Przejazdem w Gorzowie Wielkopolskim

rondo św. Jerzego, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Gorzów powitał nas upalnym słońcem. W samo południe spacerowaliśmy racząc się hojnie wodą mineralną po centrum miasta. Wjeżdżając do centrum przez most Staromiejski minęliśmy charakterystycznego "Pajączka",czyli orginalną platformę widokową na Stare Miasto,która znajduje się pośrodku ronda św. Jerzego.

Nasz gorzowski spacerek zaczęliśmy od pustego o tej porze dnia bulwaru nad Wartą. Cumuje tam statek Królowa Jadwiga,doskonale widoczny z bulwarowych schodów . Widok ten skojarzył mi się Wałami Chrobrego w Szczecinie, choć oczywiście są one bardziej reprezentatywne niż bulwar w Gorzowie. Uwagę zwraca imponujący zegar słoneczny ,taras widokowy oraz szereg nadbrzeżnych kafejek. Fajne miejsce na relaks.

most Staromiejski, Danusia
most Staromiejski, Danusia

Centrum Gorzowa to Stary Rynek obok katedry Wniebowzięcia NMP oraz pobliski Wełniany Rynek. Na Starym Rynku ciekawym elementem przyciągającym z daleka wzrok jest fontanna Paukschsa zwana Maryśką. W tak upalny dzień przyjemnie było się przy niej ochłodzić. Wyniosła sylwetka katedry rzucała potężny cień, tuż obok zainstalowano kurtynę wodną,co również przynosiło ulgę od upału. Na Starym Rynku znaleźliśmy ciekawą Aleję Sławnych Gorzowian.

To jest to,co bardzo i się w Gorzowie spodobało-promowanie osiągnięć rodzimych mieszkańców. Aleję tworzy szereg pamiątkowych tablic z nazwiskami lokalnych twórców: fotografów,literatów,malarzy i innych artystów ,wśród których poczesne miejsce zajmuje pisarka Irena Dowgielewiczowa. W podwórku obok Gorzowskiego Stowarzyszenia Studentów swoistą,jedyną taką w Polsce aleję w postaci muralu mają także gorzowianie-wolontariusze,a w galerii handlowej Ascana stoją popiersia pięciu postaci najbardziej zasłużonych w historii Gorzowa. To także chyba jedyna w Polsce galeria handlowa honorująca znanych mieszkańców. Pozytywne! Znanych gorzowian uhonorowano także pomnikami np. : żużlowca Edwarda Jancarza,miejskiego kloszarda i indywidualistę Szymona Giętego ( niestety,już bez pogrzebacza i bez fajerki), Pawła Zacharka -ostatniego przewoźnika przez rzekę, Papuszę-romską pisarkę, Jana Korcza-malarza i pejzażystę. Ciekawą i kontrowersyjną rzeźbą jest Świnster autorstwa Józefa Finstera,która niegdyś oburzała wielu mieszkańców,bo przedstawia nagiego mężczyznę.

kamienica czynszowa z XIX wieku, Danusia
kamienica czynszowa z XIX wieku, Danusia

Nieco dalej,na Wełnianym Rynku,znaleźliśmy gorzowską "bimbę",czyli replikę zabytkowego tramwaju jaki kiedyś przemierzał ulice Landsbergu,czyli Gorzowa. Dziś mieści się w nim informacja turystyczna,ale przede wszystkim lodziarnia. Z sympatią obejrzałam sobie ową bimbę,bo u nas w Słupsku także stoi zabytkowy tramwaj i również ma nr 1. Nieopodal stoi Studnia Czarownic na pamiątkę kobiet ,które niegdyś stracono na stosie w Gorzowie jako czarownice.

Chętnie bym jeszcze pobuszowała po Gorzowie,ale czas gonił. Przed nami było jeszcze sporo kilometrów do przejechania. Cieszę się jednak ,że nawet ten niedługi spacer pozwolił mi odkryć ciekawe miejsca tego miasta.

miejski mural-kasety Stilonowskie, Danusia
zegar słoneczny na bulwarze nad Wartą, Danusia
bulwar nad Wartą i pływające fontanny, Danusia
statek-restauracja zacumowany przy bulwarze nad Wartą, Danusia
bulwar nad Wartą, Danusia
taras widokowy nad Wartą, Danusia
bulwar nad Wartą-przystań Gorzów, Danusia
gorzowska ławeczka, Danusia
Aleja Sławnych Gorzowian, Danusia
, Danusia
fontanna Pauckschsa-popularna Maryśka, Danusia
katedra Wniebowzięcia NMP, Danusia
katedra, Danusia
centrum-widok na katedrę, Danusia
katedra, Danusia
wejście do katedry, Danusia
pomnik biskupa Wilhelma Pluty, Danusia
Studnia Czarownic, Danusia
mury obronne, Danusia
Świnster, Danusia
gorzowska bimba, Danusia
dom,w którym mieszkała Papusza, Danusia
tablica pamiątkowa na domu Papuszy, Danusia
pomnik Szymona Giętego, Danusia
pomnik Edwarda Jancarza, Danusia
Komentarze 13
2014-07-18
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
03 sierpień 2014 17:43

Od mnie Gorzów też jest ok. 310 km. Jednak celowo tak sobie wybraliśmy trasę,żeby zahaczyć o to miasto. Kiedyś był tu na PSz taki post o niedocenionych turystycznie regionach i bylo tam wymienione właśnie lubuskie. Stąd taki pomysł,aczkolwiek nie tylko,oczywiście.

Anna Piernikarczyk
03 sierpień 2014 13:16

O to jednak sporo, myślałam że bliżej trochę 🙂

marian
03 sierpień 2014 13:12
Ja mieszkam w Wielkopolsce a mam do GorzowaWielkopolskiego 330 km.Napewno Danusia zachęciła mnie do zwiedzenia tego miasta.Może następnym razem gdy będę nad morze jechać.
Anna Piernikarczyk
03 sierpień 2014 09:50

Zdecydowanie słabo poznane mało popularne, chętnie bym to u nas w portalu zmieniła, ale jakoś ludzi stamtąd brak 🙂 A je niestety nie byłam, nie znam, Karol ma chyba najlbiżej 🙂 Może Marian

Danusia
03 sierpień 2014 09:25

Lubuskie,a więc i Gorzów, chyba generalizując jest jakoś mniej znanym regionem Polski,a szkoda,bo ma sporo do zaoferowania. Myślę kiedyś tam wrócić.

Ela
03 sierpień 2014 06:18

Bardzo ciekawe misto. Super relacja i forki. Mi jakoś tak nie znane🙂

marian
02 sierpień 2014 18:18

Ładnie nam pokazałaś te miasto. Ja również nie znam Gorzowa Wielkopolskiego .

Roman Świątkowski
02 sierpień 2014 12:53

W końcu poznałem i zobaczyłem Gorzów Wlk. Tyle razy miałem okazję ale jakoś nigdy mi się nie udało być. Bywałem na grzybach niedaleko - Puszcza Notecka i Sowia Góra, grzyby w Łagowie i Puszcza Rzepińska, na dłużej Kostrzyn, Barlinek ale nigdy w Gorzowie.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany: 2014-08-02 16:24

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
02 sierpień 2014 08:41

ciekawe spacery Danusko .

Karol

 

pS.

mialem w Gorzowie  Wlkp byc 2 tyg. temu splywajac  Warta -ale  nie  udalo sie.

Anna Piernikarczyk
02 sierpień 2014 07:51

Bardzo wypiękniały, naprawdę to widać 

Krzysztof Dorota
01 sierpień 2014 20:59

Danusiu fajnie pokazałaś nam Gorzów tak swoją drogą patrząc na te nasze polskie miasta to dużo się zmieniło miasta wypiękniały każdy chce by jego miasto było piękne i ciekawe pozdrawiamy

 

Danusia
01 sierpień 2014 18:53

Ja też byłam tu pierwszy raz w życiu i najbardziej zaskoczyło mnie wszechobecne promowanie mniej lub bardziej znanych gorzowian,także tych całkiem zwyczajnych,a charakterystycznych dla miasta jak miejski kloszard czy przewoźnik przez rzekę. Uważam,że to jest bardzo pozytywne i godne naśladowania.

Anna Piernikarczyk
01 sierpień 2014 18:41

Piękne zdjęcia Gorzów Wielkopolskie to dla mnie tak odległe miasto mentalnie, że nie mam o nim zielonego pojęcia i pewnie długo go nie odwiedzę, więc dziękuję Danusiu za pokazanie go 🙂 Wydaje się być bardzo ładne 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024