Pałac w Nakle Śląskim

Pałac W Nakle Śląskim, Ola Dzitkowska
Pałac Donnesmarcków znajduje się w województwie śląskim, powiecie tarnogórskim, we wsi Nakło Śląskie w pięknym parku przy Zespole Szkół Agroekonomicznych i Ogólnokształcących ( dawniej szkoła Rolnicza ).
Od 2006 r. w pałacu mieści się Galeria "Barwy Śląska", prezentująca zbiory malarstwa intuicyjnego, ze zbiorów Gerarda Stanisława Trefonia.
Uczęszczając do w/w szkoły, w pałacu odbywaliśmy lekcje, jednak po czasie pałac zaczął się już sypać od środka i wciąż go remontowali.
Miałam okazję nawet napisać tam maturę 🙂
Pałac jest dość spory i świetnie się komponuje w parku, gdzie znajduje się wiele gatunków drzew oraz wiele wiewiórek i kilka okazów ptaków. Park jest dość uszczęszczany przez szkolną młodzież, gdyż w okolicy kilku mterów od pałacu znajduje się szkoła oraz warsztaty szkolne .
Pierwsza wzmianka o samym NAkle była już w 1372 r., a należała wtenczas do dóbr rycerskich, jako drewniany gród obronny, otoczony fosą. Od 1671 r. Nakło było siedzibą katolickiej gałęzi rodu Donnersmarcków. W drugiej połowie XIX wieku Nakło stało się słynne dzięki hodowli koni wyścigowych pełnej krwi oraz urządzanych pokazów i wyścigów konnych. Po zakończeniu II wojny światowej, zespół pałacowo-parkowy został przejęty przez Skarb Państwa i przeznaczono go na działalność szkoły rolniczej. Obecnie nieruchomość jest własnością powiatu tarnogórskiego, a użytkownikiem i administratorem jest Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach oraz Zespół Szkół Agroekonomicznych i Ogólnokształcących im. 1000-lecia Państwa Polskiego. Park przypałacowy położony jest w zachodniej części wsi między ulicami: Główną a Powstańców Śląskich i Morcinka, ma powierzchnię 3 ha, otoczony jest zabytkowym murem oraz oryginalną ostrołukową bramą w stylu neogotyku angielskiego co widać na zdjęciu. Obok zamku znajduje się budynek warowni, w której obecnie znajdują się mieszkania prywatne. We wschodniej części parku znajduje się w/w/ pałac, budynki stanowiące w przeszłości jego zaplecze oraz drewniany barak wybudowany w latach powojennych dla potrzeb tutejszej szkoły rolniczej -barak dziś pełni rolę auli szkolnej. Na krańcach części północnej parku usytuowano kort tenisowy i boisko sportowe.
Brama wejściowa do parku przed Pałacem, Ola Dzitkowska
Dworzec kolejowy, Ola Dzitkowska
, Ola Dzitkowska
Bociany na Nakielskich łąkach , Ola Dzitkowska
Pałac w Nakle Śląskim, Ola Dzitkowska
Kościół Św. Mikołaja w Lublińcu
Avatar użytkownika Ola Dzitkowska
Ola Dzitkowska
Komentarze 2
2008-11-20
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Ola Dzitkowska
Ola Dzitkowska
21 listopad 2008 10:00
Dziękuję Moniko 😉

21 listopad 2008 09:38
Konto użytkownika zostało usunięte
Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024