Góra Chełmska koło Koszalina

, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Tuż po świętach Bożego Narodzenia wybraliśmy się do Koszalina, by podczas spaceru zgubić tam nadmiar świątecznych kalorii. Jednym z celów naszej wycieczki była Góra Chełmska,dawniej Gollenberg, a dokładnie jej najwyższe wzniesienie Krzyżanka,a na szczycie którego wzniesiono sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

Na szczyt można wejść kilkoma ścieżkami o różnej długości. Wszystkie są dostosowane do pielgrzymek licznie przybywających w to miejsce. Najdłuższa z nich to droga krzyżowa,największe wrażenie robią schody. Wejście jest łatwe do pokonania,właściwie to nie wspinaczka,a przyjemny spacer pod górę asfaltowymi alejkami.My wybraliśmy schody. Po drodze minęliśmy pamiątkowe obeliski. Jeden poświęcony żołnierzom powstania listopadowego,drugi pamięci pielgrzymki do sanktuarium prezydentów Polski Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Niedawno postawiono tu kolejny obelisk stanowiący punkt na szlaku turystycznego o nazwie Pomorska Droga Św. Jakuba. Oprócz tego szlaku na Górze Chełmskiej przebiega także szlak Pielgrzymkowy Jana Pawła II,Józefa Chrząszczyńskiego,Porwanego Księcia i Pętla Tatrzańska.

Obelisk poświęcony pamięci żółnierzy powstania listopadowego, Danusia
Obelisk poświęcony pamięci żółnierzy powstania listopadowego, Danusia

Na szczycie naszą uwagę zwrócił niezwykły kamienny różaniec otaczający sanktuarium. Samo sanktuarium jest malutkie,właściwie to niewielka kapliczka.Jego historia jednak siega aż do wczesnego średniowiecza. Już wtedy było to miejsce kultu początkowo pogańskiego,potem religijnego i pątniczego.Pierwsza wzmianka o świątyni chrześcijańskiej pw. Najświętszej Marii Panny na Górze Chełmskiej pochodzi z XIII w. Pod koniec XVI wieku kaplica została zniszczona, a Góra Chełmska ,jako ośrodek kultu religijnego, została odtworzony stosunkowo niedawno ,bo dopiero w 1990r. Odbudowano kaplicę, a tuż przy obecnym sanktuarium widać fragmenty fundamentów dawnej kaplicy. Rok później sanktuarium odwiedził papież Jan Paweł II i uroczyście dokonał jego konsekracji. W niewielkim ołtarzu umieszczony jest obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Nie zrobiłam zdjęć wewnątrz, bo właśnie trwała modlitwa,nie chciałam przeszkadzać pstrykaniem. Opiekę nad tym miejscem sprawują siostry ze zgromadzenia Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi,które na górze założyły swoją filię i prowadzą tam działalność apostolską i rekolekcyjną. Poza ich domem i samym sanktuarium na górze znajduje się jeszcze gościniec-zadaszenie dla pielgrzymów,mały plac pielgrzymkowy, obelisk ze słowami papieża -Polaka oraz wieża widokowa.

Wieża została wzniesiona w 1888r. Do jej budowy wykorzystano pozostałości po zburzonej kaplicy. Jej wysokość wynosi 31m. Stanowi obiekt zabytkowy,a z jej tarasu rozciąga się piękny widok na panoramę Koszalina i okolic. Oczywiście nie odmówiliśmy sobie wejścia na taras widokowy,aczkolwiek słuszniej chyba byłoby nazwać go tarasikiem. Wieża jest bardzo wąska,szer.4,7 m,więc schody wiodące na szczyt są bardzo strome,a taras widokowy dość mały. Tym więcej jest atrakcji przy wspinaniu się w górę wieży oraz przy schodzeniu w dół,co wcale nie jest łatwiejszym wyczynem.

wejście wiodące do sanktuarium na szczycie, Danusia
wejście wiodące do sanktuarium na szczycie, Danusia

Szkoda,że dzień zimowy jest tak krótki i zdjęcia robione w bezdeszczowe,ale niezbyt słoneczne późne popołudnie ,nie są zbyt wyraziste i nie oddają w pełni uroku tego miejsca. Tym bardziej,że tego dnia odwiedziliśmy także samo miasto Koszalin,ale o tym w następnej relacji.

droga na szczyt Góry Chełmskiej, Danusia
jedna ze stacji Drogi Krzyżowej na Górze Chełmskiej, Danusia
Obelisk upamiętniający wizytę w sanktuarium prezydentów Polski, Danusia
schody do sanktuarium, Danusia
schody na szczyt-widok z góry, Danusia
kamienny różaniec na szczycie, Danusia
Obelisk ze słowami papieża Jana Pawła II, Danusia
sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, Danusia
sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, Danusia
, Danusia
fundamenty dawnej kaplicy, Danusia
santuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, Danusia
otoczenie sanktuarium -kamienny różaniec, Danusia
wejście dla sióstr, Danusia
zadaszenie dla pielgrzymów, Danusia
plac pielgrzymkowy, Danusia
dom Sióst Szensztackich, Danusia
ścieżka do wieży widokowej, Danusia
wieża widokowa na Górze Chełmskiej, Danusia
wejście do wieży, Danusia
schody w wieży, Danusia
schody w wieży, Danusia
schody w wieży, Danusia
okienko na pólpiętrze wieży, Danusia
wejście na taras widokowy wieży, Danusia
urządzenia na szczycie wieży, Danusia
widok z wieży na Koszalin, Danusia
widok z wiezy na jezioro Jamno, Danusia
Komentarze 9
2013-12-28
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
20 styczeń 2014 20:20

[cytuj autor='M Ela']Super relacja i świetne miejsce.Zdjęcia na piątaka. Extra [/cytuj]

Zgadzam się z Elą.

Tyle ciekawostek z Pomorza Danusia wynajduje i nam opisuje. Dzięki temu poznaję ten region , upraszczany często dogrogich, modnych (?) nadmorskich kurortów. Prawdziwy krajtroter wszędzie wypatrzy ciekawostki warte odwiedzenia 🙂

Danusia
07 styczeń 2014 20:25

Bardziej duchowa niż wysokościowa:-),to nie jest zbyt wysokie wzniesienie,ale fakt, zawsze bliżej nieba;-)

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
07 styczeń 2014 14:09

Duchowo wysokosciowa wyprawa  Danuśki .

podziwiam !!!

 

karol 

Danusia
06 styczeń 2014 22:10

Fajnie Elu,że Ci się podoba:-) U nas nie ma takich urokliwych miejsc jak w twoim regionie,(mam na mysli górskie  wycieczki wśród skał),a jedynie takie, jak Góra Chełmska wzniesienia morenowe. Ale zawsze co nieco pod górkę;-)

Ela
06 styczeń 2014 20:31

Super relacja i świetne miejsce.Zdjęcia na piątaka. Extra

Anna Piernikarczyk
05 styczeń 2014 11:41

Byłoby super 🙂 Wiesz, że dla nas w wiekszości to tereny bardzo odległe, a przez to mało znane, a na północy wiele pięknych miejsc jest wartych pokazania

Danusia
05 styczeń 2014 10:28

Oczywiście Aniu, w wolnej chwili uzupełnię opisy atrakcji z moich ostatnich wpisów wycieczkowych.

Anna Piernikarczyk
05 styczeń 2014 08:01

Bardzo ciekawe miejsce, przydałaby się taka atrakcja 🙂

marian
04 styczeń 2014 23:40

Pięknie spędzony czas.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Góra Chełmska-Koszalin

Słupsk

Słupsk

Góra Chełmska,Koszalin

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024