Zamek w Mosznej i w Prószkowie

Moszna, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O pięknym zamku, czy też pałacu w Mosznej pisano tu już wielokrotnie, więc nie będę się zbytnio zagłębiała w jego historię. Przypomnę jedynie, że Moszna znajduje się na trasie Krapkowice-Prudnik i że jej nazwa prawdopodobnie pochodzi od nazwiska rodziny Moschin ,która w XV wieku przybyła do parafii Łącznik. Według legendy Moszna należała do Zakonu Templariuszy. Potem przez wiele lat do czasów 2 wojny światowej przechodziła z rąk do rąk prywatnych właścicieli. Ostatnim był Franz Hubert Tiele-Winckler i jego rodzina. Po wojnie w zamku mieścił się między innymi szpital i do 2013 Centrum Leczenia Nerwic. Obecnie pałac jest tylko częściowo udostępniony do zwiedzania, ponieważ znajduje się w nim hotel i restauracja. Zwiedzanie wnętrza wymaga zakupienia dodatkowego biletu. Osobno można zwiedzić także pobliską stadninę i skorzystać z proponowanych w niej atrakcji.

Pałac stanowi wyjątkowo okazałą rezydencję. Posiada 99 wież i 365 pomieszczeń. Z jednej z wieżyczek wychyla się postać kościotrupa. Przed nim rozciąga się piękna panorama na zbiornik wodny i aleję lipową wiodącą do pałacowego parku. Park ten jest urządzony w stylu krajobrazowym wzdłuż osi alei głównej ,która wiedzie do pomnika Tiele-Wincklera i rodzinnej nekropolii. Wokół zamku rośnie wiele azalii oraz innych różaneczników, które zachwycają swoim urokiem w okresie kwitnienia. W tym czasie organizowane jest tam Święto Kwitnących Azalii połączone zwykle z degustacją muzyki klasycznej.

Moszna, Danusia
Moszna, Danusia

Nas zachwyciła malownicza sylwetka pałacu, jego otoczenie i sielankowe plenery. Nic dziwnego, że stanowią wyborną scenerię dla nowożeńców na sesje fotograficzne. Tutaj niegdyś nagrywano sceny do filmu "Test pilota Pirxa". Spacer wokół zamku sprawił mi prawdziwą przyjemność.

W drodze powrotnej z Mosznej zatrzymaliśmy się na chwilę w Prószkowie. To nieduże miasteczko słynęło niegdyś z Królewskiego Instytutu Pomologicznego, dziś pozostałością po dawnych szkołach sadowniczych i ogrodniczych jest nazwa Pomologia obejmująca zespół pałacowo-parkowy ( zamek i arboretum) . Tuż przy drodze zwrócił naszą uwagę okazały budynek ,w którym obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej. Niegdyś był to zamek obronny, którego budowę rozpoczął w XVI wieku urzędnik carski baron Jerzy Prószkowski. Doczytałam się że obiekt można zwiedzać tylko za zgodą starosty opolskiego. Szkoda. Tuż przy zamku znajduje się Skwer Partnerstwa, na pamiątkę podpisania Aktu Braterstwa między Prószkowem a niemieckim miastem Hunfeld. Na schludnym Ryneczku wznoszą się barokowe kamienice, a wzrok przykuwa smukła sylwetka kościoła św. Jerzego, którego fundatorem był również hrabia Jerzy Prószkowski. Niestety, kościół był w remoncie w dodatku zamknięty, więc niewiele z jego urody mogliśmy zobaczyć. Mimo to, warto było na moment zatrzymać się po trasie w Prószkowie.

Moszna, Danusia
Moszna, Danusia
Moszna, Danusia
Moszna, Danusia
Moszna, Danusia
Moszna, Danusia
Moszna, Danusia
Moszna, Danusia
Moszna, Danusia
Moszna, Danusia
Moszna, Danusia
Moszna, Danusia
zamek w Prószkowie (DPS), Danusia
zamek w Prószkowie (DPS), Danusia
Skwer Patnerstwa -Prószków, Danusia
Prószków-RYnek,widok w stronę zamku, Danusia
Prószków-Rynek, Danusia
Prószków-Rynek, Danusia
Prószków-Rynek, Danusia
kościół św. Jerzego-Prószków, Danusia
kościół św. Jerzego-Prószków, Danusia
Avatar użytkownika Danusia
Danusia
Komentarze 12
2014-07-20
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
12 wrzesień 2014 18:45

Piękne zamczysko ... daleko ... ale piękne są Twoje zdjęcia.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
25 sierpień 2014 20:12

No to chyba nasz najbardziej zamkowy zamek 🙂 Po raz pierwszy widziałam go w czasach liceum, na wycieczce szkolnej i od tamtej pory utkwił w mojej głowie i zachwyca mnie 🙂

Avatar użytkownika Ela
Ela
25 sierpień 2014 19:58

Pięknie wygląda zamek w Mosznej w letniej scenerii, ja widziałam w zimowej. Ale i tak robił niesamowite wrażenie.

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
25 sierpień 2014 18:23

Fajnie że udało Ci się wkońcu go zobaczyć. Zamek śliczny, jak dla mnie jeden z ładniejszych. Zawsze mi się kojarzy z filmami, bajkami - cudo. Może to nie zamek Neuschwanstein w Bawari ale na polskiej ziemi i dużo mu nie brakuje.

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
25 sierpień 2014 09:57

Ja osobiście bylem w tym zamku w Mosznej kilka lat temu, gdy był tam jeszcze wewnątrz szpital. Oczywiście zwiedziliśmy wówczas też przepiękny park, a do zamku wewnątrz nie zaglądaliśmy. W tym roku planowałem w drodze powrotnej z Kłodzka, jechać przez Mosznę (i Opole), ale z różnych przyczyn nie udało się, niestety, no i moim dziewczynom nie pokazałem tego pięknego miejsca. Niech żałują ;-)

Gratuluję Danusiu.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
25 sierpień 2014 08:11

[cytuj autor=' mokunka']Fakt pozwiedzałaś poludniowa Polska i nawet o Sosnowiec zahaczyłas (!) z czego baardzo się cieszę , a zamek w Mosznej , taki Dysneyowski ..... fajnie , że i tam trafiłaś 🙂 [/cytuj]

Sosnowiec był kulminacyjnym punktem mojego wyjazdu na południe Polski !:-) , cieszę się niezmiernie,że dane nam było się spotkać:-)

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
25 sierpień 2014 05:56

Iście bajkowy zameczek/pałac.

Pięknie spędzony czas

pozdrawiam

Avatar użytkownika marian
marian
24 sierpień 2014 23:50
Cieszę się źe i Tobie udało się zobaczyć ten piękny zamek.
Avatar użytkownika Krzysztof Dorota
Krzysztof Dorota
24 sierpień 2014 21:27

Zamek (pałac) super że udało ci się odwiedzić gratulacje super miejsce magiczne pozdrawiamy

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
24 sierpień 2014 20:53

Fakt pozwiedzałaś poludniowa Polska i nawet o Sosnowiec zahaczyłas (!) z czego baardzo się cieszę , a zamek w Mosznej , taki Dysneyowski ..... fajnie , że i tam trafiłaś 🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
24 sierpień 2014 20:39

Faktycznie,trochę tego jeżdżenia było w tym roku:-) Chyba Wam pozazdrościłam ;-)

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
24 sierpień 2014 20:30

No to super Danusiu, że spełniłaś marzenie 🙂 Pięknie! Zawojowałaś nam południe 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Prószków

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024