Zimowe Międzyzdroje

wejście na molo, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Międzyzdroje w zimowej szacie,w posezonowej ciszy i bez tłumów,to coś dla koneserów spokojnego wypoczynku. Oczywiście pierwsze kroki skierowaliśmy na plażę. Co prawda, może wydawać się nieco dziwne, że mieszkając nad morzem, na wypoczynek też pojechaliśmy nad morze, w dodatku nad to samo morze, ale taki właśnie mieliśmy tego roku kaprys.

Miałam porównanie gwarnej i tłocznej w sezonie promenady w Międzyzdrojach z zimową bielą i ciszą. Na molo ciszę przerywały jedynie krzyki wiecznie głodnych mew,co także miało swój urok. Tego dnia było bardzo zimno i śnieg sypał od rana. Dodawało to uroku nadmorskiemu spacerowaniu,choć nie powiem,potem z przyjemnością przycupnęliśmy w ciepłej, klimatycznej kawiarence,stylizowanej na wnętrze statku,żeby odtajać.

wieżyczka meteorologiczna, Danusia
wieżyczka meteorologiczna, Danusia

Po sezonie w kurorcie wiele lokalnych atrakcji nie działa, ( np. domek do góry nogami) jednak, to co istotne dla mnie ,trwało na swoim miejscu. Mam na myśli oczywiście Promenadę Gwiazd,pomniki i odciski dłoni naszych Vipów. Odkryłam też niezwykły zabytek niedaleko wejścia na molo,mianowicie wieżyczkę meteorologiczną z 1870r. Ku mojej radości otwarte było Muzeum Figur Woskowych. Sporo tam figur, jednak niektóre postacie rozczarowały mnie brakiem podobieństwa do orginału. Zajrzeliśmy też do pobliskiego parku zdrojowego im. Chopina ,by rzucić okiem na Międzynarodowy Dom Kultury,budynek z 1860r, niegdyś najbardziej okazały dom wczasowy. W drodze powrotnej przeszliśmy przez niewielki deptak i skierowaliśmy się w stronę niezwykłej kaplicy Stella Matutina ( czyli Gwiazda Zaranna), pierwszej katolickiej świątyni na Wolinie. Powstała w 1899r. jako dom dobroczynny Sióstr Boromeuszek,które przez lata przyjmowały tam chorych,kuracjuszy,a podczas II wojny także uchodźców.

Kolejnym punktem naszej wędrówki po Międzyzdrojach było wzniesienie Gosań znajdujące się parę kilometrów za miastem jadąc w kierunku Kołobrzegu. Jest to świetny punkt widokowy na piękny klif i Zatokę Pomorską. Widać też Międzyzdroje. Podobno przy dobrej pogodzie także Świnoujście,a nawet niemieckie Albeck. Jednak nawet w nieco mglisty i pochmurny dzień widoki były warte niewielkiej ( 93mnpm),ale forsownej,bo po głębokim śniegu, wspinaczki. Należy pamiętać,że jest to teren Wolińskiego Parku Narodowego,więc obcowanie z naturalnie ukształtowaną przyrodą robi wielkie wrażenie.

na promenadzie, Danusia
na promenadzie, Danusia

Wracając miałam ochotę zajrzeć do pokazowej zagrody żubrów,ale czas nad gonił ,bo w planach było jeszcze Muzeum Przyrodnicze Parku Wolińskiego ,do którego zdążyliśmy dosłownie na ostatnią chwilę. Miła pani wpuściła nas choć do zamknięcia ( godz. 15.00) zostało zaledwie 10 minut. Obejrzeliśmy wystawę wolińskiej fauny i flory . Jest też prezentacja poświęcona dawnym mieszkańcom tych terenów-Wikingom, można także zobaczyć replikę największego bursztynu wydobytego na ziemiach polskich koło Kamienia Pomorskiego oraz bryły soli z okresu permu znalezione na ternie parku min. w Międzywodziu i Międzyzdrojach. Przy wyjściu z muzeum pani poinformowała nas,że od następnego dnia będzie można już zwiedzać muzeum z użyciem audioprzewodników, niestety,nie mieliśmy już czasu ,by wrócić tam ponownie. Uważam,że muzeum jest świetną edukacyjną alternatywą na mniej pogodne dni podczas pobytu w Międzyzdrojach.

Ponieważ zaczęło się już ściemniać wróciliśmy na kwaterę i resztę dnia spędziliśmy na rozrywce typu : basen, ping-pong, leżing, drinking. Leniwy,zimowy wypoczynek:-)

molo, Danusia
widok z molo, Danusia
widok z molo, Danusia
na molo, Danusia
widok z molo w stronę hotelu Amber Baltic, Danusia
klimatyczna kafejka, Danusia
promenada, Danusia
Muzeu Figur Woskowych, Danusia
Muzeum Figur Woskowych, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
promenada, Danusia
dom do góry nogami, Danusia
Aleja Gwiazd, Danusia
hotel Amber Baltic, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
łąweczka Gustawa Holoubka, Danusia
Krzysztof Kolberger, Danusia
Jan Machulski, Danusia
oceanarium, Danusia
Międzynarodowy Dom Kultury, Danusia
park zdrojowy im Chopina, Danusia
deptak, Danusia
obelisk pamięci dr Alfreda Trosta, Danusia
budynek PTTK, Danusia
kaplica Stella Matutina, Danusia
wzgórze Gosań, Danusia
w drodze na wzgórze Gosań, Danusia
widok na klif, Danusia
widok na klif, Danusia
widok na klif, Danusia
Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego, Danusia
w muzeum WPN, Danusia
w muzeum WPN, Danusia
w muzeum WPN, Danusia
w muzeum WPN, Danusia
Komentarze 9
2015-02-03
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Lucy i Tom
03 marzec 2015 09:57

Morze zimą też ma swój urok. Piękne zdjęcia. Super wycieczka. 

MIĘDZYZDROJE  to PERLA nad Polskim Baltykiem

bardzo ladnie  Danusko

 

Pozdrawiam  Karol

Marcin_Henioo
27 luty 2015 13:48

Tradycyjnie świetna wycieczka z konkretnym opisem. Gratuluję fajnego wypoczynku!

marian
24 luty 2015 19:39

Fajnie zobaczyć zimowe- senne Miedzyzdroje. Bardzo różnią się od tych których do tej pory znałem.  

Danusia
23 luty 2015 15:02

Takie trochę inne, zimowo-senne  spojrzenie na znany letni kurort.

Ela
23 luty 2015 10:31

Zanm tylko z letnich wypadów. Więc super popatrzeć na takie zaśnieżone, ciche jakby zapomniane. Super zdjęcia.

Roman Świątkowski
23 luty 2015 10:18

Pięknie zasieżone Miedzyzdroje, super wyglada promenada a jeszcze lepiej plaża. Ciekawy, szczegółowy opis. Fajna wycieczka. pozdrawiam.

mokunka
22 luty 2015 12:33

Międzyzdroje 🙂 ależ Wam zazdraszczam, ze tam byliście... Pora roku nie ma znaczenia dla krajtrotera. Wszędzie można coś zwiedzić , obejrzeć .

   Galeria figur woskowych , pomniki znanych postaci ze swiatafilmu, Aleja Gwiazd. Ojjj, ależ bym się wybrała . Właśnie sprawdziłam na fotach byłam tam w 2009 roku.

  Cieszę się Danusiu, że Ty trochę odsapnęłaś od pracy, pozwiedzałaś .

pozdrawiam 🙂

Anna Piernikarczyk
22 luty 2015 12:13

Śliczne zdjęcia z molo 🙂 Bardzo fajna wycieczka 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024