Ruiny zamku Kamieniec

ruiny zamku Kamieniec, Danusia

Widać je już z daleka. Podobno w słoneczny dzień ,przy dobrej widoczności ,widać je nawet z Żarnowca. Podjazd był dość stromy, wąską asfaltówką , a trasa do zamku niezbyt dobrze oznakowana, co sprawiło ,że trochę pogubiliśmy się po drodze. Postawiliśmy pojazd na parkingu pod skałą i… dość długo podziwialiśmy malownicze ruiny zamku na szczycie skały Kamieniec. Fotek oczywiście też nie zabrakło. Dopiero po chwili wdrapaliśmy się na zamkowe wzgórze.

, Danusia
, Danusia

Zamek pochodzi z XIV wieku . Był budowlą fortyfikacyjną, broniącą południowych rubieży Rzeczypospolitej. Najpierw należał do króla, potem otrzymał go rycerz Klemens z Moskarzewa za obronę zamku w Wilnie. Moskorzewscy zmienili nazwisko na Kamienieccy, dlatego, że zamek stoi na skale Kamieniec. Późniejszy właściciel zamku ,Mikołaj Kamieniecki został pierwszym hetmanem wielkim koronnym w historii Polski. Odsprzedał on część zamku Sewerynowi Bonerowi. Córkę Bonera poślubił syn wojewody lubelskiego Firleja i tak w posiadanie zamku niskiego weszli Firleje. Z kolei zamek wysoki od 1599 do 1601r. należał do Stadnickich, potem do Skotnickich. Skotniccy przebudowali dach na zamku wysokim i wody deszczowe odprowadzali na dziedziniec Firlejów. Spowodowało to wieloletni konflikt między mieszkańcami zamku. Zakończyło go małżeństwo zwaśnionych stron. Wiele lat później Zofia Jabłonowska, córka kolejnego właściciela zamku, poślubiła Aleksandra Fredrę. Komediopisarz przeszukując archiwa zamkowe trafił na dokumenty sądowe sprawy Firlejów i Skotnickich i konflikt osadził jako kanwę jednej ze swoich najlepszych komedii ”Zemsty”. Słynny mur graniczny między zamkiem wysokim i niskim do dziś można oglądać na zamku Kamieniec. Po ślubie córki Fredry , Cecylii z hrabim Szeptyckim oraz drugiej córki Zofii ze Starowieyskim , a także jego siostry z hrabim Jabłonowskim, zamek wysoki przypadł Starowieyskim,a niski Szeptyckim. W XVIII na skutek wichury został zerwany dach na zamku wysokim. Ówczesny właściciel, hrabia Jabłonowski opuścił z rodziną zamek, który opustoszały powoli popadał w ruinę. Obecny stan to zaledwie ¼ dawnej substancji zamkowej. Zamek jest własnością skarbu państwa. Zarządza nim rodzina Kołderów. Oni też są właścicielami Muzeum Zamkowego. Stanowią je dwie wyremontowane sale z eksponowanymi tam pamiątkami związanymi z kolejnymi właścicielami zamku. Odbywają się tam również msze św.

Tyle mówi historia. Z zamkiem w różny sposób związane były znane osobistości min: św. Jan z Dukli, Balint Balassi- węgierski poeta, Wincenty Pol-poeta, Seweryn Goszczyński-poeta. Muszę jednak przyznać, że dla mnie najbardziej fascynująca była historia z postacią Aleksandra Fredry w tle. Bardzo lubię takie odkrywanie miejsc związanych ze znanymi postaciami. Hrabia pochodził z regionu Bieszczad, więc jego osoba pojawia się na turystycznych szlakach tu i tam. Ustalono nawet szlak turystyczny „Śladami Aleksandra Fredry”. Szkoda, że jego rodzinny dom, a właściwie pałac, znajduje się na terenie Ukrainy, w Beńkowej Wiszni. Ciekawostka ruin zamku Kamieniec jest punkt widokowy ,z którego można podziwiać rozległą panoramę okolicy,w tym widoczny na szczycie zalesionego wzgórza ,rezerwat ostańców Prządki.

, Danusia
, Danusia
panoprama ruin widziana z parkingu pod zamkiem, Danusia
widok na ruiny z dołu,od strony skał, Danusia
wejście na zamek, Danusia
dziedziniec, Danusia
wejście na mniejszy dziedziniec, Danusia
ruiny zamku, Danusia
ruiny zamku, Danusia
mur graniczny, Danusia
schody na wysoki zamek wzdłuż muru granicznego, Danusia
, Danusia
schody w strone zamku niskiego, Danusia
na dziedzińcu, Danusia
, Danusia
ruiny zamku, Danusia
ruiny zamku, Danusia
punkt widokowy na zamku, Danusia
widok ze skały kamieniec, Danusia
widok z zamku na okolicę, Danusia
ruiny zamku, Danusia
ruiny zamku,schody, Danusia
w strone wyjścia, Danusia
panorama spod zamku, Danusia
w oddali widoczny rezerwat Prządki, Danusia
Komentarze 13
2014-07-23
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

stanisław m
04 styczeń 2015 20:00

Dziękuję Ci za świetną relację, myślę że warto odwiedzić 

Marcin_Henioo
16 październik 2014 14:23

Tradycyjnie już Danusia świetny opis zamku daje, wraz z tłem historycznym. A zastanawiałem się, kto, kiedy i po co wybudował tą budowlę. I teraz wszystko już wiem!

Świetne miejsce, moje klimaty.

Danusia
14 październik 2014 18:18

[cytuj autor=' marian']Bardzo ciekawe miejsce.Historia z Fredrą również mnie zaciekawiła.Znowu wiemy coś ciekawego.Zwiedzając Polskę uczymy się bardzo wszechstronnie.Nigdy nie przywiązywałem uwagi gdzie filmy są kręcone ale najbardziej Ty Danusia zasiałaś mi ziarko patrzenia pod tym kątem.Ostatnio oglądałem komedie Gdzie jest generał i jaka radość jak rozpoznałem zamek Czocha[/cytuj]

Cieszę się Marianie,że i moje wycieczki mogą stanowić inspirację. Uwielbiam wycieczki do miejsc znanych z planów filmowych,ale także te,które wiążą sie z jakąś historią lub znana postacią fikcyjną lub rzeczywistą. Wędrówka śladem scenografii polskich filmów z pewnoscią byłaby niezwykle ciekawa. Lubię też,podobnie jak Ty,w filmie rozpoznawać miejsca,w których byłam.Fajne uczucie:-)

Ela
14 październik 2014 14:24

Śliczne te ruinki. Opis bardzo ciekawy. Zdjęcia super. Bardzo fajne miejsce. Takie jak lubię.

marian
14 październik 2014 13:46
Bardzo ciekawe miejsce.Historia z Fredrą również mnie zaciekawiła.Znowu wiemy coś ciekawego.Zwiedzając Polskę uczymy się bardzo wszechstronnie.Nigdy nie przywiązywałem uwagi gdzie filmy są kręcone ale najbardziej Ty Danusia zasiałaś mi ziarko patrzenia pod tym kątem.Ostatnio oglądałem komedie Gdzie jest generał i jaka radość jak rozpoznałem zamek Czocha
Krzysztof Dorota
13 październik 2014 21:28

Bardzo fajne ruinki i ciekawa historia podoba nam się pozdrawiamy

kasia ejsmont
13 październik 2014 20:30

I ja tam byłam, też się pogubiłam, parkowanie pod zamkiem katastrofa. Historia z Fredrą bardzo nam się podobała, ale zamek z bliska trochę mnie rozczarował. Z daleka prezentował się bardziej zjawiskowo.

Ostatnio edytowany: 2014-10-13 20:32

mokunka
13 październik 2014 17:38

[cytuj autor=' Danusia'][cytuj autor=' mokunka']Danusiu, nawiazując do tego co napisałaś , faktycznie zamek Kamieniec widać naprawdę z daleka... czy z Żarnowca nie wiem lecz faktycznie trudno nie trafić . Nawet bez GPS . W piękny , słoneczny dziń , gdy tam bylam przed kilku laty widniał majestatycznie, na wzgórzu , z odległosci chyba 10 km. Fajnie, że udalo Ci się odwiedzic to interesujące miejsce , mocno związane z hr.  Aleksandrem Fredro i jego "Zemstą ".. Ciekawe czy nadal nie ma tam gdzie zaparkować samochodu ? Czy już jakoś rozwiazano ten problem ? http://www.polskieszlaki.pl/forum.php?id_tematu=6699&func=dodaj [/cytuj]  Mimo widoczności zamku,my jakoś się pogubilismy. Może zagadaliśmy się i przeoczyliśmy drogowskaz?  Nieważne,ważne,że dojechaliśmy. Z parkingiem nie było żadnego problemu. Przy sklepie u stóp skały był rozległy, prawie pusty plac ( ubita ziemia). [/cytuj]

 

To chociaż dobrze,  że jakiś parking tam zrobili !!! Wtedy gdy ja byłam wszyscy parkowali na poboczu , a droga asfaltowa tam bardzo, bardzo wąziutka . Trudno było zaparkować i wyjechać stamtąd.

pozdrawiam🙂

Danusia
13 październik 2014 15:06

[cytuj autor=' mokunka']Danusiu, nawiazując do tego co napisałaś , faktycznie zamek Kamieniec widać naprawdę z daleka... czy z Żarnowca nie wiem lecz faktycznie trudno nie trafić . Nawet bez GPS . W piękny , słoneczny dziń , gdy tam bylam przed kilku laty widniał majestatycznie, na wzgórzu , z odległosci chyba 10 km. Fajnie, że udalo Ci się odwiedzic to interesujące miejsce , mocno związane z hr.  Aleksandrem Fredro i jego "Zemstą ".. Ciekawe czy nadal nie ma tam gdzie zaparkować samochodu ? Czy już jakoś rozwiazano ten problem ? http://www.polskieszlaki.pl/forum.php?id_tematu=6699&func=dodaj [/cytuj]

 Mimo widoczności zamku,my jakoś się pogubilismy. Może zagadaliśmy się i przeoczyliśmy drogowskaz?  Nieważne,ważne,że dojechaliśmy. Z parkingiem nie było żadnego problemu. Przy sklepie u stóp skały był rozległy, prawie pusty plac ( ubita ziemia).

Danuta
12 październik 2014 20:50

Prezentujesz Danusiu malownicze miejsce z bogatą historią! Wędrowanie po Takich ruinach to naprawdę przyjemność. I do tego ten klimat czasów i komedii Fredrowskich ... piekne !

Pozdrawiam serdecznie :-)
 

mokunka
12 październik 2014 19:47

Danusiu, nawiazując do tego co napisałaś , faktycznie zamek Kamieniec widać naprawdę z daleka... czy z Żarnowca nie wiem lecz faktycznie trudno nie trafić . Nawet bez GPS . W piękny , słoneczny dziń , gdy tam bylam przed kilku laty widniał majestatycznie, na wzgórzu , z odległosci chyba 10 km.

Fajnie, że udalo Ci się odwiedzic to interesujące miejsce , mocno związane z hr.  Aleksandrem Fredro i jego "Zemstą "..

Ciekawe czy nadal nie ma tam gdzie zaparkować samochodu ? Czy już jakoś rozwiazano ten problem ?

http://www.polskieszlaki.pl/forum.php?id_tematu=6699&func=dodaj

Anna Piernikarczyk
12 październik 2014 18:49

Bardzo ciekawe miejsce 🙂 Fajne ruiny i historia

Roman Świątkowski
12 październik 2014 17:35

Piękne malownicze ruiny XIV w zamku z interesującą i bogatą historią. Fajnie opisane, nigdy nie byłem, lubię takie miejsca odwiedzać są bardzo ciekawe i nigdy mi zwiedzanie ruin zamków się nie znudzi.

Zwiedzone atrakcje

Odrzykoń

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024