Waldkater-Leśny Kot

, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Nie zawsze trzeba daleko jechać by dobrze wypocząć. Niedzielne popołudnie spędziliśmy więc w słupskim Lasku Północnym.

Miejsce to chyba od zawsze pełniło rolę miejskiego lasu, który zarówno dostarczał mieszkańcom drewno ,jak i stanowił wspaniałe miejsce do spacerów. Dawniej teren ten nazywano Długimi Wzgórzami lub Wzgórzami Młyńskimi. W XIX wieku rajca miejski Karl Schrader założył tu 87 hektarowy park miejski. Nasadzono tu mnóstwo gatunków drzew oraz iglaków,zagospodarowano stawy o miłych da ucha a nazwach : staw z wodotryskiem,staw Złota Rybka, staw Różany. Od 1889r, park funkcjonował pod nazwą Waldkater czyli Leśny Kot. Z powodzeniem działały tu dwie restauracje ,a parkowe aleje oblegane były przez spragnionych natury mieszkańców. Niestety,parkowy charakter lasku zatracił się po wojnie. Co prawda nadal był on i jest do dziś miejscem idealnym na spacery,jazdę na rowerze,biegi i przejażdżki konne,jednak dawne nasadzenia pozarastały lub wyginęły ,a stawy zarosły.

, Danusia
, Danusia

Obecnie od paru lat trwają prace przywracające Laskowi Północnemu dawny status miejsca wypoczynku i rekreacji. Centralnym punktem tych zabiegów jest budynek dawnej restauracji Waldkater-Leśny Kot. Po likwidacji restauracji w budynek przechodził różne koleje losu. Podobno mieściła się tam nawet przez jakiś czas izba porodowa organizacji Lebensborn ( którą po wojnie uznano za zbrodniczą). Po wojnie mieściło się tu kolejno prewentorium dla dzieci chorych na gruźlicę ( głównie z terenów Górnego Śląska),przedszkole specjalne i żłobek. Potem budynek przejęła Wyższa Szkoła Pedagogiczna,a w 2010r, obiekt kupił prywatny inwestor.

Od tej chwili rozpoczęto starania o przywrócenie miejscu dawnej świetności. W wyremontowanym budynku mieści się obecnie hostel Leśny Kot,sala konferencyjna oraz Muzeum Miasta Słupska. Naprzeciwko obiektu zorganizowano teren rekreacyjny z ogromnym parkiem linowym,miejscem na ognisko ,ptaszarnią i mini-zwierzyńcem. Na szerokich alejach lasku wytyczono szlaki tras lekkoatetycznych ze ścieżką zdrowia i silownią na świeżym powietrzu oraz trasy do przejażdżek konnych. Uprawianiu sportu terenowego sprzyja także pobliski stadion 700-lecia.

wejście na teren Lasku Północnego, Danusia
wejście na teren Lasku Północnego, Danusia

Miło tak spacerować wśród drzew tropiąc wiosnę ( znaleźliśmy całe polany kwitnących zawilców!), a jednocześnie wspominając przeszłość. Kiedyś przyjeżdżałam tu na spacery z moimi rodzicami,potem z własnymi dziećmi,teraz przyprowadzam wycieczki szkolne. Miejsce zmienia się na plus. Oby tak dalej.

leśny strumyk, Danusia
leśny strumyk, Danusia
niezwykły okaz przy wejściu lasu, Danusia
, Danusia
, Danusia
leśna alejka, Danusia
ścieżka zdrowia, Danusia
ścieżka zdrowia, Danusia
leśny strumyk, Danusia
leśn staw, Danusia
, Danusia
widok na teren mini-zoo, Danusia
teren przy Leśnym Kocie, Danusia
altana przy Leśnym Kocie, Danusia
Leśny Kot, Danusia
mini-zoo, Danusia
mini-zoo, Danusia
, Danusia
Leśny Kot, Danusia
, Danusia
park linowy, Danusia
park linowy, Danusia
Komentarze 8
2014-04-06
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
15 kwiecień 2014 17:00

Prezentujesz Danusiu bardzo ładne miejsce z ciekawą historią. Wiosna coraz intensywniej wkracza zielenią i kwiatami. Doskonałe miejsce na wypoczynek: blisko, kameralnie, urokliwie.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Danusia
13 kwiecień 2014 08:08

To prawda,ciekawostki przyrodnicze,kulturowe i historyczne można znaleźć także w najbliższej okolicy. Szczególnie lubię takie miejsca,które mają w sobie jakąś historię w tle,tak  Leśny Kot.

Roman Świątkowski
13 kwiecień 2014 06:49

[cytuj autor='M Ela']Masz racje Danusiu, nawet w najblizszej okolicy można wypatrzeć coś ciekawego. Super relacja i zdjęcia.  [/cytuj]

Zgadzam się z Elą. Każdy w swoim miejscu zamieszkania ma nie jedno ale wiele takich ciekawych, fajnych miejsc do zobaczenia czy pospacerowania jak Danusia. Ja nigdy nie narzekałem  - wsiadam na rower i smyk zasuwam podziwiać okolicę. Są piękne krajobrazy jest ciekawa przyroda albo ciekawostki przyrodnicze, zabytki, fajne różne ciekawe budowle, jeziora, rzeki itp. Naprawdę jest co oglądać w samym mieście jaki i w najbliższej okolicy-dosłownie.

Pozdrawiam

Ela
12 kwiecień 2014 21:20

Masz racje Danusiu, nawet w najblizszej okolicy można wypatrzeć coś ciekawego. Super relacja i zdjęcia. 

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
12 kwiecień 2014 20:57

wedrowki tylko  wedrowki dla NAS -grautalacje  za wiosenne atrakcje.

 

Karol

marian
12 kwiecień 2014 14:54

Fajne miejsce na spacery.

Anna Piernikarczyk
12 kwiecień 2014 12:15

Super, świetne miejsce na weekendowy spacerek 🙂 Fajnnie jak miejsce zaczyna żyć na nowo a nie podupada, to budujące 🙂

Maciej A
12 kwiecień 2014 11:12

Przyjemne miejsce na spacer,

w miastach powinno być jak najwięcej zieleni i takich miejsc,

zwłaszcza w dużych miastach

pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Słupsk

Słupsk

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024