańców ziemi Prus Wschodnich,ofiar exodusu przez Zalew i Mierzeję Wiślaną w styczniu 1945r.

sceneria pracowni Kopernika, Danusia
replika dzieła Kopernika
przyrządy z jakich prawdopodobnie korzystał Kopernik, Danusia

Wracając do hotelu obejrzeliśmy jeszcze dawny kościól parafialny św. Mikołaja,w którym po zniszczeniach wojennych przez wiele lat mieściła się miejska kotłownia! Obecnie obiekt wrócił w ręce duchownych jednak nadal nie jest użytkowany. Na miejscowym ryneczku obfociliśmy jeszcze starą pompę i nareszcie dotarliśmy,całkowicie pozytywnie padnięci,do hotelu,nomen-omen,Kopernik.

To był dzień pełen wrażeń jak mało który.Nie spodziewałam się,że Frombork,niewielkie miasteczko na ziemi warmińskiej, kryje w sobie tyle zagadek i ciekawostek historycznych. Taki sposób spędzania urodzin baaardzo mi się podobał. Mam nadzieję,że w przyszłym roku będzie równie udany:-)

portret M.Kopernika ,autor nieznany, Danusia
portret M.Kopernika ,autor nieznany, Danusia

replika obrazu J.Matejki
sala ekspozycjyna w muzeu Kopernika, Danusia
wystawa
wystawa
wystawa 'Śmierć bramą życia
wieża Kopernika we Fromborku, Danusia
wieża Radziejowskiego we Fromborku, Danusia
kosmiczny kamień w Planetarium we Fromborku, Danusia
ekspozycja w Planetarium, Danusia
miejsce projekcji w Planetariu, Danusia
wahadło Faucaulta w wieży Radziejowskiego, Danusia
widok z góry na wahadło Faucaulta w wieży Radziejowskiego, Danusia
wystawa pieców i kafli piecowych na pólpiętrach w wieży Radziejowskiego, Danusia
widok na archikatedrę z wieży Radziejowskiego, Danusia
widok na port we Fromborku z wieży Radziejowskiego, Danusia
widok na Wieżę Wodną we Fromborku z wieży Radziejowskiego, Danusia
Muzum Historii Medycyny w dawnym kościele św. Ducha, Danusia
Muzuem Historii Medycyny, Danusia
Fotel ginekologiczny w Muzeum Historii Medycyny, Danusia
wystawa ceramiki aptekarskiej w Muzeum Historii Medycyny, Danusia
waga aptekarska w Muzeum Historii Medycyny, Danusia
wnętrze dawneg kościoła św. Ducha, Danusia
widok na chór w dawnym kościele św. Ducha, Danusia
ambona w dawnym kościele św. Ducha, Danusia
Muzealne herbarium przy dawnym kościele św. Ducha we Fromborku, Danusia
pomnik Mikołaja Kopernika przed Wzgórzem katedralnym we Fromborku, Danusia
trasa śladami Pana Samochodzika, Danusia
obelisk pamięci ofiar exodusu przez Zalew Wiślany i Mierzeję w 1945r. we Fromborku, Danusia
port we Fromborku, Danusia
widok z portu na Wzgórze Katedralne, Danusia
port we Fromborku, Danusia
, Danusia
dwny kościół św. Mikołaja we Fromborku, Danusia
Avatar użytkownika Danusia
Danusia
Komentarze 14
2013-10-19
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika wienie
wienie
15 sierpień 2018 21:22

należy dodać że to Polsce naukowscy znaleźli grób Mikołaja Kopernika i po otrzymaniu ze skradzionych ksiąg włos potwierdzili DNA naszego odkrywcy. Wcześniej jeszcze został sporządzony model 3D głowy Kopiernika. Na marginesie dodam że po podpisaniu pokoju ze Szwecją i dokumentów o zwrocie dób zrabowanych Szwedzi mieli i mają nas głęboko w dupie bo tak należy mówić wprost. 

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
15 listopad 2013 07:14

Dziękuję bardzo Danusiu:-) Taka forma spędzania urodzin bardzo mi odpowiada:-) Człowiek nie mysli ile to lat już poza nim.

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
14 listopad 2013 23:35

Taki wyjazdowy prezent urodzinowy bardzo mi się podoba. Znakomity pomysł do powielenia! Świętowałaś Danusiu w pieknym miejscu, bogatym w historię i ciekawe atrakcje. I widzę, że  nawet  pogoda sprawiła Ci  niespodziankę.

Spóźnione ale bardzo cieplutkie życzenia urodzinowe i 100 lat Danusiu!

Pozdrawiam- imienniczka :-)

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
14 listopad 2013 22:21

Epitafium Karolu,rzeczywiście jest wyjątkowe, ze względu na postać śmierci przedstawionej jako kościotrup. Tak niepoważny,węcz figlarny  sposób upamiętniania odejścia kanonika  Jana Szolca i Stanisława Bużańskiego  nie licował z powagą sytuacji oraz ogólnie przyjętymi trendami epoki. Kanonik Szolc  zlecił jego wykonanie jeszcze za swego życia.Epitafia te  to dwie postacie "szkieletu frasobliwego" wykonane jako odbicia lustrzane. Symbolizują postrzeganie śmierci jako medytacji,zamyślenia,żalu i melancholi. Każdy zwiedzający katedrę na szczęście pociera czaszkę szkieletu z epitafium :-)

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
14 listopad 2013 21:34

Super wyprawa  Danuski . Frombork  to bardzo ciekawe i tajemnicze miasto.

To miasto życia i smierci M. Kopernika.

Te epitafium jest  tez  bardzo ciekawe .

 

Pozdrawiam karol 

Ostatnio edytowany: 2013-11-14 21:36

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
14 listopad 2013 20:43

Dziękuję ślicznie:-) Krynicę Morską też zamierzam kiedyś odwiedzić,teraz było i za zimno i za mało czasu na to mieliśmy. Byłam w Krynicy Górskiej ,teraz czas na Morską:-) Fajnie,że o niej wspomniałeś Marianie:-)

Aniu,ja najbardziej kojarzę książki,którymi się kiedyś zaczytywałam,choć oczywiście kojarzę też film z niezapomnianą rolą Stanisława Mikulskiego jako Pana Samochodzika..Moje ulubione z samochodzikowej serii to "Pan Samochodzik i templariusze"," Pan Samochodzik i zagadki Fromborka", "Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic" , "Niesamowity dwór" oraz "Nowe przygody Pana Samochodzika". Oczywiście jest jeszcze wiele książek z tej serii ( w sumie 12 napisanych przez Nienackiego.) ,Po jego śmierci byli różni kontynuatorzy jego stylu i pomysłu: Jerzy Ignaciuk-przyjaciel Nienackiego,a potem jeszcze Olszakowski,Miernicki i Niemirski. Dopiero niedawno udało mi sie przeczytać "Pan Samochodzik i skarb Atanaryka" i "Pan Samochodzik i złota rękawica".

Avatar użytkownika marian
marian
14 listopad 2013 20:13

Również życzę Ci dużo zdrowia i wspaniałych wycieczek.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
14 listopad 2013 20:09

Przyłączam się do życzeń 🙂 Też kojarzę oczywiście Twoją atrakcję o Fromborku i Panu Samochodziku 🙂 Fajna sprawa kojarzę z dzieciństwa ten film. My byliśmy we Fromborku około 5 lat temu, też mi się bardzo spodobał, choć nie mieliśmy całego dnia 

Avatar użytkownika marian
marian
14 listopad 2013 19:43

Pięknie opisałaś  te niezwykle ciekawe miasto. Byłem dwa lata temu na urlopie w Krynicy Morskiej i właśnie z tamtąd popłyneliśmy  zwiedzić Frombork.

Avatar użytkownika Ela
Ela
14 listopad 2013 19:20

Masz racje, czytywało się i ja nadal lubię wracać do jego przygód. Niesamowite są te książki. 

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
14 listopad 2013 19:14

Dziękuję Elu:-) Tak,to była naprawdę bardzo udana wyprawa. I wyjątkowo udane urodziny:-) Kto by się spodziewał,że niewielki Frombork ma w sobie aż tyle ciekawostek. O trasie śladami Samochodzika już wcześniej pisałam atrakcję konkursową,jednak niestety,sama poznałam ją dopiero będąc we Fromborku. Czytywało się Pana Samochodzika,oj,czytywało:-)

Avatar użytkownika Ela
Ela
14 listopad 2013 18:46

Piękna relacja Danusiu. O trasie Pana Samochodzika pisałaś na PSZ jako atrakcja, więc o niej słyszałam. Byłam tu kiedyś jako dziecko.Zazdraszam Ci tak pięknej wycieczki. Super na 6+ . 

I wszystkiego naj, najlepszego, i kolejnych tak pieknie udanych urodzin

Ostatnio edytowany: 2013-11-14 18:51

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
14 listopad 2013 17:58

Mnie też od razu skojarzyło się z Panem Samochodzikiem :-).

Daleko ale z chęcią bym zobaczył.

Teraz dodatkowo bardzo zachęcony...

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika DoRi
DoRi
14 listopad 2013 16:55

Pierwszy raz słysze o Fromborku i o tym co się w nim znajduje. Bardzo ciekawa relacja, dużo można się dowiedzieć o M.Koperniku-czego w sumie nie widziałam. No i piękna galeria. Całość +5.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024