Szczecin sentymentalnie

widok na Wały Chrobrego, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O ile wyjazd do Fromborka był moim prezentem urodzinowym ,o tyle sentymentalna wycieczka do Szczecina była upominkiem dla mojego męża. Szczecin to miasto,z którym wiąże się dla niego wiele wspomnień z lat młodości, a i ja z sentymentem je wspominam. W październikową niedzielę postanowiliśmy więc wybrać się do Szczecina w swoistą podróż w przeszłość. Okazało się,że wiele znanych nam miejsc bardzo się zmieniło,na szczęście w większości na plus. Tym przyjemniej było nam odświeżyć te wspomnienia. Największym zaskoczeniem był wizerunek kina Kosmos,przed laty bardzo nowoczesnego kina,stanowiącego obecnie dosłownie relikt epoki socjalizmu. Po powrocie przeczytałam jednak informację,że od 13.10.2013r. podjęto prace nad rewitalizacją tego obiektu ,by przywrócić mu dawną renomę. I chwała Bogu!

Niedziela powitała nas w Słupsku ulewnym deszczem. Było tak szaro i ciemno,że bylismy bliscy rezygnacji z wyjazdu. Jednak pokrzepieni prognozą słońca w Szczecinie,wbrew temu ,co się działo za oknem,ruszyliśmy w kierunku województwa zachodniopomorskiego. Ze Słupska do Szczecina jest 231 km,więc pogoda miała trochę czasu by się radykalnie zmienić.I rzeczywiście, Szczecin powitał nas słońcem,które tylko od czasu do czasu przykrywały chmury. Temperatura jak na październik ,była też wyjątkowo wysoka,bo ok 20 st.C. Nasza wycieczka od samego początku zapowiadała nam się wyjątkowo udanie.

Wały Chrobrego,widok na Urząd Wojwódzki, Danusia
Wały Chrobrego,widok na Urząd Wojwódzki, Danusia

Najbardziej charakterystycznym i reprezentacyjnym miejscem w Szczecinie są Wały Chrobrego,czyli tarasy widokowe na skarpie wzdłuż Odry. Równie charakterystyczna jest znajdująca się na ich szczycie sylwetka Muzeum Narodowego. Przed muzeum zwraca uwagę okazała,kamienna rzeźba przedstawiająca Herkulesa walczącego z Centaurem. Z tarasów oraz dwóch pawilonów widokowych rozciąga się fantastyczny widok na Odrę i Szczecin. Tuż przed Wałami Chrobrego zacumowano na stałe statek-restaurację Ładoga , w której specjalnością są dania rosyjskie. Na jednym z niższych tarasów cieszy oczy fontanna tryskająca kaskadami wody,w nocy ciekawie podświetlana. Na tyłach muzem znajduje się rozległy skwer z pomnikiem Adama Mickiewicza. Nieopodal wznosi się potężny gmach Akademii Morskiej.

Przeszliśmy nieco dalej,by znaleźć się blisko bazyliki archikatedralnej św. Jakuba. Jest to najważniejszy i największy kościół w Szczecinie,drugi po bazylice licheńskiej, co do wysokości ,kościół w Polsce.Znajdują się nim krypty arcybiskupów oraz liczne kaplice: Akademicka,Matki Bożej Częstochowskiej, św. Judy Tadeusza,Portowców, Szewców, Kolejarzy,Maksymilina Kolbego, św. Wojciecha, Miłosierdzia Bożego,Ludzi Morza, Książąt Pomorskich, Matki Bożej Ostrobramskiej, Najświętszego Sakramentu,Armii Krajowej oraz Chrzcielna. Z kościołem związany był niegdyś wybitny niemiecki kompozytor romantyczny Carl Loewe,pełniący tu obowiązki organisty. W bazylice mozna wjechać windą na wieżę widokową. Warto stamtąd spojrzeć z wysokości 110 m na Szczecin, rozległe miasto portowe.

fontanna przy Wałach Chrobrego, Danusia
fontanna przy Wałach Chrobrego, Danusia

Z bazyliki skierowalismy się na Plac Orła Białego. Znajdują się tu dwa warte uwagi obiekty: posąg Flory i fontanna Orła Białego z XVIII wieku. Przy placu znajduje się także kamienica Pałac Pod Globusem, w której przyszła na świat księżniczka Zofia Dorota von Wuerttemberg,późniejsza caryca Maria Fiodorowna, żona cara Pawła I.Kilka przecznic dalej znajduje się kamienica ,w której narodziła się kolejna księżniczka Zofia Fryderyka Augusta zu Anhalt Zerbst-Dornburg,znana jako caryca Katarzyna II,żona cara Piotra III. Obecnie w tym budynku mieści sie towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie bez powodu więc Szczecin bywa nazywany miastem caryc,które niechlubnie wpisały się w historię naszego kraju. Katarzyna II nie zapomniała jednak o swoim mieście rodzinnym i przekazała mu 23 pamiątkowe medale,które znajdują się w Ratuszu Miejskim. Przy placu Orła Białego na wystawie sklepu Pod gwiazdami znajduje się niezwykła ciekawostka-zegar kulkowy. Jest to największy tego typu zegar w Polsce. Marzeniem jego twórcy jest ,by jeszcze większa tego typu konstrukcja powstała kiedyś na skwerze,jako lokalna atrakcja turystyczna.

Z ulicy Farnej,na której usytuowana jest wspomniana, znacząca kamienica,blisko już było na Zamek Książąt Pomorskich.Niegdyś była to siedziba pomorskich władców Gryfitów takich jak: Warcisław I,Barnim I,Barnim III,Jan Fryderyk,Filip II. Dziś mieszczą się tu różne instytucje : kino Zamek,sala koncertowa,Teatr Krypta, Piwnica Przy Krypcie,Opera na Zamku,Urząd Stanu Cywilnego i restauracje. Na dziedzińcu zamkowym odbywają się kulturalne imprezy plenerowe. Na wieży zamkowej znajduje się wahadło Faucaluta-doświadczalny dowód na ruch obrotowy Ziemi.

pawilon widokowy na Wałach Chrobrego, Danusia
Muzeum Narodowe na Wałach Chrobrego, Danusia
widok z Wałów Chrobrego na Odrę i restaurację Ładoga, Danusia

Wracając do samochodu podeszliśmy jeszcze kawałek dalej do Baszty Siedmiu Płaszczy zwanej też Basztą Panieńską. Jest to jeden z rozpoznawalnych symboli Szczecina. Wiąże się z nią legenda . Otóż kiedyś,gdy w baszcie mieściło się więzienie osadzono w nim krawca księcia Bogusława X.Książę zamówił u niego uszycie siedmiu płaszczy z niespotykanego i kosztownego materaiału. Krawiec tak skroił materiał,że zostało mu jeszcze na uszycie płaszcza dla swojej żony. Sprawa ta wyszła na jaw,gdy Bogusław X przypadkiem zobaczył kobietę w płaszczu uszytym z tego samego materiału,co jego własne płaszcze.Obecnie w baszcie mieści się biuro obrotu nieruchomościami.

W drodze powrotnej mijaliśmy Rynek Sienny,na którym niegdyś odbywały się targi sianem. Był to wówczas główny plac miasta,powstały już w średniowieczu. W jego centrum znajduje się Ratusz Staromiejski,a w nim Muzeum Historii Szczecina. Rynek z otoczeniem poddawany jest sukcesywnie rewitalizacji,co korzystnie wpływa na wizerunek tego miejsca. Moją uwagę przykuła zabytkowa pompa. Okazuje sie ,że takich pomp jest w Szczecinie ponad 100,ale tylko 27 spośród nich ma range zabytku. Łatwo je poznać po niebieskim kolorze oraz herbie miasta ,koronie i kranie w kształcie smoka.

taras widokowy na Wałach Chrobrego, Danusia
taras widokowy na Wałach Chrobrego, Danusia

Kolejnym celem naszej wycieczki po Szczecinie był dworzec PKP! Mało kto bowiem wie,że za niepozornie wyglądającymi drzwiami przy wejściu na 3 peron znajduje się tam potężny schron przeciwlotniczy i przeciwatomowy. Schron został wybudowany na bazie XVIII-wiecznych fortyfikacji podczas II wojny światowej. Ma głębokość 5 pięter,a grubość stropu wynosi 3m,jednorazowo może pomieścic 5 tys.osób!. Niestety,na miejscu okazało się,że w niedzielę wejscie na zwiedzanie schronu jest tylko o godz. 12.00,a my byliśmy dużo później.

Wobec tego ruszyliśmy dalej po drodze fotografując najważniejszego kolejarza w Szczecinie witającego wszystkich podróżnych wychodzących z dworca PKP-pomnik Zwrotniczego. Równie charakterystycznym szczecińskim pomnikiem jest pomnik Marynarza znajdujący się przy Placu Grunwaldzkim. My jednak zmierzaliśmy do najbardziej charakterystycznego pomnika w mieście czyli Pomniku Czynu Polaków na Jasnych Błoniach.

Wały Chrobrego, Danusia
Wały Chrobrego, Danusia

Jasne Błonia to przepiękny miejski teren rekreacyjny,ulubione miejsce spacerów mieszkańców miasta. Piękne trawniki z miejscami do odpoczynku przywodziły mi na myśl parki londyńskie,gdzie ludzie wypoczywają siedząc wprost na trawie. Przyjmenie jest posiedziec w słońcu podziwiając pobliskie fonatnny i pomnik Jana Pawła II ustawiony tu na pamiatkę jego wizyty na jasnych Błoniach,skąd odprawiał mszę św. Jasne Błonia otaczają podwójne fantastyczne szpalery dorodnych platanów klonolistnych.Rośnie ich tu w sumie 213 i jest to największe w Polsce skupisko tych rzadkich drzew. Idąc alejką za pomnikiem czynu Polaków doszliśmy do szczecińskiego amfiteatru im. Heleny Majdaniec. To tu odbywają się większe imprezy plenerowe w Szczecinie.Tutaj też postanowiliśmy odpocząć w knajpce posilając się barszczykiem ze słynnymi szczecińskimi pasztecikami,których smak jest nie do podrobienia. Paszteciki szczecińskie są produktem lokalnym chronionym prawnie jak rogale marcińskie w Poznaniu i oscypki na Podhalu. Najstarszy bar od 1969 roku serwujący owe paszteciki , o nazwie oczywiście Pasztecik, znajduje się na ulicy Wojska Polskiego.

Zmęczeni,ale bardzo zadowoleni z wyjazdu na zakończenie zrobilismy sobie rundkę finałową,czyli objazdową wycieczkę po mieście. Po drodze przypomnieliśmy sobie o jednym z najstarszych w Polsce kinie Pionier działającym nieprzerwanie od 1909 roku do dziś. Przejechaliśmy także w pobliżu portu. Przy okazji przypomnę,że wbrew potocznemu mniemaniu Szczecin mimo,że jest miastem portowym,nie leży nad morzem i że od morza dzieli go w prostej linii ok. 80 km.

pomnik Herkules walczący z centaurem na Wałach Chrobrego, Danusia
zejście z Wałów Chrobrego, Danusia
gmach Akademii Morskiej, Danusia

I tak zakończyliśmy nasz sentymentalny wyjazd. Oczywiście odwiedziliśmy także miejsca poza "oficjalnym" harmonogramem wycieczki,a mające dla nas tzw. wartość sentymentalną. Dlatego Szczecin kojarzy mi się wyłącznie pozytywnie . Wyjazd był więc pod każdym względem bardzo udany.

pomnik A.Mickiewicza, Danusia
pomnik Kolejarza, Danusia
wejście do schronu przeciwatomowego, Danusia
 Plac Orła Białego, Danusia
posąg Flory na Placu Orła Białego, Danusia
fontanna Orła Białego, Danusia
zegar kulkowy w sklepie przy Placu Orła Białego, Danusia
miejsce narodzin carycy Katarzyny II, Danusia
, Danusia
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich, Danusia
ZAmek książąt Pomorskich, Danusia
Zamek Książąt Pomorskich, Danusia
Zamek Książąt Pomorskich, Danusia
Zamek książąt Pomorskich, Danusia
Zamek Książąt Pomorskich, Danusia
Baszta 7 Płaszczy, Danusia
Ratusz Staromiejski, Danusia
zabytkowa pompa, Danusia
Rynek Sienny, Danusia
Rynek Sienny, Danusia
bazylika św. Jakuba, Danusia
organy w kościele św. Jakuba, Danusia
tablica pamiątkowa Carla Loewe, Danusia
kościół św. Jakuba, Danusia
kościół św. Jakuba, Danusia
krypta arcybiskupów, Danusia
Książnica Pomorska, Danusia
kino Pionier, Danusia
Urząd Miejski, Danusia
aleja platanów na jasnych Błoniach, Danusia
Szczecin Jasne Błonia, Danusia
pomnik Czynu Polaków, Danusia
Płonące ptaki,rzeźba Hasiora, Danusia
 amfiteatr im. H.Majdaniec, Danusia
Avatar użytkownika Danusia
Danusia
Komentarze 13
2013-10-27
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
06 grudzień 2013 15:29

Wszyscy  odkrywamy  cos  waznego ,

przy okazji poznajemy  historie  Polski i Świata.

 

Pozdrawiam Karol  też  "SZUKAJĄCY "

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
06 grudzień 2013 08:19

To prawda Karolu i muszę Ci powiedzieć,że właśnie dzięki Twoim wcześniejszym wpisom na forum dowiedziałam sie o tym,że te caryce urodziły się właśnie w Szczecinie. Było to dla mnie dużym zaskoczeniem. Stąd też doczytałam się gdzie szukać tych miejsc i...znalazłam je traktując to jako ciekawostkę szczecińską. Miejsca te oprócz opisu na tablicy informacyjnej w żaden sposób nie eksponują  tego elementu swojej przeszłości. Na ul.Farnej 1 dziś znajduje się towarzystwo ubezpieczeniowe, a w Pałacu pod Globusem mieści się Akademia Sztuki.

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
05 grudzień 2013 21:41

pieknie Danusko . Szczecin to bardzo ladne i ciekawe miasto  .

Wole  Wały   Chrobrego  , zamek Książąt Pomorskich 

niz miejsca  urodzin 2 CARYC  (* niemiaszki ) ktore  urodzily sie  w Szcecinie .  

Te  CARYCE  gnebily Nasz  Polski Narod , więc żadnego szacunku dla  nich i ich miejsc

 

Karol 

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
03 grudzień 2013 18:03

Marianie,muszę przyznać,że tak,bardzo mu sie podobał:-) Mąż mieszkał tam przez kilka lat i powiedział,że choć Szczecin zawsze był mu bliski,to teraz spojrzał na miasto z innej perspektywy i był bardzo zadowolony z takiej możliwości. To był taki taki mały "powrót do przeszłości".

Ostatnio edytowany: 2013-12-03 18:03

Avatar użytkownika marian
marian
03 grudzień 2013 11:21

Pięknie opisałaś tak słynne ale  nieznane mi osobiście  miasto Szczecin. Z Twojej relacji i zdjęc wynika że warto tam pojechać.Myślę że upominek podobał się mężowi.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
03 grudzień 2013 09:39

Elu,to teraz dróżka do Szczecina będzie chyba najczęstszym szlakiem Twoich wypraw:-)I świetnie,bo jest tam co oglądać. Czekam na Twoją relację ze Szczecina.

Avatar użytkownika Ela
Ela
03 grudzień 2013 09:25

Super miasto. Piękne. Tez ostatnio w nim byłam ale nie zdążyłam wrzucić wycieczki. Teraz to miasto mojej córci. Studencika🙂. A mnie urzeka na nowo za każdym razem. Ślicznie opisłaś i obfociłaś.Extra.

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
03 grudzień 2013 08:11

Relacja super że taka szczegółowa, ja nie umiem i nie mam cierpliwości tak pisać.

Solidna porcja zwiedzania. W Szczecinie byłem kilkukrotnie, ale już naprawdę dawno, więc oglądałem zdjęcia z zaciekawieniem.

Miasto piękne i ma sporo do zaoferowania

pozdrawiam

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
02 grudzień 2013 21:43

[cytuj autor=' Danusia']Dzięki kochana:-)Czasem myślę sobie,że może ja ZA szczegółowo piszę,ale jakoś naprawdę to wszystko mnie interesuje. [/cytuj]

Opisuj, opisuj Danusiu 🙂 nie znam Szczecina, ale dziki Twojej wyprawie sporo już o nim wiem 🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
02 grudzień 2013 21:41

Dzięki kochana:-)Czasem myślę sobie,że może ja ZA szczegółowo piszę,ale jakoś naprawdę to wszystko mnie interesuje.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
02 grudzień 2013 21:35

Bardzo ciekawie i szczegołowo opisałaś Szczecin, Danusiu 🙂 Piękne , zabytkowe miasto.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
02 grudzień 2013 17:57

Oj tak,to prawda,deszcz odebrałby nam połowę radości z tego zwiedzania.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
02 grudzień 2013 14:25

Piekny Szczecin, to super że jednak się wybraliście, pogoda lubi płatać figle, dobrze jak w tą stronę 🙂 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Słupsk

Słupsk

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024