Wycieczka do Smolenia i doliny Wodącej

, Mariusz Szybis
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Smoleń

Smoleń to niewielka wieś leżąca na wschudnim krańcy Pasma Smoleńsko-Niegowskiego, w gminie Pilica. Nazwa wsi pochodzi od smolarzy, którzy w XIV wieku wyrabiali smołę. Jej zabudowania znajdują się przy drodze krajowej nr 794 pomiędzy Pilicą i Wolbromiem. Smoleń ma połączenia autobusowe z tymi miastami.

Malownicze mury składają się z zamku górnego oraz dwóch podzamczy, wschodniego i zachodniego. Na zwiedzanie zamku ruszyć można z niewielkiego parkingu przy pobliskim polu biwakowym. Idziemy więc szlakiem żółtym turystycznym, który nas podprowadzi do gotyckiej bramy podzamcza wschodniego, zajmie nam to około 7 minut. Jak się rozejrzymy po murach bramy zobaczyć możemy po obu jej stronach widniejące wgłębienia dawnej konstrukcji do opuszczania kraty tak zwanej brony.

, Mariusz Szybis
, Mariusz Szybis

Po przekroczeniu bramy wchodzimy na niewielkie podzamcze wschodnie. Służyło ono dla celów mieszkalno - gospodarczych. Jak zwrócimy uwagę to zobaczymy, że otaczające je mury mają 2 metry grubości a ponadto wzmocnione są skarpami. Poprzez otwory w murze możemy przejść na dziedziniec podzamcza zachodniego. Po drodze mijamy z lewej strony wysoką skałę z wieżą zamku górnego. Ta cylindryczna budowla ma wysokość 16 metrów i średnicy 7, 5. Została wzniesiona z kamienia łamanego, posiada dwa otwory. Być może wyższy z nich łączył ją z pozostałą częścią zamku, niższy zaś jest niestety dziełem poszukiwaczy skarbów z XIX wieku.

Przed wiekami do wieży przylegał kilkukondygnacyjny dom mieszkalny. Do jej podnóża możemy dotrzeć dzięki klamrom wmurowanym w skałę. Trudy wspinaczki wynagrodzi nam rozległa piękna panorama okolicy. Podzamcze zachodnie powstało w wieku XVI i pełniło jedynie funkcje mieszkalne. Świadczą o tym pozostałości kilku okien, strzelnicy, oraz wewnętrznego podziału na komnaty. W jego murach znajdują się również ślady południowej bramy zamku.

, Mariusz Szybis
, Mariusz Szybis

W południowym narożniku dziedzińca znajduje się studnia zamkowa. Wykuta została w litej skale, obecnie ma kilkanaście metrów głębokości więc z tego względu zabezpieczona jest kratą. Poniżej zamku na skraju lasu, stoją zabudowania folwarku z XIX wieku.

Spokojne zwiedzanie może nam zając około godziny.

, Mariusz Szybis
, Mariusz Szybis
, Mariusz Szybis

Zamek oddany do zwiedzania bezpłatnie.

Dolina Wodącej

Dolina Wodącej – dolina położona na Wyżynie Krakowsko–Częstochowskiej w pobliżu Pilicy, pomiędzy wsią Smoleń (województwo śląskie) a wsiąDomaniewice (województwo małopolskie). Cechą charakterystyczną wyróżniającą tę dolinę spośród innych dolin jurajskich jest brak cieku wodnego. Dolinę Wodącej otaczają liczne wapienne ostańce.

, Mariusz Szybis
, Mariusz Szybis

Najbardziej charakterystyczne miejsca to:

  • Zegarowe Skały (z Jaskinią Zegarową i Jaskinią Jasną)
  • Skała Biśnik (z Jaskinią Biśnik i Jaskinią Psią)
  • Grodzisko Pańskie
  • Grodzisko Chłopskie.

W dolinie znaleziono najstarsze w Polsce ślady obecności człowieka, pochodzące sprzed 150-120 tys. lat. Badania archeologiczne wykazały, iż niektóre ze skał doliny były niegdyś ufortyfikowane a liczne jaskinie dawały schronienie okolicznym mieszkańcom.

, Mariusz Szybis
, Mariusz Szybis

Od strony Smolenia nad doliną górują ruiny gotyckiego zamku. U wylotu doliny od strony Domaniewic znajduje się niewielkie źródło.

Dolina została przygotowana dla ruchu turystycznego. Przecinają ją liczne szlaki jurajskie.

, Mariusz Szybis
, Mariusz Szybis
, Mariusz Szybis

Pilica

Historia

Pierwotnie w miejscu pałacu znajdowała się obronna siedziba rodu Toporczyków, którzy od nazwy miejscowości zaczęli się nazywać Pileckimi. Od nich Pilicę kupili w 1569 roku Padniewscy herbu Nowina. Około 1610 roku kasztelan oświęcimski Wojciech Padniewski wzniósł w miejscu rezydencji Pileckich nową późnorenesansową rezydencję w stylu włoskim i przeniósł się do niej z nieodległego Zamku w Smoleniu. Po wygaśnięciu rodu Padniewskich kolejnym właścicielem był Jerzy Zbaraski, który dokończył budowę.

, Mariusz Szybis
, Mariusz Szybis

Następnym właścicielem zamku został Konstanty Wiśniowiecki, którego córka Helena wniosła zamek w posagu w 1636 roku Stanisławowi Warszyckiemu z Dankowa. On to rozbudował pałac, a w 1651 roku wzniósł potężne fortyfikacje otaczające zamek, w tym sześć murowanych bastionów z kazamatami połączonych murami kurtynowymi otoczonymi fosą o szerokości 20 metrów, dzięki czemu zamek stał się nowoczesną jak na ówczesne czasy twierdzą. Pomimo tego w 1655 roku podczas Potopu zespół zamkowy został na krótko zajęty przez wojska szwedzkie pod dowództwem Lindorna, lecz wkrótce został odzyskany przez Warszyckiego, a szkody usunięte
W 1705 roku wojska szwedzkie ponownie zajęły zamek. W 1731 roku ostatnia z rodu Warszyckich Emerencjanna Pociejowa sprzedała zamek Marii z Wesslów Sobieskiej (wdowie po królewiczu Konstantym Sobieskim), która następnie przebudowała pałac w stylu barokowym. W roku 1753 przekazała Pilicę bratankowi Teodorowi Wesslowi i wstąpiła do klasztoru Sakramentek w Warszawie. W 1852 roku pałac kupił Krystyn August Moes, który rozpoczyna remont, po którym jednak pałac spłonął w pożarze. W 1874 roku ruinę kupił słynny przemysłowiec Leon Epstein, który wyremontował pałac i nadał mu styl neorenesansowy, a fortyfikacje ozdobił w stylu romantycznym. W 1880 roku Epsteinowie opuścili Pilicę i przenieśli się do Krakowa, a do 1887 roku majątkiem kierowali zarządcy, po czym zapadła decyzja o sprzedaży zespołu zamkowego.

W 1908 roku od Pelagii z Dziewulskich (wdowy po Zdzisławie Puchale) pałac i okoliczne majątki kupił inżynier Kazimierz Arkuszewski, którego potomkowie byli właścicielami zamku do 1945 roku.
Od końca 1942 do wiosny 1944 r. na zamku stacjonował pluton zmotoryzowanej żandarmerii - Gandarmerie Mot-Zug 63 pod dowództwem lejtnanta von Kreske. Pluton ten pod murami zamku rozstrzelał ok. 80 Polaków i ok. 70 Żydów. W 1945 roku odebrano majątek Arkuszewskim, a pałac przeznaczono na dom dziecka dla dziewcząt, a w latach 80. XX w. zakładu poprawczego dla młodzieży. W latach 1960-1962 konserwowano częściowo pałacowe wnętrza.

, Mariusz Szybis
, Mariusz Szybis

W maju 1989 zespół pałacowy od Skarbu Państwa kupiła Barbara Piasecka Johnson, która planowała przeznaczyć go na swoją rezydencję z udostępnioną zwiedzającym galerią malarstwa, jednak po rocznym remoncie prac zaprzestano, ponieważ roszczenia do zamku zgłosili potomkowie Kazimierza Arkuszewskiego. W 1994 r. Sąd Okręgowy w Katowicach uznał, że akt notarialny sprzedaży jest nieważny, ponieważ na sprzedaż nie wyraził zgody Minister Kultury. Postępowanie odwoławcze w tej sprawie nie zakończyło się aż do śmierci Paseckiej-Johnson w kwietniu 2013 roku.

Park

, Mariusz Szybis
, Mariusz Szybis
, Mariusz Szybis

Wokół pałacu znajduje się park o powierzchni 10 hektarów o bogatej roślinności, uznany za pomnik przyrody jako dzieło sztuki ogrodowej. W parku znajduje się klasycystyczna studnia.

, Mariusz Szybis
, Mariusz Szybis
Avatar użytkownika Mariusz Szybis
Mariusz Szybis
Komentarze 4
2014-05-26
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
04 czerwiec 2014 20:39

Ładnie 🙂 Ja znam tylko zamek, Dolina czeka 🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
04 czerwiec 2014 20:31

Bardzo ciekawy opis zupełnie nieznanych mi miejsc. Dziękuję i oby tak dalej!

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
01 czerwiec 2014 20:22

[cytuj autor='A Maciej']Fajna wycieczka i miejsca. Może z parę słów opisu jeszcze by się przydało.   pozdrawiam [/cytuj]

 

Racja czekamy na opis 🙂 Smoleń jest bardzo ciekawy, ostatni raz bylam tam zimą 2 lata temu, w śnieżnej bieli . Ładne fotki 🙂

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
01 czerwiec 2014 20:14

Fajna wycieczka i miejsca. Może z parę słów opisu jeszcze by się przydało.

 

pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024