Świebodzin-polskie Rio de Janeiro

Świebodzin figura Jezusa Chrystusa Króla, Danusia

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Rynku w Świebodzinie. Jest naprawdę piękny. Pośrodku Rynku wznosi się biały budynek Ratusza, a wokół ,wśród pięknych kwiatów można spędzić miłe chwile pod kolorowymi parasolkami kafejek. W Ratuszu mieści się Muzeum Regionalne ,a w nim ,przed wszystkim , zgromadzono pamiątki po pisarzu Eberhardzie Hilscherze.

Świebodzin to stare,pełne uroku miasto w województwie lubuskim. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w XIV wieku. Z dawnych czasów zachowały się fragmenty murów obronnych, trzy odrestaurowane baszty i Brama Kamienna, wiele kamienic z XVIII wieku, zamek joannitów z XVI wieku ( obecnie szpital) oraz pochodzący z XV wieku kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Obok kościoła znajduje się dawna szkoła parafialna z XVI wieku. Jest to jeden z najstarszych budynków w Świebodzinie. Dziś mieszkają tam siostry Pasterki od Opatrzności Bożej.

w sronę Rynku, Danusia
w sronę Rynku, Danusia

Nowym,ciekawym elementem na świebodzińskim Rynku jest ławeczka Czesława Niemena,którą odsłonięto w 2009 roku. Niemen był bardzo związany ze Świebodzinem . Po ostatnich wysiedleniach z Kresów Wschodnich zamieszkał tu razem ze swoją rodziną, jeszcze jako Czesław Wydrzycki. W późniejszych latach często tu bywał i grywał koncerty. Dochód z jednego z nich przekazał na budowę miejskiego basenu.

Jednak najbardziej zasłynął Świebodzin kilka lat temu, gdy w 2010 roku ukończono tu budowę figury Chrystusa Króla, wzorowanej na figurze Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro. Historia jej powstania wiąże się z powstaniem najmłodszej w mieście parafii Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ,erygowanej w 1999r. Budowę sanktuarium zainicjował ks. Sylwester Zawadzki,który w celu pozyskiwania cegieł przez kilka lat prowadził cegielnię i tartak. On także był inicjatorem wzniesienia 33-metrowej figury Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to najwyższa taka figura na świecie. Waży 470 ton. Widać ją z daleka jadąc trasą w stronę Sulechowa. Figura wznosi się na 16 metrowym wzgórzu usypanym ze żwiru i kamieni. Serce księdza Zawadzkiego po jego śmierci zgodnie z jego wolą spoczęło u stóp figury Chrystusa.

Rynek, Danusia
Rynek, Danusia

Obecnie prowadzone są dalsze prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół figury. Powstała tam droga krzyżowa,planowne są alejki różańcowe,dom pielgrzyma i wodospad. Pewnie, gdy dotrę tam kiedyś ponownie za kilka lat, otoczenie pomnika będzie wyglądało zupełnie inaczej niż dziś.

Ratusz, Danusia
Ratusz, Danusia
na Rynku, Danusia
Muzeum, Danusia
ławeczka Czesława Niemena, Danusia
Rynek, Danusia
Rynek, Danusia
kościół św. Michała Archanioła, Danusia
kościół św. Michała Archanioła, Danusia
, Danusia
dawna szkoła parafialna, Danusia
skwer miejski, Danusia
pompa na miejskim skwerku, Danusia
jedna z dawnych baszt, Danusia
baszta, Danusia
w stronę figury Chrystusa Króla, Danusia
wejście pod sam pomnik, Danusia
figura Chrystusa Króla, Danusia
figura Chrystusa Króla, Danusia
figura Chrystua Króla w Świebodzinie, Danusia
tu spoczywa serce ks. Sylwestra Zawadzkiego, Danusia
widok spod figury Chrystusa, Danusia
kapliczka fundatorów, Danusia
plac przy wzgórzu z figurą Chrystusa, Danusia
sanktuarium Miłosiedzia Bożego, Danusia
Avatar użytkownika Danusia
Danusia
Komentarze 9
2014-07-18
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
12 sierpień 2014 16:24

Fajna wycieczka. Figurkę Chrystusa udało mi się równiez widzieć, robi wrażenie. Świebodzina nie znałem i nie widziałem, jedynie przejazdem.

Pozdrawiam.

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
09 sierpień 2014 20:07

SWIEBODZIN   to przepiekne odrstaurowane miasteczko z wieloma zabytkami w postaci kosciolow ,  ratusza , wielu  zabytkowych budynkow  ,wielu zabytkowych kamienic  .

Piekne  i wzruszaszjace jest  SANKTUARIUM MILOSIERDZIA  BOZEGO 

najbardziej wzruszjace jakie znam , wraz z Lagiewnikami Krakowskimi .

to nie jest prawda ze tylko postac (betonowa  taka sobie ) Chrystusa  Krola  jest  atrakcyjna w Swiebodzinie  , to samo miasteczko jest warte odwiedzenie i zwiedzenia.

 

Karol Barsolis

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
08 sierpień 2014 07:27

W suie w lubuskiem byłam tylko przejazdem,ale juz wiem,że to ciekawy region i dobrze byłoby tam wrócic kiedyś,by lepiej go poznać.

Avatar użytkownika Ela
Ela
07 sierpień 2014 20:40

Widzę że Świebodzin ma wzięcie. I super. Śliczne zdjęcia.

ankagorska Górska
06 sierpień 2014 11:18

Nie byłam, ale muszę zobaczyć, podobno pomnik zrobil furrorę wśród osób, które wracały z woodstocka, często miały tam obowiązkowy postój :p

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
06 sierpień 2014 09:39

MIasteczko ma naprawdę piękny Ryneczek. Warto tam zajrzeć nie tylko dla samej figury.

Avatar użytkownika Krzysztof Dorota
Krzysztof Dorota
05 sierpień 2014 18:56

Ładne miasteczko ,pomnik super

Avatar użytkownika marian
marian
05 sierpień 2014 15:58

Cieszę się, że udało się Tobie również tam być.Niestety ja nie miałem okazji zwiedzić miasto.Wnuk nie zabardzo dobrze czuje sie w podróży więc był  osłabiony i nie chcieliśmy go męczyć ale może kiedyś tam wróce.

Ostatnio edytowany: 2014-08-05 15:59

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
05 sierpień 2014 13:33

I znów piękne lubuskie miasteczko 🙂 Super że pokazałaś całe miasto, a nie tylko figurę 🙂 Kiedyś na pewno będę chciała się tam wybrać 🙂

Zwiedzone atrakcje

Świebodzin

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024