W Żelazowej Woli

, Danusia

Wejście do muzeum Fryderyka Chopina wiedzie przez główna bramę, szeroką aleją wśród kwiatów i zieleni. Wcześniej jednak należy wykupić oczywiście bilet wstępu oraz wziąć ze sobą audio-przewodnik. Zwiedzanie odbywa się indywidualnie, we własnym tempie, odsłuchując głos lektora.

Dworek Chopina z daleka bieleje zza drzew i prezentuje się naprawdę bardzo urokliwie. Miejsce to, dobrze wszystkim znane z licznych opracowań, i fotografii, słusznie kojarzone jest jako miejsce urodzin kompozytora. Jednak nie był to dworek Chopinów tylko rodziny Skarbków, z którymi spokrewniona była matka Fryderyka. Jego ojciec pełnił w dworku funkcje guwernera, a cała rodzina mieszkała w oficynie dworku.

, Danusia
, Danusia

Obecnie dość skromnie zaaranżowano tam mieszkanie Chopinów. Nie zachowało się praktycznie nic z jego oryginalnego wyposażenia. Symboliczna aranżacja kolejnych pomieszczeń ( alkowa, sypialnia, jadalnia) i tzw. sceniczna pustka, przy delikatnych dźwiękach muzyki Chopina, wywołuje jednak ciekawe emocje i działa na wyobraźnię. Ciekawostką i pewnym zaskoczeniem dla mnie była informacja, że w Żelazowej Woli, miejscu chyba najbardziej kojarzącym się z Fryderykiem Chopinem, kompozytor spędził zaledwie kilka miesięcy swojego życia będąc jeszcze niemowlęciem. Potem Chopinowie, ze względu na niski standard mieszkania w oficynie, na stałe przeprowadzili się do Warszawy .

Mimo to jednak miło było w upalny lipcowy dzień, usiąść na ławce w przepięknym parku otaczającym dworek i wsłuchiwać się w dźwięki łagodnej muzyki fortepianowej wyobrażając sobie, że to gra mały Frycek. W całym zresztą parku muzyka dyskretnie towarzyszy zwiedzającym Żelazową Wolę. Umożliwiają to sprytnie ukryte w zaroślach głośniki reagujące na ruch w pobliżu. Park jest bardzo zadbany, pięknie wkomponowany w naturalny krajobraz nad rzeką Utratą. Spacerując po nim można odtwarzać w audioprzewodniku informacje o kolejnych okazach niezwykłych roślin rosnących w parku. Jest to naprawdę świetne miejsce na relaks i miły spacer wśród zieleni. Chwilo trwaj -jesteś piękna!

, Danusia
, Danusia

Fatalnie kontrastował z nim hałaśliwy jazgot grupy włoskich turystek kupujących chopinowskie pamiątki. Romantyzm romantyzmem, a życie życiem , muzeum w ten sposób zarabia pieniążki. Czas wracać do domu….

, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Żelazowa Wola, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Avatar użytkownika Danusia
Danusia
Komentarze 11
2014-07-29
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
23 luty 2015 16:52

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']My nie byliśmy w dworku w Żelazowej Woli, za to odwiedziliśmy kościół w Brochowie, tak przejazdem tylko, ale bardzo ładny bo przypomina zamek 🙂 [/cytuj]

Rzeczywiście, kościół jak zamek. Warto rzucić okiem.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
23 luty 2015 16:04

My nie byliśmy w dworku w Żelazowej Woli, za to odwiedziliśmy kościół w Brochowie, tak przejazdem tylko, ale bardzo ładny bo przypomina zamek 🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
23 luty 2015 15:08

Tak,Żelazowa Wola może pozostawiać pewien niedosyt,pisałam o tej scenicznej pustce w aranżancji wnętrz. Jednka ogólny wyglad dworku i otoczenia daje pozytywne wrażenie. Szkoda,że wcześniej nie pomyślałam o zwiedzaniu Brochowa i Sochaczewa,może kiedyś uda mi się jeszcze  nadrobić te braki. Aczkolwiek...nie da się przecież być wszędzie. Nie mniej jednka,dziękuję za cenne wskazówki.

Jamaika
15 grudzień 2014 16:21

Negatywnie jestem nastawiony do Żelazowej Woli. Mowa oczywiście o okresie wakacyjnym. Park przeszedł gruntowną renowację. Rzeka Utrata od dawna nie śmierdzi, aczkolwiek w tym roku byłem i żab było mało, pływały mydliny. Drzewa były mocno poprzycinane, bo zagrażały spacerowiczom. Ciekawe kompozycje kwiatowe i to tyle.

Najważniejsze: Pusty dworek, w którym nic nie ma. Eksponaty wywiezione do Warszawy. Na terenie muzeum jest nowoczesne, nie w stylu nowe muzeum. Miody, jadła, proporczyki, przewodnik można kupić. Trochę skromnie jak dla mnie na tak wielki obiekt. Następnie problem z jedzeniem. Nigdzie nie można porządnie zjeść, nawet lody kupić. Czeka się bardzo długo. Ta strona internetowa jest mocno przereklamowana.

http://chopin.museum/pl/museum/zelazowa_wola/id/560 

Co można jeszcze zrobić będąc na rubieżach Mazowsza?

Odwiedzić Brochów. Jest tutaj gotycki kościół, gdzie ochrzczony był Chopin. Nie jest on zawsze otwarty. Centrum Kształcenia im. Fryderyka Chopina w Brochowie to jedna wielka malwersacja. W tym roku coś drgnęło, odkopywane są fosy wokół pałacyku i kościoła. Może w przyszłości będzie jakaś rekreacja. Kajaczki, rowery wodne.

Odwiedzić Sochaczew. Jest tutaj Muzem Bitwy na Bzurą. Ciekawe, ale trzeba lubić te tematy historyczne jak oberwaliśmy w ucho. Dalej. Polecam odrestaurowany zamek. Na mnie duże wrażenie zrobił. Ma być nowy amfiteatr na dole i pole gotardowe nad Bzurą. Uwaga!!! Sochaczew jako prężne miasto UE wprowadza w 2015 r. "odcinkowy pomiar prędkości 50km/h" na trasie koło zamku.

http://www.blognavi.pl/newsy-drogowe/430-odcinkowy-pomiar-predkosci-gdzie-stana-bramki

Oczywiście jest jeszcze kolejka Sochaczewska. Rezerwacja przez internet.

Ostatnio edytowany: 2014-12-17 16:00

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
08 grudzień 2014 15:42

Wycieczka trochę patriotyczna,trochę romantyczna :-) Lubię odwiedzać miejsca, o

których mogę potem opowiadać uczniom na lekcjach.

Avatar użytkownika Ela
Ela
08 grudzień 2014 08:06

Super. Ciekawe miejsce. Danusia miała wycieczki bardzo patriotyczne. Ciekawie opisane i śliczne zdjęcia.

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
07 grudzień 2014 06:37

Ciekawie opisana wycieczka. Mam nadzieję że się nie zniechęciłaś do zagranicznych turystów.

Tak jak i ty od dawna mam w planach zwiedzenie tego kultowego miejsca ale narazie są tylko plany

Avatar użytkownika marian
marian
06 grudzień 2014 23:49

Chciałbym też tam być. Piękne wspomnienia masz z wakacji. Bardzo dużo i ciekawych miejsc zwiedziłaś.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
06 grudzień 2014 13:21

Miejsce ważne dla Polaków, super 🙂

Avatar użytkownika violus
violus
06 grudzień 2014 11:15

Fajna ,ciekawa wycieczka ,park faktycznie piękny co widać na Twoich zdjęciach.

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
06 grudzień 2014 10:44

Super wyprawa do  Chopina .

mamy sie czym pochwalic.

Chopin najbardziej znany Polak obok  Papieza J .P. II , Kopernika  w swiecie

 

Pozdrawiam Karol

 

 

Zwiedzone atrakcje

żelazowa Wola

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024