Częstochowa

Dworzec PKP w Częstochowie, Darek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Odwiedzając Częstochowę wszyscy przede wszystkim udają się na Jasną Górę, na którą od stuleci już przybywają , miliony pielgrzymów by pokłonić się i oddać w opiekę Matce Boskiej Częstochowskiej.
Częstochowa to najważniejsze miejsce kultu maryjnego w Polsce, to duchowa stolica Polaków, a także chrześcijan z całego świata. Klasztor jasnogórski przetrwał wiele różnych zawirowań historycznych, atakowany przez Szwedów, Rosjan i Niemców, zyskał sobie szczególne miejsce w sercach katolików i stał się symboliczną ostoją polskości.
W klasztorze znajdują się wspaniałe zbiory pamiątek dziedzictwa narodowego. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują pamiątki skarbca, arsenału i Muzeum 600-lecia. Będąc tam warto także zwiedzić Kaplicę Pamięci Narodu znajdującą się w XVII wiecznej dzwonnicy usytuowanej pomiędzy południową ścianą bazyliki, a północnym skrzydłem krużganków komunijnych, Salę Rycerską, w której można m.in. zobaczyć z bliska kopię cudownego obrazu, a z kolekcji XVII wiecznych obrazów odczytać ważniejsze wydarzenia z dziejów klasztoru.
Godne polecenia są również fortyfikacje obronne z początku XVII wieku, powszechnie nazywane wałami, wzdłuż których ustawiono 14 stacji drogi krzyżowej. Wieża jasnogórska należy do najwyższych wież kościelnych w Polsce (106,3 m wys.), a na jasnogórskich wałach znajduje się jeden z największych dzwonów - o imieniu Maryja, ważący ok. 8 ton.
Większość odwiedzających Częstochowę rozpoczyna i kończy swoją przygodę z tym miastem właśnie na Jasnej Górze, nie wszyscy się orientują i doceniają, iż poza zespołem klasztornym w mieście zlokalizowanych jest jeszcze wiele innych obiektów godnych uwagi.
Kontynuując zwiedzanie Częstochowy po odwiedzeniu Jasnej Góry, nie powinniśmy zapomnieć o kościele św. Barbary, którego historia wiąże się z obrazem jasnogórskim, prawdopodobnie o jego lokalizacji zadecydowało źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.
Gmach kościelny utrzymany jest w stylu barokowym ze śladami gotyku, pierwotnie jednonawowy, a przy rozbudowie wzbogacony o boczne nawy w postaci kaplic. Zwieńczeniem wieży jest barokowy hełm. Za kościołem znajduje się kaplica św. Barbary z cudownym źródełkiem.
Ciekawy jest również kościół p.w. Najświętszego Imienia Maryi, wzniesiony w stylu neogotyckim wraz z klasztorem ss. Mariawitek w latach 1859-61, konsekrowany w 1862 roku. Wewnątrz kościoła znajduje się kasetonowy strop, na ścianach widnieją modernistyczne malowidła, na drewnianym chórze osadzone są organy z ok. 1935 roku, a pod chórem znajdują się barokowe kropielnice.
Przy centralnej ulicy miasta, czyli przy Alei Najświętszej Marii Panny znajduje się jeszcze Muzeum Pielgrzymowania, kościół p.w. św. Jakuba Apostoła, budynek Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza wraz z pięknym pomnikiem swego patrona, gdzie po jego lewej stronie rośnie Buk Pielgrzym - zasadzony dla upamiętnienia spotkania Jana Pawła II z młodzieżą w 1991 r., a za nim rośnie Dąb Papieski Jan Paweł II, wyhodowany z żołędzi najstarszego dębu w Polsce o imieniu Chrobry.
Idąc dalej po tej samej stronie ulicy natrafimy na Kurię Metropolitalną mieszczącą się w budynku mieszkalnym z 1870 roku, gdzie w latach 1892 -1913 była siedziba Stowarzyszenia Kupców Polskich. Po obu stronach Alei N. M. P. znajduje się wiele pięknie odrestaurowanych starych kamieniczek, w których to na parterze znajdują się lokale usługowe. Koniec alei łączy się z Placem Ignacego Daszyńskiego na którym znajduje się pomnik „wywróconego krzyża”, w jego perspektywie widoczny jest pomnik Ojca Św. Jana Pawła II, a w oddali kościół p.w. św. Zygmunta, którego początki sięgają końca XIV w. Obecny, barokowy kształt kościoła, od 1783 roku posiada fasadę z dwiema wieżami. Obok kościoła znajdują się budynki dwukondygnacyjnej plebanii i dawnego murowanego klasztoru z pierwszej połowy XVII wieku, połączonego z kościołem arkadowym przejściem na wysokości I piętra. Idąc dalej obok kościoła, ul. Mirowską, a potem po skosie w lewo, natkniemy się na Rynek Starego Miasta Częstochowy, stąd warto lekko zawrócić i skierować się na ul. Krakowską, gdzie znajduje się Archikatedra p.w. św. Rodziny, która jest jednym z największych kościołów w Polsce. Wymurowana została z cegły, a w detalu architektonicznym z kamienia i piaskowca, w stylu neogotyckim, trójnawowa, o wydłużonym prezbiterium i fasadzie zwieńczonej dwiema wieżami. Wnętrze Archikatedry wykończone jest granitem skandynawskim z rozebranego pomnika cara Aleksandra II, a okna i rozety zdobione są witrażami przedstawiającymi ważniejsze wydarzenia w dziejach narodu, oraz Sakramenty Święte.
Jeżeli dysponujemy wolnym czasem i chęciami, to możemy jeszcze zwiedzić Rezerwat Archeologiczny w dzielnicy Raków, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej , unikatowe Muzeum Produkcji Zapałek, rozsiane po całym mieście Muzeum Częstochowskie i Miejską Galerię Sztuki w której znajdują się prace znakomitych polskich artystów m.in. : Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa, Jana Cybisa i Zdzisława Beksińskiego.
Natomiast w Galerii Sztuki Odlewniczej im. profesora Wacława Sakwy możemy zapoznać się ze zgromadzonymi tu eksponatami odlewów historycznych, oraz z różnymi odlewami sztuki współczesnej.
Po tak wyczerpującym zwiedzaniu pielgrzymi i turyści mogą zawsze odpocząć w przepięknym miejscu, jakim jest Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku na wschodnim stoku Jasnej Góry. Z przed 100 lat pochodzi znajdujący się tu secesyjny Pawilon Wystawowy Muzeum Częstochowskiego, unikalna jedyna w Polsce zagroda włościańska, drewniana stylowa altana, oraz Obserwatorium Astronomiczne. Przestrzeń Parku urozmaicają dwa baseny połączone wąskim kanalikiem i ubarwione tryskającą fontanną. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów, m.in. sosna czarna, jałowiec chiński, jesion pensylwański i daglezja zielona.
Po drugiej stronie alei znajduje się dużo młodszy Park 3 Maja, który został założony w 1938 roku, i usytuowany na wschodnim zboczu Jasnej Góry. Mieszczą się tu korty tenisowe ze stylowym pawilonem. Obok pomnika Stanisława Moniuszki gromadzą się zapaleni szachiści, rozgrywając partie tej królewskiej gry. W parku rośnie 1581 okazów drzew i krzewów, należących do 83 gatunków i odmian. Gatunki obce pochodzą głównie z Ameryki Południowej i Azji.

Dworzec PKP w Częstochowie, Darek
Al. Henryka Sienkiewicza, Darek
Jasna Góra, Darek
Jasna Góra, Darek
Jasna Góra, Darek
Jasna Góra, Darek
Jasna Góra, Darek
Jasna Góra, Darek
Jasna Góra, Darek
Jasna Góra, Darek
Jasna Góra, Darek
Jasna Góra, Darek
Jasna Góra, Darek
Wieża Jasnogórska, Darek
Bazylika , Darek
Ambona, Darek
Bazylika, Darek
Cudowny Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, Darek
Krypty Klasztorne, Darek
Krypty Klasztorne, Darek
Jasna Góra, Darek
Wejście do Sali Rycerskiej, Darek
Sala Rycerska, Darek
Tabica Pamiątkowa poświęcona H. Sienkiewiczowi, Darek
Kopia Cudownego Obrazu, Darek
Sala Rycerska, Darek
Sala Rycerska, Darek
Sala Rycerska, Darek
Obraz przedstawiający dzieje klasztoru, Darek
Furta Klasztorna, Darek
Biblioteka Jasnogórska, Darek
Eksponaty Muzealne, Darek
Eksponaty Muzealne, Darek
Jasnogórska Golgota, Darek
Jasnogórska Golgota, Darek
Jasnogórska Golgota, Darek
Jasnogórska Golgota, Darek
Jasnogórska Golgota, Darek
Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu, Darek
Sala Papieska, Darek
Sala Papieska, Darek
Sala Papieska, Darek
Jasna Góra, Darek
Stacje Drogi Krzyżowej, Darek
Stacje Drogi Krzyżowej, Darek
Stacje Drogi Krzyżowej, Darek
Stacje Drogi Krzyżowej, Darek
Stacje Drogi Krzyżowej, Darek
Stacje Drogi Krzyżowej, Darek
Pomnik Jana Pawła II, Darek
Częstochowa, Darek
Częstochowa, Darek
Muzeum Częstochowskie, Darek
, Darek
Komentarze 8
2008-11-08
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Tadeusz Walkowicz
28 grudzień 2009 09:02
A ja tu muszę mieszkać. 100m od klasztoru. Ktoś napisłał że Częstochowa to miasto na Śląsku, inny znów Częstochowa to Jasna Góra. Trudno się żyje w mieście w okresie tzw. pielgrzymek. Co to za pielgrzym przyjeżdzający samochodem, autobusem lub pociągiem? Dla mnie większość odwiedzających klasztor to turyści. Jako mieszkaniec tego miasta nie mam nic z tego że przybywa tu tyle ludzi, całkowity dochód z tego ruchu pielgrzymkowego zbiera zakon. Dla nas zostale - tłok na ulicach, kłopoty w ruchu drogowym i śmieci.
Midorihato
17 kwiecień 2009 09:41
A ja Częstochowę od lat omijam szerokim łukiem właśnie ze wzglęgu na Klasztor i rozbujałą w tym miejscu komercję i kicz. Może rzeczywiście warto by zobaczyć to miasto w oderwaniu od kultu. Kiedyś (w latach osiemdziesiatych i wczesniej) i Jasna Góra była domem modlitwy a teraz to głównie kasa i kasa. Smutne to, i jestem prawie pewien , że gdyby Jezus stanął tam teraz, zapewne brakłoby mu biczy do przeganiania tego przekupstwa!
fefsdf
17 kwiecień 2009 09:12
Dobrze wiedzieć, że oprócz Klasztoru na Jasnej Górze jest jeszcze wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Nigdy nie wgłębiałam się w to i muszę przyznać (choć trochę wstyd), że jak mówiło się o Częstochowie to od razu kojarzył mi się tylko i wyłącznie Klasztor 🙂. Jadę do Częstochowy już niedługo i spróbuję trochę więcej zobaczyć niż sam Klasztor. Fajnie, że ktoś o tym napisał 🙂
Stachu
12 kwiecień 2009 22:51
Ciekawe opracowanie, bylem w Częstochowie nie raz, ale nie wiedziałem, że opisane miasto posiada tyle atrakcji turystycznych. Obawiam się, że nawet jeden dzień może nie wystarczyć, żeby to wszystko obejść. Do tej pory chyba jak większość ludzi zwiedzałem przede wszystkim Jasną Górę i wracając już do domu zatrzymywałem się czasami przy kościele św. Barbary. Nie miałem pojęcia, że jeszcze jest tyle atrakcji w tym mieście. Zgodzę się też z tym stwierdzeniem, że większość ludzi myli nazewnictwo - uważając że Częstochowa to jest to samo co Jasna Gora. Większość ludzi pielgrzymuje na Jasną Gorę z odległych terenów i zaraz po odwiedzeniu wraca do swych domów nie mając już siły i czasu na spacery po mieście, dlatego też reszta miasta jest prawie nie tknięta. Twój artykuł zainspirował mnie do innego spojrzenia na to miasto i na pewno następnym razem postaram się odwiedzić choć niektóre z wymienionych przez ciebie atrakcji.
Profil usunięty
29 listopad 2008 12:10
Owszem, miejsc godnych odwiedzenia w Częstochowie nie brakuje i na pewno jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych polskich miast, o czym mogą świadczyć choćby te atrakcje miasta o których wyżej wspomniałeś. 🙂
Darek
29 listopad 2008 10:50
Miasto zawdzięcza klasztorowi jasnogórskiemu uzyskanie na cały świat rozgłosu i sławy. Natomiast rozwój, oraz to jak funkcjonuje zależne jest od panującej władzy wykonawczej miasta Częstochowy i przede wszystkim od samych mieszkańców.
Miasto nie jest wcale takie młode, a o jego świetności świadczyć mogą takie zabytki jak : jeden z największych kościołów w Europie, czyli Archikatedra p.w. św. Rodziny, kościół p.w. św. Zygmunta powstały ok. 1350 roku, czy też kościół p.w. Najświętszego Imienia Maryi wzniesiony w 1859-61 r., rozsiane po całym mieście muzea, w których możemy zapoznać się z historią i kulturą tego przepięknego regionu. Ewenementem jest też unikatowe Muzeum Produkcji Zapałek.
Długo można by jeszcze wymieniać atrakcję jakie miasto nam funduje, ale chyba nie o to tu chodzi :-)
Profil usunięty
29 listopad 2008 09:23
Zgadzam się, lecz nie można pomijać faktu że miasto swój rozwój zawdzięcza głownie powstaniu klasztoru na Jasnej Górze.
Darek
29 listopad 2008 01:11
Po lekturze artykułów z tytułem- Częstochowa, stwierdziłem, iż większość ludzi utożsamia nazwę miasta wyłącznie z Jasną Górą.
Nazwa miejscowości nie słusznie stosowana jest jako zamiennik nazwy klasztoru jasnogórskiego.
Warto też wiedzieć, iż miasto Częstochowa posiada wspaniałą historię, bardzo bogatą i dobrze rozwinięta bazę turystyczną, natomiast rozsławiony klasztor jasnogórski jest tylko wycinkiem z tego co można zwiedzić i zobaczyć w tym przepięknym mieście i regionie.

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024