Góry Świętokrzyskie

gołoborza, Alek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wycieczkę zaczęliśmy od wizyty w Jędrzejowie w Muzeum im. Przypkowskich. W muzeum tym znajduje się nie tylko trzecia na świecie kolekcja zegarów takich jak zegary norymberskie czy augsburskie, lecz także bogato wyposażona biblioteka, liczne zbiory naczyń gastronomicznych oraz naczyń farmacji. Dla zwiedzających otwarte są również zabytkowe wnętrza m.in. mieszkanie Przypkowskich z XX wieku. Po dokładnym zwiedzaniu muzeum udaliśmy się do oddalonej o 20 km miejscowości Tokarnia. Powstał tam Park Etnograficzny, w którym znajduję się Muzeum Wsi Kieleckiej. W muzeum tym zostały wiernie odtworzone zabudowy wiosek z Reginów Kielecczyzny, Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i innych. W Tokarni warto zatrzymać się na dłużej, nawet do 3 godzin, są tam miejsca do wypoczynku oraz klimatyczna restauracja. Na mapie naszej wycieczki w następnej kolejności znalazł się Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Jest to miejscowość oddalona od Tokarni o około 30 km. Pałacyk ten został ufundowany przez społeczeństwo z okazji 25-lecia pracy literackiej Henryka Sienkiewicza. W muzeum tym polecam zobaczyć wystawę książek pisarza oraz zwiedzenie wnętrz, w których zachowały się oryginalne meble oraz obrazy. Pałacyk otoczony jest pięknym parkiem, a prowadzi do niego przepięknie pachnąca aleja lipowa. Naszym ostatnim przystankiem była miejscowość Święta Katarzyna. Znajduję się ona około 40 km od Oblęgorka. W miejscowości tej znajduje się Muzeum Minerałów i Skamieniałości. Muzeum posiada bogata kolekcję różnych minerałów. Istnieje możliwość obejrzenia pracowni, w której poddawane są obróbce kamienie ozdobne. Jest to możliwe jedynie dla większych, zorganizowanych grup zwiedzających. W miejscowości tej znajduje się też Klasztor Sióstr Bernardynek założony w XV wieku, jest on zamknięty dla zwiedzających. Klasztor znajduję się u podnóża Łysicy. Za klasztorem znajduje się szlak, który prowadzi przez Świętokrzyski Park Narodowy na górę Łysicę. Na szlaku znajduję się kaplica i źródełko św. Franciszka. Tak zakończyliśmy pierwszy dzień zwiedzania okolicy Kielc.

Drugiego dnia udaliśmy w kierunku miejscowości Huta Szklana. Z tego miejsca przeszliśmy pieszo 2 km w kierunku góry Święty Krzyż. Po drodze mogliśmy podziwiać Gołoborza z punktu widokowego oraz maszt radiowo-telewizyjny. Gdy dotarliśmy na szczyt góry, zwiedziliśmy Bazylikę pw. Trójcy Świętej oraz sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Na szczycie znajduję się również Muzeum Przyrodnicze, w którym jest wystawa ziemi kieleckiej. Za symboliczne 2 zł można zwiedzić kryptę grobową, w której zachowały się zmumifikowane zwłoki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Polecam wygospodarować sobie więcej czasu na dokładne zwiedzanie muzeum. W drodze powrotnej do domu udaliśmy się do Jaskini Raj. Ważną informacją jest to, że należy wcześniej zarezerwować bilety, ponieważ do jaskini wpuszczana jest określona liczba zwiedzających. Jaskinia Raj słynie z stalaktytów i stalagmitów. Wybierając się do jaskini należy pamiętać o ciepłym ubraniu, ponieważ stała temperatura wynosi tam 8 stopni. Na tym zakończyliśmy nasza dwudniową wycieczkę.

Muzeum zegarów w Jędrzejowie . , Alek
Muzeum zegarów w Jędrzejowie . , Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
zegar karciany, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
Park Etmograficzny w Tokarni, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
Święta Katarzyna, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
Klasztor św Katarzyny, Alek
, Alek
, Alek
klasztor w Świętej Katarzynie, Alek
, Alek
Zródło św Franciszka , Alek
, Alek
Wjazd i wyjazd do puszczy jodłowej, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
Święty Krzyż, Alek
, Alek
Łysa Góra, Alek
, Alek
Komentarze 5
2014-06-07
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
23 czerwiec 2014 21:59

Tak, relacja by się przydała : )w ubiegłe wakacje byłam w świętokrzyskim i chętnie poczytałabym Twoją relację .

Anna Piernikarczyk
23 czerwiec 2014 09:53

Ostatnio sporo dodajesz Alku, świetnie, jeszcze tylko krótka relacja i będzie super 🙂

Marcin_Henioo
23 czerwiec 2014 09:44

Bardzo fajne tereny, przez nas jeszcze nie odkryte. A widać, że warto.

Panie Alku, czy można prosić o jakiś krótki choć opis wycieczki?

Lucy i Tom
23 czerwiec 2014 08:27

Super wycieczka. Wiele miejsc odwiedziliście. 

marian
21 czerwiec 2014 15:45

Świetna wycieczka.Kolekcje zegarów w Jędrzejowie też  widziałem .Bardzo ciekawe miejsca zwiedziliscieOkolice które pragnę też zobaczyć ale narazie tylko w planach.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Święta Katarzyna

Święta Katarzyna

Oblęgorek

Oblęgorek

Tokarnia

Tokarnia

Święty Krzyż

Święty Krzyż

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024