Niezwykły park w Arkadii

Romantyczny park w stylu angielskim w Arkadii założyła w 1778r. ówczesna właścicielka pałacu w Nieborowie- Helena Radziwiłłówna. Była ona damą dworu króla Stanisława Poniatowskiego, a także miłośniczką sztuki, poezji i literatury. Na jej zlecenie nad projektem ogrodu pracował Szymon Zug, który zaprojektował również Starą i Nową Oranżerię w Nieborowie oraz inni projektanci. Księżna osobiście doglądała postępów prac, wnosiła swoje pomysły i nieustannie z pasją upiększała park aż do końca życia. Miejsce na park zostało starannie wybrane nad rzeką Skierniewką, która na terenie parku tworzy urokliwy staw i dwie wyspy. Nadano mu nazwę Arkadia-kraina spokoju i szczęśliwości. I tak też właśnie można się poczuć spacerując parkowymi alejkami, spokojnym i szczęśliwym.
Poza alejkami na terenie parku znajduje się mnóstwo rozmaitych budowli ,z których najefektowniejszą jest odbijająca się tafli stawu Świątynia Diany. W miejscu tym Helena Radziwiłłówna zgromadziła swoje zbiory sztuki antycznej ,renesansowej i średniowiecznej.

Nad wejściem do świątyni znajduje się napis , cytat Pertrarki : „Tutaj odnalazłem spokój po każdej mojej walce”. Słowa te oddają sens stworzenia idyllicznego parku w Arkadii, który miała być azylem księżnej przed wrogim światem, oazą spokoju i wytchnienia, ale także dumą i powodem do zazdrości przyjaciółek .
Inne budowle na terenie parku, którym celowo nadawano cechy romantycznej ruiny, nie są ani dworkami, ani pałacami ,czy zamkami, a raczej metaforycznymi symbolami dla stanów ducha i romantycznych wizji księżnej. Domek Gotycki, czyli mieszkanie rycerza urządziła ona jako hołd dla swego syna Michała Gedeona Radziwiłła, napoleońskiego generała. Z kolei Grobowiec Złudzeń powstał ku pamięci trzech zmarłych córek Radziwiłłów. Inne arkadyjskie charakterystyczne budowle to Łuk Kamienny, Przybytek Arcykapłana, słynny Akwedukt, Cyrk, Dom Murgrabiego. Wiele z parkowych obiektów nie doczekało do naszych czasów, nie mniej jednak całość jest uznawana za zabytek klasy „0”, ponieważ jest to jedyny w Polsce ,zachowany praktycznie w nienaruszonym stanie do dziś XVIII-wieczny park.

Spacer po zacienionych alejkach parku w Arkadii był miłym wytchnieniem w upalny dzień, choć nogi nieco nas bolały. Jest gdzie chodzić, w końcu teren parku to ok. 14ha zagospodarowanej, zielonej przestrzeni. Charakterystycznym dla jego stylu jest wykorzystanie naturalnych form ukształtowania powierzchni do stworzenia poszczególnych elementów np. rzeki. Ktoś, kto spodziewa się w Arkadii zobaczyć wspaniałe kwietniki, gazony, wygracowane i symetryczne alejki, czy elegancko przystrzyżone trawniki pomyli się w swoim wyborze. Tutaj króluje uporządkowana naturalność i tzw. „malowniczy romantyzm”, pełen , oplecionych bluszczem ,dramatycznych ruin, starych drzew i bujnej zieleni. Idealne, sielankowe miejsce na relaks o każdej porze roku. Podobnie jak pałac w pobliskim Nieborowie ,w poniedziałki park można zwiedzać bezpłatnie. Łatwo zobaczyc go z drogi nr 70 Łowicz-Skierniewice.