Wąwóz Myśliborski.

Wąwóz ten jako rezerwat posiada też ciekawe okazy roślin m.in. paproć języcznik zwyczajny. Paproć ta ma charakterystyczne liście przypominające gładkie jęzory. Ciekawostką jest, że paproć ta powstała po przeobrażeniu law podmorskich wulkanów, bo dawno temu istniało tu morze. A skały, które tutaj spotkamy powstały przez natychmiastowe schłodzenie lawy przez wodę morską.
W Rezerwacie tym zobaczymy lasy składające się z: buków, jaworów, dębów i świerków. Wąwóz to także idealne środowisko dla jeleni, saren, dzików, muflonów, kuropatw, kun, oraz dla wielu gatunków drapieżnych ptaków.
Po wyjściu z lasu ścieżka prowadzi na polanę z ostatnią 12 tablicą - „Widok”. Z tego miejsca rozpościera się panorama na Dolinę Jawornika, Górę Rataj i na miejscowość Myślibórz. Odpoczywamy chwilkę na drewnianych ławkach i podziwiamy piękne widoki. Schodzimy ze wzniesienia kierując się w stronę parkingu..
W samym zaś Myśliborzu warto zobaczyć podnoszony z ruiny przez obecnego właściciela neogotycki pałacyk zbudowany w latach 1859 - 1861 przez rodzinę von Prittwitzów. Jest to 2 kondygnacyjny budynek z tarasami i 2 wieżami. Na środku budynku widoczny jest kartusz z herbami Fryderyka Prittwitza i jego żony Gertrudy. W pobliżu pałacu znajdują się zabudowania przypałacowe, oraz park angielski ze zniszczoną oranżerią, i w ten sposób kończymy naszą wycieczkę po Wąwozie Myśliborskim, polecając to malownicze miejsce wszystkim tym, ktorzy jeszce tam nie byli.