Spacerkiem po Olsztynie

zamek, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Nasz olsztyński spacer oczywiście rozpoczęliśmy na Starym Mieście. Lubię takie klimatyczne miejsca w miastach. Połączenie dawnego z czasami współczesnymi. Rewitalizowane śródmieście ,odnowione historyczne miejsca i mury ,szmer rozmów odbijających się od brukowanej ulicy,uliczne kafejki i piękna pogoda. Tak można spacerować!

Wkraczając na Stary Rynek minęliśmy imponującą katedrę pw. św. Jakuba. Gotyckich budowli sakralnych na Mazurach,podobnie jak zamków krzyżackich,nie brakuje. Minęliśmy dawny Ratusz, w którym obecnie mieści się biblioteka. Zachowały się też fragmenty murów obronnych z Bramą Wysoką na czele. Wiedzie do niej sympatyczny deptak. Tuż przy bramie znajduje się odkrywka archeologiczna,a przy niej wystawa projektów dotyczących zabezpieczenia i ekspozycji pozostałości dawnego podgrodzia. Ciekawa sprawa.,oglądaliśmy te projekty z dużym zainteresowaniem. Zainteresowało mnie,jak ta sprawa kiedyś zostanie rozwiązana i który projekt zostanie wybrany. Przeszliśmy na Targ Rybny. W odrestaurowanym budynku mieści się tu Dom Gazety Olsztyńskiej i oddział Muzeum. Nieco dalej znaleźliśmy zamek kapituły warmińskiej , w którym obecnie mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Budowla zachowała się w dobrym stanie, a znana jest głównie z tego,że przez jakiś czas mieszkał w nim i prowadził obserwacje nieba sam Mikołaj Kopernik. Zamek otoczony jest przepięknym parkiem Podzamcze , a tuż przy nim znajduje się zamkowy amfiteatr. Bardzo mnie to zaskoczyło, gdy patrząc w dół z zamkowego mostu zamiast rzeki zobaczyłam właśnie amfiteatr. Sprytne wykorzystanie rzeźby terenu w tym miejscu. Oczywiście następny most przerzucono już nad rzeczką Łyną , wyprowadził nas wprost ku willi Casablanca. Jest to kultowe miejsce w Olsztynie, o ciekawej historii, w której nie brak zbrodni i miłości. Dawniej mieściło się tu kasyno oraz biblioteka wojskowa,obecnie funkcjonuje tam elegancka restauracja. Miło zajrzeć tam na kawę. Ogólnie śródmieście Olsztyna zauroczyło mnie,o ławeczce Mikołaja Kopernika nie wspomnę. Nigdy wcześniej tu nie byłam,nie mam więc porównania,ale miasto robi wrażenie jak najbardziej pozytywne.

, Danusia
, Danusia

Przeglądając olsztyńskie fotki znalazłam swoje zdjęcie typu 'follow me”. To taki ostatni trend zdjęć z wakacji,polegający na tym,że kobieta fotografowana jest przez swego towarzysza na tle danego obiektu, tak jakby prowadziła go za rękę. Na takim zdjęciu widać tylko rękę fotografa i plecy kobiety. Zachęceni przez córkę popełniliśmy parę fotek tego typu. Wspominam o tym,przy okazji wycieczki, ponieważ mój mąż wykombinował własną wersję „follow me”,czyli photo behind me”. Oznacza to,że robił mi zdjęcia,w momencie gdy ja robiłam zdjęcia obiektom, krajobrazom itp.

W związku z tym na znakomitej większości moich wakacyjnych zdjęć w tym roku jestem odwrócona tyłem. Bardzo śmieszne. Zwłaszcza fotki obiektów nisko umieszczonych. ;-) Ot,taka przekorna mężowska wersja tegorocznej wycieczkowej kroniki.

Stare Miasto, Danusia
Stare Miasto, Danusia
Ratusz, Danusia
Stare Miasto, Danusia
Stare Miasto, Danusia
Stary Rynek, Danusia
Stary Rynek, Danusia
na Starym Rynku, Danusia
Biblioteka, Danusia
Olsztyn deptak, Danusia
Brama Wysoka, Danusia
odkrywka archeologiczna-podgrodzie, Danusia
Targ Rybny, Danusia
patron miasta św. Jakub, Danusia
Dom Gazety Olsztyńskiej-Muzeum, Danusia
Dom Gazety Olsztyńskiej, Danusia
, Danusia
kościół ewangelicki św. Jana Chrzciciela, Danusia
kościół ewangelicki św. Jana Chrzciciela, Danusia
ławeczka Mikołaja Kopernika, Danusia
Muzeum Warmii i Mazur, Danusia
Muzeu Warmii i Mazur, Danusia
zamkowy amfiteatr, Danusia
zamek, Danusia
rzeka Łyna, Danusia
willa Casablanca, Danusia
willa Casablanca, Danusia
pomnik Mikołaja Kopernika, Danusia
, Danusia
Park Podzamcze-próg zwany Niagarą, Danusia
zamek, Danusia
Park Podzamcze, Danusia
zamek, Danusia
mury obronne-Park Podzamcze, Danusia
, Danusia
Planetarium, Danusia
Planetarium, Danusia
hala widowiskowo-sportowa Urania, Danusia
Avatar użytkownika Danusia
Danusia
Komentarze 11
2015-08-03
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
22 sierpień 2015 09:38

Byłem w Olsztynie ... 30 lat temu. Prowadziłem obóz młodzieży OHP. Remontowaliśmy tory kolejowe. Zmiany są widoczne. 

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
19 sierpień 2015 08:06

Piękny Olsztyn

Dawno tam nie byłem i nie wszystko z tego co pokazujesz widziałem.

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
18 sierpień 2015 20:28

I odnalazłam foty z Olsztyna, Danusiu . Na nich ratusz i ławeczka z Kopernikiem (niestety nie mam obfoconej samej ławeczki) tylko Kopernik...w naszym towarzystwie 😉

Cieszę się, że dzięki Twojej wycieczce wróciłam tam wspomnieniami.

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
18 sierpień 2015 19:44

Olsztyn to ciekawe  i ładne miasto 

Karol

 

Ps ,

rzeczywscie nasze szlaki pokrywaly sie w tym samym czasie i miejscach ( ja bylem w pracy) ,

 

moze ja Tobie a Ty mnie robilas zdjecia w tym samym czasie  i o tym nie wiedzielismy

 

w zwiazku  z tym moj Olsztyn ( juz  obrobiony )  dodam zima

 

Karol


 

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
18 sierpień 2015 16:36

[cytuj autor=' marian']Piękne miasto.Cieszę się źe udało Wam się wybrać na Warmię i Mazury ..Mi te regiony Polski tak mało znane ale pocieszam się Waszymi wycieczkami.Czekam na dalsze relacje.[/cytuj]

Marianie,to już masz nowy kierunek na kolejne wyprawy rodzinne:-)

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
18 sierpień 2015 16:35

[cytuj autor='Świątkowski Roman ']Ładny ten Olsztyn piamiętam go ale z bardzo dawna. Fajne zwiedzanie, a co do zdjęć tych robionych przez męża, to ja od kilku lat również mam takiego fioła i zaraziłem tym córke która robi mi fotki ja ja robię zdjęcia. pozdrawiam. [/cytuj]

Przyznaję,że początkowo mnie to irytowało,ale z czasem przekonałam się,że to fajny ,"swoisty" pomysł na naszą wyjazdową kronikę :-) Tak to mniej więcej wygląda:

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
18 sierpień 2015 16:28

[cytuj autor=' mokunka']Starówka w Olsztynie jest w/g mnie zachwycająca. Świetnie Danusiu, że udało Ci się tam być i pospacerzyć wśród pięknych zabytków ! Czekam na dalsze Twoje opowieści z Warmii i Mazur.       Byłam tam dwukrotnie lecz w czasach"sprzed PSz" , chyba ostatnio  przed 9 laty....właśnie szukałam fot z Olsztyna. Okazuje się , że nie mam ich w obecnie używanym komputerze, tylko gdzieś na płytach. Może znajdę to wstawie. W wątku ławeczkowym kiedyś dorzuciłam fotkę z ławeczką Kopernika. pozdrawiam 🙂 [/cytuj]

Doskonale pamiętam to zdjęcie:-) Było dla mnie kolejną inspiracją w tegorocznej mazurskiej wyprawie.

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
18 sierpień 2015 12:34

Ładny ten Olsztyn piamiętam go ale z bardzo dawna. Fajne zwiedzanie, a co do zdjęć tych robionych przez męża, to ja od kilku lat również mam takiego fioła i zaraziłem tym córke która robi mi fotki ja ja robię zdjęcia.

pozdrawiam.

Avatar użytkownika marian
marian
18 sierpień 2015 11:55
Piękne miasto.Cieszę się źe udało Wam się wybrać na Warmię i Mazury ..Mi te regiony Polski tak mało znane ale pocieszam się Waszymi wycieczkami.Czekam na dalsze relacje.
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
18 sierpień 2015 10:25

Starówka w Olsztynie jest w/g mnie zachwycająca. Świetnie Danusiu, że udało Ci się tam być i pospacerzyć wśród pięknych zabytków ! Czekam na dalsze Twoje opowieści z Warmii i Mazur.

      Byłam tam dwukrotnie lecz w czasach"sprzed PSz" , chyba ostatnio  przed 9 laty....właśnie szukałam fot z Olsztyna. Okazuje się , że nie mam ich w obecnie używanym komputerze, tylko gdzieś na płytach. Może znajdę to wstawie. W wątku ławeczkowym kiedyś dorzuciłam fotkę z ławeczką Kopernika.

pozdrawiam 🙂

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
18 sierpień 2015 09:46

Ale piękny Olsztyn, śliczny, super, ja byłam jako dziecko, a Łukasz wcale, tak więc czeka na nas to miasto 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024