W Kamieniu Pomorskim

Ratusz, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kamień Pomorski kojarzył mi się przede wszystkim z sanatorium i koncertami organowymi. Zupełnie zapomniałam o pięknym Zalewie Kamieńskim, nad którym leży miasto. Spacer,jak zwykle,rozpoczęliśmy od Rynku. Nie jest on duży, ale sprawia sympatyczne wrażenie. Pośrodku wznosi się bardzo ciekawy Ratusz. Został zrekonstruowany po zniszczeniach wojennych w stylu po części gotyckim,po części renesansowym. Nadaje mu to niepowtarzalny wygląd.

Warto zajrzeć do Muzeum Kamieni znajdującego się w XIV-wiecznej Baszcie Wolińskiej. Na szczycie baszty znajduje się taras widokowy z którego rozpościera się widok na Zalew Kamieński, miasto i okolicę. Przy dobrej pogodzie widać też Wyspę Chrząszczewską i Głaz Królewski ,od którego miasto wzięło swoją nazwę. Przyznaję,że planowałam zwiedzanie muzeum i wejście na wieżę widokową,jednak pokonała mnie tzw. proza życia. Przemokły mi buty,przemarzły nogi i zamiast zwiedzać muzeum, skupiłam się na natychmiastowym szukaniu nowych,ciepłych butów. Poszukiwania zostały uwieńczone sukcesem. Dalej szłam już suchą nogą.

Ratusz, Danusia
Ratusz, Danusia

A tuż za ratuszem-niespodzianka! Ryneczek prowadzi wprost do Zalewu Kamieńskiego,malowniczo rozciągającego u podnóża Ratusza. Molo jest niejako przedłużeniem jednej z uliczek wokół Rynku. Spacerując wokół Rynku schodzi się wprost nad wodę. Wyobrażam sobie jak pięknie i kolorowo musi tu być latem. Marina,molo, miejsce koncertowe tuż nad wodą w samym centrum miasta. Super sprawa.

Spoglądając z molo w kierunku miasta podziwialiśmy panoramę Starówki przeplatanej nowymi blokami i otoczonej murami obronnymi. Ładny to widok,tym bardziej,że wzdłuż murów prowadzi szlak spacerowy. Z jednej strony widać budynek dawnego spichlerza z lat 30-tych XX wieku oraz machiny oblężnicze zgromadzone pod dawnymi murami miejskimi, a z drugiej marinę i sylwetkę kościoła Najświętszej Marii Panny.

Baszta Wolińska, Danusia
Baszta Wolińska, Danusia

Jednak najbardziej znanym zabytkiem w Kamieniu Pomorski jest okazała katedra z 1176r pw. św. Jana Chrzciciela. Słynie ona przede wszystkim ze wspaniałych ,pochodzących z XVII wieku , organów. Ufundował je pomorski książę Ernest Bogusław de Croy. Niezwykły dźwięk organów sprawił,że to właśnie tutaj, corocznie organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Zabudowania wokół katedry stanowią również obiekty zabytkowe np. plebania katedralna, dom zakrystiana ( obecnie dom mieszkalny), kanonia,wirydarz i obwarowania katedralne. W dawnym gotyckim Pałacu Biskupim ma dziś swoją siedzibę Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Przy Placu Katedralnym znajduje się również szachulcowy dom, w którym niegdyś mieszkał Gwido Chmarzyński ,muzeolog i wybitny znawca sztuki ziem zachodnich i północnych.

Wędrując po centrum Kamienia Pomorskiego, co krok napotykaliśmy jakąś ciekawostkę historyczną ,zabytek lub inne warte zatrzymania się,miejsce. Szkoda,że przejmujące zimno zmusiło nad dość szybko do zakończenia spaceru. Warto tu kiedyś wrócić w cieplejszy dzień.

Muzeum Kamieni, Danusia
Baszta Wolińska, Danusia
Baszta Wolińska, Danusia
miejsce plenerowych imprez, Danusia
scena, Danusia
Aleja Mistrzow Żeglarstwa, Danusia
molo, Danusia
molo, Danusia
kaczki, Danusia
marina, Danusia
panorama miasta ,widok z molo, Danusia
panorama miasta,widok z molo, Danusia
widok z molo w stronę Ratusza, Danusia
spichlerz zbożowy, Danusia
widok na marine i miasto, Danusia
widok na spichlerz, Danusia
repliki machin oblężniczych, Danusia
mury obronne, Danusia
widok na Zalew kamieński i molo, Danusia
mury obronne, Danusia
Rynek i Ratusz, Danusia
budynek hotelu, Danusia
kościół NMP, Danusia
kościół NMP, Danusia
konkatedra, Danusia
pomnik Festiwalu Muzki Organowej, Danusia
budynek wolontariatu, Danusia
mury katedralne, Danusia
wejście do katedry, Danusia
konkatedra, Danusia
konkatedra, Danusia
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej,dawny Pałac Biskupi, Danusia
dawny Pałac Biskupi, Danusia
dawy Pałac Biskupi, Danusia
szkoła z początków XX wieku, Danusia
dom Gwido Chmarzyńskiego, Danusia
Plac Katedralny, Danusia
Komentarze 13
2015-02-05
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Dagmara Kozak
12 sierpień 2022 19:16

Taka ciekawa informacja na temat Kamienia Pomorskiego z archiwum cyfrowa.tvp.pl/video/relacje-reporterskie,kamien-pomorski,58392714

Danusia
16 marzec 2015 15:02

Do Kamienia chętnie wróciłabym i latem. Jest tam co ogladać,zwiedzać i podziwiać.
 

Danuta
14 marzec 2015 23:44

Z zainteresowaniem oglądałam zimowe zdjęcia Kamienia Pomorskiego- znanego mi z letnich wedrówek. Gdzieś tam na horyzoncie "widziałam" nawet Międzywodzie w którym byłam ub. roku. A w samym Kamieniu- prócz opisywanych przez Ciebie zabytków, mile wspominam też klimatyczną kawiarnię "O Poranku". Jaką tam parzą kawę! Hm....

Ale Ci dobrze Danusiu, że masz dosłownie "pod ręką" miejsca oblegane latem i mozesz je odwiedzać w spokoju, bez tłumów turystów:-)

Pozdrawiam serdecznie :-)

 

Ela
12 marzec 2015 20:53

Miasteczko znane z młodzieńczych wyjazdów na OHP. A potem już z rodzinnych podróży. Zmieniło się trochę. Super zdjęcia i ciekawa relacja.

Marcin_Henioo
12 marzec 2015 14:06

Zwiedziłbym z chęcią tą katedrę, piękna sprawa, lubię takie miejsca.

A przygodę z butami, to pewnie zapamiętasz do końca życia...?

Danusia
11 marzec 2015 14:23

Tak,rzeczywiście można i zimą co nieco odkryć,zobaczyć,choć z pewnością jest to odmienny obrazek niż latem. Jak zwykle,gdy gdzieś jedziemy,starałam się wykorzystać maksymalnie ten czas,stąd też opisy wypadów do okolicznych miejscowości. Luuubię tak:-)

Roman Świątkowski
11 marzec 2015 12:40

Nie tylko w górach ładnie zimą jest.

 

ladny ten Kamien Pomorski -

kiedys tam bywalem  jak  dzieci bywaly w sanatorium w Miedzywodziu 

 

Pozdrawiam Karol

mokunka
10 marzec 2015 17:01

Widzę Danusiu, że kompleksowo postanowiłas pozwiedzac zachdnie wybrzeże Baltyku . Fajnie nam opisjesz kolejne miejscowości na szlaku swojej wędrówki .

    Fajnie tak zwiedzać  zimową porą 🙂 ma to swój urok !

Anna Piernikarczyk
10 marzec 2015 10:50

Nie dość że nad morzem, to jeszcze jezioro mają 🙂 Pięknie Danusiu, to pozwiedzaliście 🙂

Lucy i Tom
10 marzec 2015 07:35

Bardzo ładne i urokliwe miasteczko. Kilka razy wybierałam się tam aby pozwiedzać, lecz niestety nie udało mi si nigdy. Piękne zdjęcia. 

Maciej A
09 marzec 2015 21:23

Ładne miasteczko,

swoją drogą jak już widzę akwen wodny, to zawsze miejsce mi się spodoba ;-)

i nie ma tłoku, same plusiki

pozdrawiam

marian
09 marzec 2015 21:20
Następne piękne miasto zwiedziłaś.Podoba mi się że potrafisz w każdej miejscowości odkryć coś pięknego i interesującego.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024