Łeba w listopadowym deszczu

Urząd Miejski, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W listopadową niedzielę wybraliśmy się na wycieczkę do Łeby.Listopad nie jest najlepszym miesiącem na nadmorskie wypady,ale trudno też siedzieć cały czas w domu. Pogoda straszyła ciemnymi chmurami od rana,deszcz wisiał w powietrzu,ale zaryzykowaliśmy.Ryzyko oplaciło się ,ale tylko częściowo. Bo, co prawda, większość spaceru udało nam się przejść suchą nogą,ale końcówka była już ucieczką przed ulewnym deszczem. Do samochodu dotarliśmy całkowicie przemoczeni. Jednak co zobaczyliśmy to nasze.

Ulica Kościuszki,główna ulica Łeby została niedawno przekształcona w szeroki deptak. Wzdłuż niego utworzono niezwykłą atrakcję turystyczną-Ścieżkę Czasu czyli Aleję Prezydentów. Otwarcia tej alei dokonała córka prezydenta na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego,Jadwiga Kaczorowska.Na kamiennych obeliskach znajdują się tam odciski dłoni polskich dotychczasowych prezydentów: Ryszarda Kaczorowskiego.Lecha Wałęsy,Lecha Kaczyńskiego,Aleksandra Kwaśniewskiego ,Bronisława Komorowskiego i Wojciecha Jaruzelskiego.Umieszczenie dłoni tej ostatniej postaci budziło sporo zrozumiałych emocji,jednak fakty są faktami i nie powinno się udawać,że nie istniały. Dlatego odcisk W.Jaruzelskiego umieszczono na celowo odłupanym kamieniu,by podkreślić odmienność jego prezydentury.

, Danusia
, Danusia

Przeszliśmy cały deptak,a u jego końca znaleźliśmy ciekawą, nietypową atrakcję-ławeczkę z dwoma pieskami. Okazało się,że postawiono ją dla upamiętnienia p.Danuty Hryniewicz,hodowczyni psów rasy owczarek nizinny,która przyczyniła się do odtworzenia tej rasy w Polsce i przez jakiś czas mieszkała w Łebie. Pomnik postawiono we wrześniu 2013,więc jest jeszcze mało znanym punktem na mapie polskich pomników-ławeczek.

Skierowaliśmy się dalej w stronę skweru Rybaka,na którym 14.08.2004r. uroczyście zakopano Skrzynię Czasu. Zawiera ona pamiątkowe przesłania dla dzieci naszych dzieci,czyli przyszłych pokoleń,informacje i przedmioty z naszych czasów. Każdy mógł złożyć w skrzyni skomponowaną przez siebie teczkę z takim przesłaniem,do otworzenia po100 latach. Pierwsze otwarcie skrzyni czasu zaplanowano na rok 2104! Na tym samym skwerze w centrum miasta znajduje się też tablica z hymnem Łeby.Hymn ten to podarunek dla miasta od parafii św. Jakuba Apostoła w Łebie w 650-lecie jej istnienia.Rozbrzmiewa on codziennie w południe z kościelnej wieży.

Aleja Prezydentów, Danusia
Aleja Prezydentów, Danusia

Następnie mijając kino Rybak oraz budynek z siedzibą Muzeum Erotyki i Motyli ,po sezonie zamkniętym niestety, przeszliśmy przez pełen jesiennych kolorów park nadmorski Łabędzi Staw.Łabędzi Staw,zwany też Czarnym powstał przy okazji budowy portu w Łebie,w starym korycie rzeki Łeba. Park z licznymi alejkami prowadzi wprost na główną plażę.

Na plaży kolejna niespodzianka.Zaczął już padać drobny deszczyk,robiło się coraz bardziej nieprzyjemnie i zimno. Mimo to,spora grupka łebskich "morsów" postanowiła zażyć cotygodniowej,niedzielnej kąpieli morskiej. Widok był doprawdy niezwykły,amatorzy zimnych kapieli baraszkujący beztrosko w morskich falach , a na brzegu okutani w kaptury i zaopatrzeni w parasole gapie szczękający zębami z zimna.

Aleja Prezydentów, Danusia
Aleja Prezydentów, Danusia
Aleja Prezydentów, Danusia

Deszcz padał coraz mocniej,więc pomału kierowaliśmy się w stronę parkingu,gdzie zostało nasze auto. Przeszliśmy wzdłuż kanału portowego oglądając jeszcze po drodze replikę dzwonu przeciwmgielnego , krzyż nawigacyjny i rozległą marinę. Po drodze zauważyliśmy figurkę św. Jana Nepomucena ufundowaną przez rodzinę Wieckich w 2008r. w dowód wdzięczności beatyfikacji siostry Marty Wieckiej. Potem jeszcze rzut oka na cumujące w porcie statki pirackie wycieczkowe,odpoczywające po sezonie. Wzrok przykuła też tablica z infomacją o Maxie Pechsteinie,niemieckim malarzu ekspresjoniście,który od 1921r. jeździł i tworzył w Łebie,potem także w Rowach . Uznanie zyskały jego pomorskie akwarele, min. : Widok na Rowokół,Wydmy w Rowach,Cmentarz w Rowach,Rybacy przed wypłynięciem na połów śledzi,Stawianie więcierzy,Pokrywanie trzciną dachów,Ujście Łupawy,Kaszubskie chaty,Jesienne chmury nad Rowami i inne.

Nie dało się już dłużej spacerować po Łebie i odkrywać ją w tej ,cichej jesiennej szacie na nowo,ponieważ lunął ulewny deszcz i trzeba było jak najszybciej ewakuować się do samochodu. Niestety,zanim do niego dobiegliśmy,byliśmy już kompletnie przemoczeni. Jazda do domu w mokrych ubraniach nie była niczym przyjemnym,ale za to gorąca,aromatyczna kawa wypita po powrocie do domu,smakowała wybornie.

Aleja Prezydentów, Danusia
Aleja Prezydentów, Danusia
Aleja Prezydentów, Danusia
ulica Kościuszki, Danusia
ulica Kościuszki, Danusia
ulczka w Łebie, Danusia
ławeczka D.Hryniewicz, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
dom,w którym mieszkała D.Hryniewicz, Danusia
statki wycieczkowe, Danusia
rzeźba rybaka w porcie, Danusia
widok na port w Łebie, Danusia
kaczki w porcie, Danusia
tablica o Maxie Pechsteinie, Danusia
tablica z hymnem łeby i ławeczka radia Zet, Danusia
, Danusia
pomnik Skrzyni Czasu, Danusia
skwer Rybaka, Danusia
kino Rybak, Danusia
Muzeum Erotyki, Danusia
, Danusia
park nadmorski, Danusia
mostek nad Stawem Łabędzim, Danusia
mostek nad Stawem Łabędzim, Danusia
park nadmorski, Danusia
droga na plażę, Danusia
zabytkowy hotel Neptun, Danusia
kąpiel morsów, Danusia
wejście do portu, Danusia
kanał portowy, Danusia
krzyż nawigacyjny, Danusia
replika dzwonu przeciwmgielnego, Danusia
replika dzwonu przeciwmgielnego, Danusia
widok na marinę, Danusia
Urząd Morski w Łebie, Danusia
Galeria Regionalna w Łebie, Danusia
figurka św. Jana Nepomucena, Danusia
Krzyż o.Oblatów przy wjeździe do Łeby, Danusia
Avatar użytkownika Danusia
Danusia
Komentarze 11
2013-11-03
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
11 grudzień 2013 07:29

Łeba latem i Łeba zimą to dwa różne światy. W tym deszczowym dniu tylko nieliczne osoby wybrały się na spacer. Było cicho i spokojnie. Lubię spacery brzegiem morza,nawet gdy jest nieco chłodniej. A po sztormie to nawet dla zdrowotności dobrze jest naturalnego jodu łyknąć:-)

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
10 grudzień 2013 21:38

Łebę widziałem latem i sprawiła na mnie wtedy przyjemne wrażenie, mimo tłumów...

Przez to może nie tak kompleksowo jak Ty, ale troszkę się zapoznałem z miasteczkiem i okolicą.

Podobało mi się, morze też coś w sobie ma ;-)

pozdrawiam

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
10 grudzień 2013 16:17

Mimo deszczu z przyjemnością spacerowaliśmy po Łebie.Rzeczywiście widać,że miasto się zmienia na plus. Coraz więcej w nim ciekawostek poza samą plażą. Szkoda,że po sezonie nieco zamiera,jak większość nadmorskich kurortów.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
09 grudzień 2013 11:37

Mimo pogody (typowo późnojesiennej) wycieczka udana i owocna. bardzo ciekawie opiana ! Nigdy nie byłam w Łebie,szkoda. Może kiedyś....

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
09 grudzień 2013 10:37

Mnie również Łeba kojarzy się z latem, chyba najbardziej rozległą plażą jaką znam, a poza tym niesamowitymi tłumami turystów. Łeba która pokazujesz Danusiu bardzo mi się podoba. Nie byłam tam wieki całe i widzę, że wyładniała.

Piękna wycieczka Danusiu ciekawie przedstawiona!

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika marian
marian
08 grudzień 2013 22:18

Miasto które kojarzy się z latem. Dzięki Tobie poznajemy Łebę o jesiennej porze w ciszy i spokoju.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
08 grudzień 2013 19:02

Ławeczkowa zabawa już rozpoczęta na forum:-)

Avatar użytkownika Ela
Ela
07 grudzień 2013 21:32

Ja też nad tym ubolewam, a jedyna jaką widziałam osobiście to w Międzyzdrojach. Więc chętnie bym sobie taką galerie oglądneła. To zacznij Danusiu ty,wrzuć swoje i zaproś do zabawy resztę. Ja tak własnie robię z kamiennymi pieczątkami. Wrzucam swoje i zapraszm do zabawy.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
07 grudzień 2013 21:18

To fajny pomysł Elu:-) Ławeczki sa super,ubolewam,że moim mieście nie ma żadnej.

Avatar użytkownika Ela
Ela
07 grudzień 2013 21:05

Super Danusiu. Uroczo, pieknie i bardzo ciekawie opisane. Aż chciałoby się tam być. Zdjęcia śliczne. 

Tak pomyslałam że można by było zrobić zbiór tych ławeczek pomników. Tak w jednym poście. Każdy kto ma by dorzucił. Byłoby super bo są śliczne i wyjątkowe. Pozdrawiam

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
07 grudzień 2013 20:44

super Danusko .

w jedej wyprawie :

Aleja Prezydentow ( oprocz  jaruzela ktory nigdy nie byl i nie  bedzie prezydentem RP  dla  wielu z  nas) , 

Muzeum Erotyki ( musze tam byc)  

 

Pozdrawiam karol

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Słupsk

Słupsk

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024