Kaszubskie szlaki - Wieżyca, Strysza Buda

, Danusia

Około 2km od Szymbarku, w gminie Stężyca, znajduje się najwyższe morenowe wzniesienie Pojezierza Kaszubskiego -Wieżyca 328,7mnpm. Na jego szczycie znajduje się30-metrowa wieża widokowa im. Jana Pawła II. Przez szczyt prowadzi turystyczny szlak Wzgórz Szymbarskich, znajduje się tam również stok i wyciąg narciarski.

Podejście nie jest trudne,idzie się wygodną ścieżką przez las. Można się nieco zasapać wchodząc na wieżę,która lekko kołysze się. Na platformie widokowej czułam się jak w morzu falujących wierzchołków drzew,odczucia prawie jak na statku. Widoki rozpościerające się wokół wieży są naprawdę przednie i warte zachodu.Dominuje zielony kolor bukowego lasu i strzelistych świerków,a w oddali widać kaszubskie jeziora-Ostrzyckie i Patulskie,część trasy wodniaków znanej pod nazwą Kółko Raduńskie.

Wieżyca
Wieżyca

Po zejściu z Wieżycy podjechaliśmy kilkanaście kilometrów dalej do miejscowości Strysza Buda ,gdzie znajduje się pierwszy na Pomorzu Park Miniatur. Cieszę się,że powstał,bo jest to świetna forma promocji dla regionu. Kiedyś na Dolnym Śląsku zwiedzaliśmy Park Miniatur Dolnego Śląska w Kowarach i myślałam wtedy,że dobrze byłoby,gdyby i Pomorze miało swój Park Miniatur. Okazało się,że jest takowy,właśnie w Stryszej Budzie i jego motywem przewodnim są kaszubskie budowle wykonane w skali 1:25. Już przed wejściem na teren parku obejrzeliśmy makiety wszystkich latarni morskich polskiego wybrzeża.A potem wędrując małymi alejkami oglądaliśmy estetycznie wykonane makiety mniej lub bardziej znanych budynków. Kierunek zwiedzania prowadzi najpierw wśród najbardziej charaktrystycznych budowli znanych na cały świecie: mur chiński,paryska wieża Eiffela i Łuk Tryumfalny, Brama Branderburska w Berlinie, statua Wolności, krzywa wieża w Pizzie, Chrystus z Rio de Janeiro, londyński Big Ben , Sfinks, Piramida-świątynia Kukulkana. Potem przenieśliśmy się na Kaszuby i oglądaliśmy miniatury zabudowań kaszubskich z Wdzydzów Kiszewskich, domek do góry nogami z Szymbarku, kolegiatę w Kartuzach, zamek krzyżacki w Bytowie, dworek Wybickiego w Będominie,pałac w Rzucewie i Sasinie i inne. Końcówka trasy to polskie obiekty zabytkowe jak Kościół Mariacki w Gdańsku i w Krakowie, pałac Potockich w Lublinie, czy zamek w Reszlu. Czułam się tam jak Guliwer w Krainie Liliputów, a może raczej jak kaszubski wielkolud Stolem. Miniatur sukcesywnie przybywa,rozrosła się także strefa rozrywki w parku. W 2011r powstała tam Bajkowa Kraina, czyli ok. 60 postaci ze świata baśni i filmu dla dzieci. Rok później doszedł Gabinet Luster i Zamek Strachu, jest także mini-zoo. Kolejne fajne miejsce na mapie rozrywek dla całej rodziny. Wszystkie dodatkowe atrakcje są w cenie biletu! Bilet normalny kosztuje 14zł. Parking jest bezpłatny.

Wracaliśmy już do domu,gdy jeszcze na moment zatrzymaliśmy się w podsłupskim Redzikowie. To dawna wieś, później wojskowe osiedle dawnego garnizonu 28 Pułku Lotnictwa Myśliwego. W 1999 r, garnizon rozformowano,a lotnisko przestało istnieć. Po latach świetności pozostały tylko 4 MIGI,które można oglądać przy ulicy ,widać je z drogi krajowej S6 Gdańsk-Szczecin. Jeszcze nie tak dawno MIGI stały na terenie dawnej jednostki wojskowej, kilka miesiecy temu zostały przeniesione na stronę cywilną,by były dostępne dla każdego. Stało się tak w związku z planowaną budową amerykańskiej tarczy antyrakietowej na terenie dawnego lotniska. Czasy tak bardzo się zmieniają. Pamiętam jak, Migi z ogłuszającym rykiem silnikiem przelatywały ku naszemu utrapieniu nad naszą działką rekreacyjną,obecnie jest tam cicho i spokojnie. Co przyniesie nam budowa tarczy? Tego nikt tak naprawdę nie wie, na razie jest chyba więcej obaw niż nadziei. Z nurtującymi nas pytaniami, zmęczeni upałem i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

wieża widokowa Wieżyca
wieża widokowa Wieżyca
widok z wieży
widok z wieży, Danusia
widok z wieży, Danusia
platforma widokowa na Wieżycy
widok z wieży, Danusia
krzyż na szczycie Wieżycy
, Danusia
, Danusia
wejście do Paku Miniatur w Stryszej Budzie, Danusia
, Danusia
Abraham Lincoln, Danusia
brazylijski Chrystus, Danusia
krywa wieża w Pizzie, Danusia
świątynia Kukulkana, Danusia
wieża Eiffela, Danusia
łuk Tryumfalny, Danusia
Brama Branderburska, Danusia
Statua Wolności, Danusia
stocznia gdańska, Danusia
zamek w Bytowe, Danusia
dworek Wybickiego w Będominie, Danusia
ślady Yeti, Danusia
wielkie szachy, Danusia
wiatrak ze skansenu we Wdzydzach Kiszewskich, Danusia
spichlerz gdański, Danusia
dom do góry nogami, Danusia
pałac w Rzucewie, Danusia
zagrody wiejskie w Klukach, Danusia
kolegiata w Kartuzach, Danusia
pałac w Sasinie, Danusia
kościół Mariacki w Gdańsku, Danusia
pałac Potockich w Lublinie, Danusia
Park Miniatur w Stryszej Budzie, Danusia
Gabinet Śmiechu, Danusia
polskie latarnie, Danusia
polskie latarnie, Danusia
migi w Redzikowie, Danusia
migi w Redzikowie, Danusia
migi w Redzikowie, Danusia
Komentarze 9
2014-06-08
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
03 lipiec 2014 21:32

Fajne zwiedzanie, przyjemnie popatrzeć

pozdrawiam

marian
03 lipiec 2014 19:12

Mi też  podoba się  wszystko. Bardzo ciekawe miejsca zwiedziłaś. Świetnie zaplanowany dzień.

Roman Świątkowski
03 lipiec 2014 18:24

[cytuj autor=' mokunka']Ileż ciekawostek w Twojej okolicy Danusiu ! Park Miniatur świetny 🙂 a wszystko fajnie obfocone i opisane 🙂 [/cytuj]

Super wycieczka, i tak jak wcześniej napisała Mokunka ile ciekawostek. Na początek wieża która najbardziej mi się spodobała na początku dalej zaskoczenie miniatury Latarni Morskich i stwierdzenie że to najbardziej mi sie podobało a na koniec Migi i co najbardziej się podobało - Wszystko. 

Tadeusz Walkowicz
03 lipiec 2014 15:58

Danusiu pięknie spędzony dzień, ciekawa miejscowość - może kiedyś.

Pozdrawiam Tadek

fajnie  tak  wędrować

 

Pozdrawiam Karol

PS. Danusia fajnie  patrzec  z gory na swiat

mokunka
03 lipiec 2014 13:12

Ileż ciekawostek w Twojej okolicy Danusiu ! Park Miniatur świetny 🙂 a wszystko fajnie obfocone i opisane 🙂

Marcin_Henioo
03 lipiec 2014 12:50

Świetna relacja, czytałem z zaciekawieniem. Już gdzieś wcześniej pisałem, że Szymbark i Kaszuby są dość blisko mnie, więc trza by się wybrać.

Krzysztof Dorota
03 lipiec 2014 10:53

Bardzo fajne miejsce wieże widokowe to lubimy park miniatur pierwsza klasa pozdrawiamy

Maciej A
03 lipiec 2014 10:10

Jeszcze nie ma zdjęć, poczekam i zajrzę później

pozdrawiam

 

Zwiedzone atrakcje

Wieżyca

Strysza Buda

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024