Strefa graniczna-Braniewo

zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny w Braniewie, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Spędzając weekend we Fromborku postanowiliśmy skoczyć do pobliskiego Braniewa,miasta ,które niegdyś pełniło kluczową role na tych terenach. W XIII wieku było siedzibą kapituły i biskupów warmińskich. W XIV wieku było już członkiem Hanzy i jedynym warmińskim portem morskim. Od czasów pruskich nazywane było Brunsbergiem lub Brunsbergą.Dopiero po II wojnie nazwę miasta zmieniono na słowiańskie Braniewo. Podczas wojny Braniewo było jednym z najbardziej zniszczonych miast w Polsce. Nie odbudowano w nim starego miasta. Zachowało się jednak parę ciekawych miejsc,które postanowiliśmy odwiedzić.

Najpierw zatrzymaliśmy się przy wspaniałym,dobrze zachowanym neogotyckim budynku, w którym mieści się klasztor Regina Caeli. Mieści się w nim zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny. Podczas wojny prowadzono w nim szpital polowy.Obecnie jest tam male muzeum z eksponatami pochodzącymi z różnych wypraw misyjnych z całego świata.

bazylika mniejsza św. Katarzyny w Braniewie, Danusia
bazylika mniejsza św. Katarzyny w Braniewie, Danusia

Potem podjechaliśmy do centrum miasta. Z daleka można dostrzec wysoką wieżę bazyliki św. Katarzyny. Jest to jeden z najpiekniejszych kościołów na Warmii, Wuj Mikołaja Kopernika- biskup warmiński Łukasz Watzenrode,ufundował dla tej świątyni emporę muzyczną. Na placu przed bazyliką znajduje się pomnik Reginy Protmann-założycielki tzw. Katarzynek,zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny. Jej historia życia jest ściśle związana z Braniewem. Tutaj urodziła się i wychowywała. Była piękną,młodą,bo zaledwie 19-letnia dziewczyną, prowadzącą beztroskie, wesołe życie,które nagle porzuciła i zamieszkała z dwiema koleżankami u pewnej wdowy przy kościele. Dało to początek jej społecznej działalności klasztornej,której reguły spisała i wprowadzła w życie.Po oficjalnym zatwierdzeniu klasztoru przez stolicę apostolską siostry niosły pomoc ofiarom epidemii,prowadziły,sierocińce, szkoły i zakłady dla ubogich dziewcząt. Matka Regina została w w 1999r. beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II,a rok później obrano ją patronką miasta Braniewa.

Niedaleko bazyliki znajduje się najstarsza w Polsce szkoła Collegium Hosianum czyli kolegium jezuickie założone przez Stanisława Hozjusza. Obecnie rozbudowany budynek dawnego kolegium zajmuje Zespół Szkół Zawodowych. Tuż przy nim ciagną się XIV -wieczne pozostałości murów obronnych z malowniczymi basztami. W dole rozściąga się zrewitalizowany park miejski z uroczym amfiteatrem na wodzie. Miło spacerowało się wśród jesiennych liści w tak historycznym otoczeniu.

pomnik bł.Reginy Protmann-patronki miasta Braniewa, Danusia
pomnik bł.Reginy Protmann-patronki miasta Braniewa, Danusia

Podjechaliśmy nieco za miasto kierując się do sanktuarium Św. Krzyża,którym opiekują się ojcowie redemptoryści. Sanktuarium słynie z cudownego obrazu. Podobno niegdyś była tu przydrożna kapliczka na drzewie z obrazem Trójcy Świętej. W XVII wieku żołnierze szwedzcy dla zabawy strzelali do niego,a wtedy z otworów po kulach popłynęła krew. Od tej pory obraz stał się miejscem pielgrzymowania chorych i cierpiących wierzących w cudowne uzdrowienia. Przy sanktuarium w 2000r. utworzono Drogę Krzyżową.

Przejeżdżając przez miasto warto rzucić okiem na reprezentacyjny ceglany budynek Urzędu Miasta z XIX wieku ,wygląda naprawdę okazale. Ładnie prezentuje się także gotycki kościół Świętej Trójcy, obecnie jest to świątynia bizantyjsko-ukraińska.

, Danusia
dawne Collegium Hosianum-dziś Zespół Szkół Zawodowych w Braniewie, Danusia
widok na park miejski z murów obronnych w Braniewie, Danusia

W Braniewie znajduje sie także najmniejsze ZOO w Polsce. Znajduje się w centrum miasta,w dawnej fosie miejskiej. Założono go w roku 1955r.Niestety,nie starczyło nam czasu,by je odwiedzić.Zresztą czynne jest od 1 maja do końca września,więc podejrzewam,że i tak byłoby zamknięte.

Warto dodać,że Braniewo to już strefa przygraniczna. Funkcjonuje tu polsko-rosyjskie kolejowe przejście graniczne Braniewo- Mamonowo. Do 1945r. linia kolejowa nr 204 Berlin-Królewiec była najbardziej strategiczną częścią magistrali łącząca Niemcy z dawnymi Prusami Wschodnimi.

park miejski w Braniewie, Danusia
park miejski w Braniewie, Danusia

Było już zupełnie ciemno,gdy wróciliśmy do hotelu we Fromborku. Czas odpocząć,bo nazajutrz czekała nas daleka droga,a po drodze chcieliśmy zajechać jeszcze do Elbląga.

alejka w parku w Braniewie, Danusia
alejka w parku w Braniewie, Danusia
widok na amfiteatr na wodzie,mury obronne i budynek danwgo kolegium jezuickiego w Braniewie, Danusia
mury obronne w Braniewie, Danusia
budynek Urzędu Miasta w Braniewie, Danusia
cerkiew św. Trójcy w Braniewie, Danusia
, Danusia
sanktuarium św. Krzyża w Braniewie, Danusia
, Danusia
droga krzyżowa , Danusia
droga krzyżowa, Danusia
droga krzyżowa, Danusia
droga krzyżowa, Danusia
droga krzyżowa, Danusia
stacja drogi krzyżowej, Danusia
Komentarze 8
2013-10-19
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
18 listopad 2013 08:47

Bardzo ciekawe to Braniewo, szkoda, że na uboczu, my we Fromborku byliśmy ale do Braniewa już nie daliśmy rady, raczej trudno to będzie nadrobić 🙂

Danusia
18 listopad 2013 07:42

Tak,Braniewo to bez mała kraniec  Polski,prawie granica polsko-rosyjska ( okręg kaliningradzki). Od Ciebie daleko,ode mnie też nie  tak blisko 240 km i w dodatku raczej na uboczu trasy w strone Mazur. Fajnie więc się stało,że dzięki wypadowi do Fromborka mogliśmy zobaczyć i Braniewo,bo pewnie nie byłoby innej okazji.

Danuta
17 listopad 2013 21:01

Ja również dotąd nie byłam w Braniewie i z przyjemnością przeczytałam Twój Danusiu opis i oglądałam zdjęcia. Miejscowość urocza, dla mnie na samiuśkim kresie Polski.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Roman Świątkowski
17 listopad 2013 05:53

Bardzo fajne miasteczko. Nie miałem okazji być w nim to chociaż dzięki Tobie obejrzę chociaż troszkę.

marian
17 listopad 2013 01:08

Bardzo mi się podoba.Piątka.

Danusia
16 listopad 2013 20:28

Teraz będzie kierunek-Elbląg:-) Ale może i do Kamieńca kiedyś uda mi się dotrzeć...w końcu "nigdy nie mów- nigdy".

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
16 listopad 2013 20:17

"pikne"  te Braniewo  , 

Trasa Danuski  widzie  - Frombork , Brarniewo  ,

Czy teraz  bedzie Kamieniec ( czekamy)  ?

 

Karol 

Ela
16 listopad 2013 19:25

Brwo. Kolejne ciekawe miejsce. To czego nie mogę zobaczyć. mogę ponać tu na portalu. 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024