Jednodniowy wypad w Tatry

, Wieslaw Bisaga
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dlaczego warto odwiedzić Czerwone Wierchy? Tatry należą do najmłodszych pasm górskich, które wykształciły się ok. 30 milionów lat temu. Jednocześnie należy podkreślić, że są to najwyższe polskie góry. Rok rocznie przybywa w ich obszar tysiące turystów, poszukujących miejsca idealnego na prawdziwy relaks i wypoczynek. Dominują wśród nich pasjonaci wspinaczek i wędrówek górskich. To na nich czeka blisko 250 km wytyczonych szlaków, prowadzących na najwyższe i najbardziej malownicze tatrzańskie szczyty. Wśród nich znajdują się między innymi Czerwone Wierchy.

Pod nazwą tą faktycznie kryją się aż cztery szczyty: Kopa Kondracka (wysokość 2005 mn.p.m.), Małołączniak (2096 m), Krzesanica (2122 m) i Ciemniak (2096 m). Położone są one obszarze tak zwanych Tatr Zakopiańskich, czyli tego pasma górskiego, które znajduje się najbliżej Zakopanego.

, Wieslaw Bisaga
, Wieslaw Bisaga

Rejon ten należy do bardzo popularnych regionów wysokogórskich. Ma to związek z dużą łatwością zdobycia tych wspaniałych dwutysięczników. W tym celu wystarczy dostać się przy pomocy kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Następnie zaś poruszając się niezbyt odległą granią, przy niewielkim nakładzie sił, można zdobyć całe Czerwone Wierchy. Należy jednak mieć na uwadze, iż szczyty te bywają bardzo zaskakujące. Niemal w jednej chwili łagodne łąki zmieniają się w strome i niebezpieczne urwiska. Nie poleca się więc wypraw na te szczyty mniej wprawnym turystom.

Jednakże Czerwone Wierchy to nie tylko okazja do postawienia stopy na szczycie. To także warte naszej uwagi jaskinie. Należą do nich: jaskinia Śnieżna Studnia (to największa tego typu formacja skalna w Polsce), Miętusia, Jaskinia Lodowa i Jaskinia Marmurowa. Wszystkie zaliczane są do najrozleglejszych i najgłębszych polskich jaskiń. Znajdują się one w pobliżu Kopy Kondrackiej. Udając się z kolei na Małołączniak, otrzymamy niepowtarzalną okazję do podziwiania panoramy słowackiej części Tatr z Krywaniem na czele. W trakcie zdobywania Czerwonych Wierchów, mniej więcej na wysokości 2122 m, czyli tam, gdzie znajduje się Przełęcz Litworowa, możemy zaobserwować jedno z najliczniejszych na obszarze całych polskich Tatr stado kozic górskich. Jak donoszą badacze, stado liczy sobie blisko 40 osobników. Ujrzenie na własne oczy tych pięknych zwierząt to niemała atrakcja.

, Wieslaw Bisaga
, Wieslaw Bisaga

Warto dodać, iż ten kompleks szczytów zawdzięcza swoją nazwę rosnącej na jego zboczach roślinności. Jest nią tak zwana sit skucina, która już w połowie lata przybiera charakterystyczny czerwony kolor. Barwa roślin jest na tyle mocna, że nawet ci, którzy przebywają u podnóża gór czy nawet w Zakopanem mogą go bez trudu dostrzec. Kolejny fenomen tatrzańskiej przyrody.

Ci, którzy mieli okazję zdobyć Czerwone Wierchy są zgodni co do jednego: o bardziej malownicze widoki (przy naprawdę niewielkim nakładzie sił), w całych Tatrach po polskiej ich stronie szalenie trudno.

, Wieslaw Bisaga
, Wieslaw Bisaga
, Wieslaw Bisaga
, Wieslaw Bisaga
, Wieslaw Bisaga
, Wieslaw Bisaga
, Wieslaw Bisaga
, Wieslaw Bisaga
, Wieslaw Bisaga
Komentarze 6
2013-10-12
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
13 styczeń 2014 14:03

Tatry  sa zawsze  pasjonujace i intrygujace.

- szkoda ze tak malo zdjec  dodales.

 

 

 

 

Anna Piernikarczyk
08 styczeń 2014 17:29

Ja w pierwszym momencie też tak pomyślałam, ale jednak wydawało mi się to nierealne i spojrzałam na datę 🙂

DoRi
08 styczeń 2014 17:26

yyyy myślałam, że przy tej aurze to z poprzendich kilku dni :] 

Anna Piernikarczyk
08 styczeń 2014 17:25

Ale to wycieczka z października 🙂

DoRi
08 styczeń 2014 17:23

Kurde to w Zakopanym świetne warunki żeby po górkach pochodzić 🙂

Anna Piernikarczyk
07 styczeń 2014 20:43

Zapowiada się super, piękna kozica i widoki. Znam tą trasę się trza nachodzić jak na 1 dzień 🙂

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024