W Kamieniu Pomorskim

Kamień Pomorski kojarzył mi się przede wszystkim z sanatorium i koncertami organowymi. Zupełnie zapomniałam o pięknym Zalewie Kamieńskim, nad którym leży miasto. Spacer,jak zwykle,rozpoczęliśmy od Rynku. Nie jest on duży, ale sprawia sympatyczne wrażenie. Pośrodku wznosi się bardzo ciekawy Ratusz. Został zrekonstruowany po zniszczeniach wojennych w stylu po części gotyckim,po części renesansowym. Nadaje mu to niepowtarzalny wygląd.
Warto zajrzeć do Muzeum Kamieni znajdującego się w XIV-wiecznej Baszcie Wolińskiej. Na szczycie baszty znajduje się taras widokowy z którego rozpościera się widok na Zalew Kamieński, miasto i okolicę. Przy dobrej pogodzie widać też Wyspę Chrząszczewską i Głaz Królewski ,od którego miasto wzięło swoją nazwę. Przyznaję,że planowałam zwiedzanie muzeum i wejście na wieżę widokową,jednak pokonała mnie tzw. proza życia. Przemokły mi buty,przemarzły nogi i zamiast zwiedzać muzeum, skupiłam się na natychmiastowym szukaniu nowych,ciepłych butów. Poszukiwania zostały uwieńczone sukcesem. Dalej szłam już suchą nogą.

A tuż za ratuszem-niespodzianka! Ryneczek prowadzi wprost do Zalewu Kamieńskiego,malowniczo rozciągającego u podnóża Ratusza. Molo jest niejako przedłużeniem jednej z uliczek wokół Rynku. Spacerując wokół Rynku schodzi się wprost nad wodę. Wyobrażam sobie jak pięknie i kolorowo musi tu być latem. Marina,molo, miejsce koncertowe tuż nad wodą w samym centrum miasta. Super sprawa.
Spoglądając z molo w kierunku miasta podziwialiśmy panoramę Starówki przeplatanej nowymi blokami i otoczonej murami obronnymi. Ładny to widok,tym bardziej,że wzdłuż murów prowadzi szlak spacerowy. Z jednej strony widać budynek dawnego spichlerza z lat 30-tych XX wieku oraz machiny oblężnicze zgromadzone pod dawnymi murami miejskimi, a z drugiej marinę i sylwetkę kościoła Najświętszej Marii Panny.

Jednak najbardziej znanym zabytkiem w Kamieniu Pomorski jest okazała katedra z 1176r pw. św. Jana Chrzciciela. Słynie ona przede wszystkim ze wspaniałych ,pochodzących z XVII wieku , organów. Ufundował je pomorski książę Ernest Bogusław de Croy. Niezwykły dźwięk organów sprawił,że to właśnie tutaj, corocznie organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Zabudowania wokół katedry stanowią również obiekty zabytkowe np. plebania katedralna, dom zakrystiana ( obecnie dom mieszkalny), kanonia,wirydarz i obwarowania katedralne. W dawnym gotyckim Pałacu Biskupim ma dziś swoją siedzibę Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Przy Placu Katedralnym znajduje się również szachulcowy dom, w którym niegdyś mieszkał Gwido Chmarzyński ,muzeolog i wybitny znawca sztuki ziem zachodnich i północnych.
Wędrując po centrum Kamienia Pomorskiego, co krok napotykaliśmy jakąś ciekawostkę historyczną ,zabytek lub inne warte zatrzymania się,miejsce. Szkoda,że przejmujące zimno zmusiło nad dość szybko do zakończenia spaceru. Warto tu kiedyś wrócić w cieplejszy dzień.


